Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Nu se incalzeste apa!!!Sa fie de la termostat!?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
Petrica61298
Am un mondeo 1,8TD si inghet de frig in el!!! Sa fie de la termostat!?Cum il pot demonta sa aflu care-i problema??
sandman
pai e clar de la termostat. nu ai ce sa demontezi, tre sa te duci intr-un service... si cat mai repede ca e frig afara:)
CRG
nu sta pe ganduri cu o astfel de problema. Taica-miu a omorat un motor in 20,000 km pentru ca n-a schimbat termostatul.

e grav, da-l naibii de frig in masina, problema e ca motorul merge la rece tot timpul, deci uzura...
Petrica61298
am schimbat termostatul, motorul merge bine acum, dar caldura in masina nik,stau si inghet, daca mi-a trebuit ford. Astea au robinet de incalzire, poate o fi defect ala, de nu deschide?
CRG
vezi putin sa nu fie infundat radiatorul de caldura sau vreo conducta conexa.. se gasesc la dezmembrari.

cred ca se umbla destul usor la radiatorul asta, pe interior.
Marian62535
In caz ca inca mai ingheti verifica si varianta mea;Incearca sa vezi cat de calde sant furtunele ce duc la caloriferul din aeroterma (vezi ca ai acolo un tur si un retur ,adica o diferenta de temp.intre furtune). in cazul in care acestea sant reci verifica nivelul lichidului de racire, daca acesta e bun sunteaza cu o teava cele doua furtune si vezi daca se incalzesc.
1.daca da ai radiatorul este infundat
2.daca nu verifica pompa de apa
[u]Dar intai de toate mai verifica odata nivelul de antigel[/u], este foarte posibil ca dupa inlocuirea termostatului sa se fi facut nivelul la rece iar odata cu deschiderea termostatului sa fi scazut
Lucian55
am avut si eu aceeasi problema dar eu aveam un furtunas din ala infundat .. sau spart , numai stiu
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.