Help - Search - Members - Calendar
Full Version: corsa 1.3CDTI
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
marius60959
salutare!
de 4 zile am intrat in posesia unui corsa 1.3CDTI. poate cineva sa dea ceva sfaturi? :)ceva secrete gratis...smile.gif imi place f mult cum merge, sunt f incantat de ea. speram sa aflu ceva ce nu stiu, sfaturi, orice. multumesc anticipat
Sebastian39516
Salut,
Sfaturi nu prea am a-ti da pt ca momentan ma plimb cu o corsa pe benzina biggrin.gif Totusi, as vrea sa te intreb cateva lucruri despre versiunea asta pe care o conduci:
-cat consuma(oras si afara); daca ai computer mi-ai da valori cu erori mai mici
-cum se misca
-din cate am citit, motorul asta e in 4 cilindri, fiind cel mai mic motor diesel de acest fel(cel putin asa se lauda cei de la Opel) si imi inchipui ca merge fara prea multe trepidatii. Asa-i?
-motorul fiind si din generatia noua, am inteles ca e extrem de silentios...Este?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri. Mi-ar placea si mie un corsa 1.3CDTI insa la cati km fac pe an nu se justifica...
marius60959
intr-o saptamana nu am apucat sa-i fac un consum ca sa-ti pot spune exact. insa pe hartia ei e pus un consum f convenabil. 3.8l/100km afara, un 4.5l/100km mixt. din ce am auzit la altii, in oras o sa ia un 5.5 - 6l/100km max.
intr-adevar nu are trepidatii, si de miscat se misca f usor si lejer. mi se pare mai fasneatza decat ma asteptam, chiar si conditiile unei folosiri moderate in primii 1000km de 2/3-3/4 din puterea ei.
faza cu zgomotul e putin discutabil. e clar mai silentioasa decat meganul 1.9DTI din 2000 pe care-l conduceam inainte, e motorul mai mic, mai nou, etc...
mi se pare putin zgomotos la 2500 ture intre a 3-a si a 4-a. dar totusi nu cred sa fie ceva exagerat...
in rest...sa vad mai departe...smile.gif
DragosV
Sa o stapanesti sanatos si sa mai postez din cand in cand info despre ea pentru ca este o masina foarte interesanta cu CDTI-ul de 1.3.
Paul46623
Asta e CDTI-ul de 90 cp (cel va fi pe Grande Punto), nu ?
Sebastian39516
Salut,
Ma scuzi ca nu ti-am urat sa o stapanesti sanatos si sa nu ai belele cu ea. Pur si simplu am fost grabit si am uitat de felicitari si urari de bine blush.gif
Ai idee daca cei de la Opel, ma rog, e vorba de toti dealerii, practica sistemul buy-back? Ai vazut vreo asa oferta acolo de unde ti-ai cumparat-o? M-ar tenta sa-mi dau 1.2 benzina pe 1.3 cdti...Cred ca intr-o buna zi o sa fac un mic test drive cu versiunea asta si daca o sa-mi placa probabil ca imi voi duce la indeplinire visul.
DragosV
Di-Bas-ul sigur face buy-back.
Sebastian39516
QUOTE(DragosV)
Di-Bas-ul sigur face buy-back.

Multumesc! O sa incerc la ei. Sunt curios ce pret imi ofera, cum fac baietii evaluarea...
marius60959
motorul are 70 de cai nu 90. iar de Buy-Back nu stiu mare lucru...
marius60959
am o intrebare, daca poate cineva raspunde.avand in vedere ca masina nu are scut, ma gandeam sa iau de la dezmembrari...din cauza de bani, fireste...sad.gif
credeti ca se potriveste un scut second? daca da, de unde as putea lua?(Bucuresti/Ploiesti)
Multumesc mult!
Sebastian39516
Pai bineinteles ca se potriveste. Important e sa nu-l cumperi lovit sau ruginit sau mai stiu eu cum, adica sa arate cat de cat bine. Ai putea chiar sa te duci la un meserias sa ti-l faca...
marius60959
fain. faza cu meseriasul cred ca pica. nu cunosc pe nimeni.
voi incerca sa vad de second pe undeva...
florin55503
sistemul buy back e avantajos pt ei nu si pt tine. ti se face o subevaluare a masinii. iar cand o vad , o vand peste pretul pietei.

mai bine o vinzi tu
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.