Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Calitatea drumurilor
Masini.ro Forum > Masini.ro > Circulatie
Sebastian-58
Am fost recent pana la Vatra Dornei... De la Cluj incolo, spre Bistrita, drumul este INGROZITOR, plin de gropi, dumuri din dale de beton, din nou gropi, lucrari (ma rog, nu se prea lucreaza), din nou gropi, lucrari nesemnalizate, etc. si colac peste pupaza, in jud BN densitatea de carute/km de drum national este pur si simplu coplesitoare.

Dar de cum treci in Moldova, drumul este de cea mai buna calitate, nici macar o gropita ratacita....
Si ma intreb ce-i cu discriminarea asta? De ce sunt in Moldova drumuri mai bune decat oriunde altundeva in tara asta? De ce primesc bani de la buget invers proportional cu contributia???? Sau altfel spus, de ce numai in Moldova sunt drumuri bune?????
CRG
pai sunt bune si cele europene din Transilvania. Oricum, trebuia sa te interesezi anticipat, eu stiam de mult ca drumul ala e prost. Oricum nu prea ai alternative daca vrei sa mergi spre Moldova. Chiar si drumul european care trece prin Toplita e prost. Varianta mai comestibila ar fi prin M Ciuc si Comanesti (recent modernizat, super misto drumul), dar pana acolo iar e durere (prin Odorhei).

Las', mai vezi si tu tzara biggrin.gif
Andrey61093
astea sunt drumurile din romania....dar poate nu e proportionala calitatea drumurilor cu taxele si inpozitele platite in moldova ci cu buna folosire a banilor in aceasta parte a tarii decat in celelalte parti biggrin.gif
Sebastian-58
Nu pot sa te contrazic, probabil in unele judete banii sunt folositi cu mai mult cap, dar totusi nu pot sa-mi explic o chestie ca am citit-o pe nu-stiu-ce site - de ce de ex. jud Botosani primeste de 1,5 ori atati bani pt drumuri decat jud Timis, de 4 ori mai multi decat Covasna, de 2 ori mai multi decat Bihor, etc.
mihai58026
se pare ca exista undeva o lista a prioritatii traseelor... de ex, pe ce traseu circula cei mai multi turisti sau cele mai multe transporturi internationale de marfuri...
asta plus pilele fiecaruia la "buget"
Sebastian-58
Sincer, nu cred ca vreun drum national din jud BT sau SV sau NT sau VS are trafic mai aglomerat decat drumul (asa-zis european) dintre Oradea si Timisoara, sau Timisoara-Lugoj sau Brasov-Sibiu, Cluj-Dej, etc.
mihai58026
tine cont de rutele de tranzit international....
AZAZEL
QUOTE(Sebastian-58)
Sincer, nu cred ca vreun drum national din jud BT sau SV sau NT sau VS are trafic mai aglomerat decat drumul (asa-zis european) dintre Oradea si Timisoara, sau Timisoara-Lugoj sau Brasov-Sibiu, Cluj-Dej, etc.


in moldova este drumul european E85 care face legatura bucurestiului cu suceava si ulterior ucraina. drumul este astfel: bucuresti-urziceni-buzau-ramnicu sarat-focsani-bacau-roman-suceava-ucraina. este un trafic infernal. nu te gandi ca doar in transilvania sunt masini, iar in moldova oamenii circula cu bicicleta.

crde-ma sunt plimbat prin tara. pe toate drumurile enumerate in acest topic.

