Help - Search - Members - Calendar
Full Version: POLO. CAUCIUCURI. AJUTOOOOR!!!!!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
Alex40826
Salut! Am un Polo 1.7 SDI cu 2 usi, si trebuie si cumpar cauciucuri.Standard sunt 175/65 R13. Problema e ca aceste cauciucurui se gasesc cam greu (am fost la cateva firme de profil de aici din Pitesti si au zis ca aduc numai la comanda). As vrea sa cumpar 175/70 R13 sau 185/55 R13 (care se gasesc pe toate drumurile) - noi, bineinteles - si care sunt si mai ieftine cu vreo 50 RON decat cele de 175/65 R13.In carte sunt specificate dimensiunile: 175/65 R13 (dimensiuni si pentru iarna, pt. lanturi), 185/65 R14 si 195/45 R15 . Nu stiu ce sa fac. Uni mi-au spus sa merg strict pe indicatiile fabricantului. Va rog sa-mi spuneti ce cauciucuri pot lua si care sunt avantajele/dezavantajele intre dimensiunile de mai sus. Astept ajutor cat se poate de repede,ca vine zapada si cauciucurile care le am acum sunt tocite rau.
danmatyas
daca iti schimbi dimensiunea talonului cauciucului adica 65 la tine..nu o sa iti mai arate viteza reala la bord, pentru ca e fixata in functie de diametrul rotii.asta e valabil si daca iei jante mai inalte, de 14 inch de ex.cel mai important e sa nu schimbi inaltimea jentii si marimea talonului cauciucului.grosimea rotii nu este foarte importanta.daca o sa pui cauciuc mai gros o sa ai stabilitate mai mare dar si un consum sensibil mai ridicat.
Alex40826
Cam care ar fi diferenta de viteza daca in loc de cauciucuri 175/65 R13 pun cauciucuri 175/70 R13? Si care ar fi diferenta la consum daca pun cauciucuri de 185/65 R13? cartea spune de cauciucuri 185/55 R14, dar daca eu pun 185/65 R13, diametrul rotii nu este cam acelasi?(adica R14=14 inch + 2 inch (55mm)=16 inch. Acleasi lucru 13 inch + 3 inch (65mm)=16 inch. Teoretic, diametrele rotilor in cazurile de mai sus sunt aproximativ egale.
In fond, e diferenta mai mare intre 185/65 R13 si 175/65 R13 (1 cm in plus la latimea cauciucului) decat intre 175/70 R13 si 175/65 R13 (0.5 cm la inaltimea cauciucului).
Astept parerile dvs. Poate cineva chiar a facut schimbarea asta, si imi poate da niste sfaturi. Cum e mai bine sa procedez?
marius46303
Salut,

Aceeasi problema am avut-o si eu cu Polo-ul meu, nu am gasit cauciucuri , unii vanzatori nici nu auzisera de dimensiunile astea...
Pana la urma m-am enervat si mi-am pus "de Dacie" adica 175/70 si nu am nici o treaba cu ele.
E masina putin mai inalta dar macar nu am probleme cu bordurile.
Nu e nici o problema daca pui cauciucuri mai mari dar sa nu exagerezi ca poti suprasolicita directia.
Si of course te induce in eroare putin vitezometrul...
kikimiki62103
Cauciucuri gasesti foarte bune peste tot dar trebuie sa cauti. Te rog sa-mi spui si mie ce sa fac cu senzorul de bord in forma de robinet ca s-a aprins.
Am fost la diferite service-uri si nimeni nu stie ce are.
imi poti da un sfat? Te rog mult.
Ce reprezinta acel senzor in forma de robinet si ce pot sa-i fac?
AZAZEL
hai sa te invete tatal tau ceva !!!
in primul rand ce inseamna cifrele scrise pe o anvelopa:

185/55R13!!!