totusi in transilvania am mers prin niste catacombe cum nu am intalnit nicaieri. de exemplu : gheorgeni praid sovata. o portiune de 20km am facut-o in peste 1 si jumate
James Kilowatt
Exista si in moldova drumuri proaste, dar parca sunt mai putine. Cand iesi din E85 spre Onesti, intri pe un drum plin de cratere. Pe de alta parte in moldova sunt foarte multe drumuri judetene OK, cel putin in partea de sud.
Si in oras e totusi mai bine... In Galati, sau in Iasi, Bacau strazile principale au parca mult mai putine transee decat in Sibiu sau Arad de exemplu.
Probabil baronii nostri sunt mai smecheri decat ai altora biggrin.gif Sau au fost...
Valentin50014
Justificarile de genul "drumurile din Moldova sunt mai prioritare decat celelalte" sunt praf aruncat in ochii contribuabilului. Prin traditie Moldova a votat cu cine trebuie (i.e. PSD) in schimb Bistrita a vostat cu cine nu trebuie (ex. in 2000 a votat cu PRM, singurul judet blush.gif, acum au votat cu PSD la judetene, parca biggrin.gif ). Mereu invers... :angel:
cosmin45741
copii, nu stiti cine a facut mare parte din drumurile Moldovei??
Umbrarescu....in caz ca nu stiati...o alta mana dreapta de-alui Hrebe...baietii si-au dat lucrari si implicit bani...
singura parte buna a lucrurilor- ca ne bucuram si noi de ele...ca in Ardeal iti rupi masina
Emanoel-Adrian
Stimati colegi de Forum!,
Spuneti-mi si mie ce traseu sa aleg dupa ce intru in tara cu masina(de abia am luat-o din Germania si nu vreau sa o rup in gropile Romanesti) venind de la Nadlac-Arad spre Bucuresti.
Multumesc anticipat!!
Alex-F1
De la Arad tine-o tot drept, n-o lua in jos pe la olteni, ca ai pus-o! :bash: Deci Arad - Deva - Sibiu - Brasov - Ploiesti - Bucuresti! Dar ai grija ca s-ar putea sa te prinda iarna pe drum, asa ca fii pregatit cu tot ce trebuie! Drum bun inapoi! :wave:

Hai pa
ALEX
Alex-F1
Si acum ON TOPIC: din nefericire treaba asta cu drumurile are legatura si cu politica :bash: :minigun: Ca in mai toate domeniile economiei romanesti si aici e o mafie de te doare capu' :romania: .....nici nu vreau sa ma gandesc.... :doh: Cuvantul pe care-l au de spus zonele tarii este tot mai mic de la an la an, Bucurestiul vrand sa controleze cat mai mult (daca se poate chiar 100%) destinele celorlalte zone ale tarii.... :evil: :boxing: :minigun: Acuma nu ca-s io din Banat, dar e arhicunoscut faptul ca zona nr. 1 a tarii pe care n-o inghit "miticii" este Banatul, cu resedinta la Timisoara.... no.gif :minigun: ....si asta se vede din plin inclusiv la capitolul drumuri: VARZA :evil: devil.gif Poate ai nostri nu stiu sa linga asa bine ca altii acolo unde trebuie.... :bash: Asa n-o sa facem noi treaba niciodata...... :puke: .....asta e....

Vorbeamos
ALEX
Emanoel-Adrian
Multumesc Alexandru!,
pe 29 plec la drum din Hamburg si sper sa nu ma inzapezesc. Voi vedea eu,in tara sa ajung ca acum sunt in Africa-Nigeria.
Apropo de drumuri, aici in Lagos sunt ca pe la noi in Bucuresti dupa o iarna grea dar nu acelasi lucru pot sa-l spun de Capitala lor politica, Abuja
care e un oras nou cu pretentii ci mult mai civilizat,deh! Traiasca Englezii !!
Sa auzim de bine si de drumuri bune- La noi in tara!!
Skywalker
QUOTE(Sebastian-58)
Nu pot sa te contrazic, probabil in unele judete banii sunt folositi cu mai mult cap, dar totusi nu pot sa-mi explic o chestie ca am citit-o pe nu-stiu-ce site - de ce de ex. jud Botosani primeste de 1,5 ori atati bani pt drumuri decat jud Timis, de 4 ori mai multi decat Covasna, de 2 ori mai multi decat Bihor, etc.



In Timis avem drumuri bune: TM - Cenad; TM - AR; TM - Stamora/Moravita; TM - Aeroport; TM - Lugoj, partial reparat. In rest jale maxima, in Timisoara avem cam 20% din strazi perfecte la nivel de Europa de Vest; 80% mai putin perfecte sau dezastru. Locuri de parcare - ioc, daca trebuie sa merg in centru orasului mai bine iau un taxi.
In Timisoara toate drumurile duc spre centru la fel ca si zicala "Toate drumurile duc la Roma" daca vrei sa mergi din Girocului/Soarelui in Aradului/Torontal/Dacia/Bucovina/Lipovei musai treci prin centru. Orasul e practic taiat in doua de canalu' Bega din nord spre sud ai exact 5 poduri sa traversezi orasul de la N - S si invers (podurile sunt: C. Dorobanti; P-ta B. Cartan; Parcul Poporului; Termal; Spatele Catedralei; P-ta Maria este inchis; si B-dul. Dragalina - ar mai fi o varianta: TM - Buzias - Lugoj - TM si ai traversat orasul de la N-S sau S-N.
Daca tre sa vi cu camionu' ai..iai..iai - n-avem centura!! asa ca te descurci....cum poti..
CRG
inainte sa plecati la drum lung, va recomand (a cam venit iarna) sa accesati si site-ul AND, destul de bine actualizat cu starea drumurilor:

http://www.andnet.ro:6060/itn/and.asp

PS: exista pe-acolo undeva si un dispecer la care puteti sa sunati.
geeoo30
Copii ce avem noi in tara nu se numesc drumuri... poteci poate, deci subiectul mi se pare deplasat, ar trebui numit starea potecilor din romania, sau pe unde se mai incumeta unii sa-si bage masinile...
Cipicanu`
La noi in judetul Hunedoara dor DN 7 e bun...in rest Hunedoara - Deva(pana la Santuhalm) e tot distrus, Simeria - Hateg...tot asa...se lucreaza de cativa ani la el..si tot rau e, Hateg - Petrosani - dezastru si asta, drumurile judetene iar sunt rele...multe rute sunt mici (cca 10 km). Ce e bun Deva - Brad, Deva - Orastie, Deva - Geoagiu. Deva -Lugoj e dezastru...plin de cratere
CipponeG
Avantajul prahovenilor: ca cel mai importan drum al lor e DN1 Care strabate judetul de la SUD la NORD adica Bucuresti-Valea Prahovei adica unde vor...sa ajunga!!! Pe care de altfel l-au impanzit cu camere de supravehere si tot tacamul!! In rest situatia e tragica> Adica in orase, jale in afara de DN1 Jale! A mai e drumul spre Buzau care e bunicel, chiar bun pot spune!
Sebastian-58
In Oradea, strazile mai importante sunt ok, iar de nu ar avea canale pe mijlocul drumului as putea zice ca sunt chiar bune, drumul E60 (spre Cluj)e ok si el, cel spre Deva treaca-mearga, cel spre Arad este practicabil, in rest vai si amar - cratere si transee...
octavian44495
Fratilor,in discutia asta ma amestec si eu pentru ca stiu cum stau lucrurile.Am umblat in tara asta peste tot.In general drumurile bune sunt in Moldova,e adevarat,in Ardeal e jale.Ce am intalnit in vara asta a fost dezastru.Plangeai cu vorbe.Acultati-ma si nu faceti ca mine.Evitati traseele Focsani-Odobesti-Lepsa-Targu Secuiesc!E trecut pe harta ca drum national si nici forestier nu e!Si in jud.Bihor traseul ce merge la Stana de Vale prin Lesu Ursului si Bulz.E crima!!Drumuri proaste sunt si in jud Bistrita Nasaud si Hunedoara.In jud, in care stau eu(Buzau) drumurile sunt bune,as putea spune printre cele mai bune drumuri din tara.Bun spre Moldova,bun spre Ploiesti,bun spre Braila,bun spre Slobozia,acceptabil spre Brasov.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.