185 reprezinta latimea anvelopei in milimetri, masurata in locul unde aceasta calca pe asfalt

55 este de fapt inaltimea talonului anvelopei adica distanta de la janta la asfalt. este exprimata procentual din latimea anvelopei. adica 55 insemna ca inaltimea talonului anvelopei este 55% din latimea ei adica 55% din 185 mm=101, 75 mm

R13 este diametrul jantei sau diametrul interior al anvelopei care este exprimata in inch. 1 inch = 25,4mm

ceea ce este foarte important este latimea anvelopei: producatorul iti spune sa alegi dintre 175mm ,185mm, 195mm. dar nu cred sa fie nici o problema daca pui anvelopa de 165 mm , mai laes ca iarna se recomanda anvelopa mai subtire.

tinand cont de faptul ca masina ta este mica si ca nu ai spatiu sa bagi o anvelopa lata in lacasul unde seunt amplasete rotile pe autoturism, o anvelopa de 205 mm este exclusa. oricum anvelopele de 205 mm nu sunt compatibile cu jante de 13 si cred ca nici cu 14.

este o problema diametrul rotii.
din cele 3 dimensiuni recomandate de constructor, daca faci un calcul vei vedea ca ai 3 diametre diferite ca valori . dar, tine cont ca aceste valori sunt foarte apropiate intre ele. calculeaza si vei vedea ca obtii valorile diametrlor
556,5mm
557,7mm
596,1mm
ca atare anvelopele ce le vei cumpara trebuie sa aiba diametrul intre aceste dimensiuni date de producator. daca te abati 10 mm in plus sau in minus nu cred sa fie o problema.
vei ajunge singur la concluzia ca exista zeci de anvelope care sa aiba cote intre aceste valori.

ce iti recomand eu intre cele 2 dimensiuni gasite de tine :175/70 R13 sau 185/55 R13, ar fi prima varianta. 175 este foarte bine pt iarna. trebuie sa fie cat mai subtiri anvelopele. inaltimea talonului este de 122,5 mm care este foarte bine pt iarna. nu iti mai explic de ce anvelopa trebuie sa fie subtire iarna si trebuie sa aiba talonul mare iarna( trebuie sa il crezi pe cuvant pe tatal tau). acesta dimensiune 175/70 R13 este OK.

pt vara ti-as recomanda latime de 185 mm si inaltime a talonului de 110mm . minim 105mm , maxim 115mm. dimensiune ideala in cazul tau pt vara ar fi 185/60R13. daca nu , ai de ales intre 175/60R13 sau 175/65R13- aceasta din urma fiind mai buna. o latime a anvelopei de 195 mm cumulata cu janta de 13inch este prostie curata.

de ce nu iti recomand o inaltime a talonului mai mica de 105 mm cu toate ca daca faci un calcul la 195/45R15 recomandat de producator iti iese o inaltime a talonului de 87,75 mm ??? pt ca traim in romania, iar producatorul in germania. adica in romania sunt foarte multe gropi. o inaltime a talonului mica are urmatoarele efecte: zdruncina masina pt ca grosimea balonului de aer care sa amortizeze din socuri este foarte mica. teortic ai putea sa cobori inaltimea talonului pana la 100 mm . unii coboara pana la 90 mm dar asta este problema lor.
talon mic inseamna confort mic al pasagerilor, jante distruse, bucse, pivoti, amortizoare distruse.
inaltime a talonului mare insemna stabilitate in curbe mica. daca ai si anvelopa subtire e naspa. asta pe timp de vara, cand ii mai dai si tu in goarna.pe timp de vara trebuie sa faci un compromis in alegerea inaltimii talonului. 110mm fiind ideal in romania. afara ideal ar fi 100 mm poate chiar si sub aceasta dimensiune pe timp de vara.

iarna este de dorit anvelopa subtire si inaltime de talon mare.

trust this assist !!!!!!!!!!!
Romeo50332
Grija sa fie trecut in certificatul de inmatriculare tipul de anvelopa pe care ti-l pui. Am auzit de un caz in care politia a aplicat legea si a suspendat certificatul de inmatriculare pentru asta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.