Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ulei recomandat pentru Ford Mondeo TDDI
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
Flaviu48913
Ajungand la momentul (100.000 km) in care trebuie sa schimb uleiul la masina mea, m-am lovit de urmatoarea problema: atunci cand am cautat ulei 5W-30, asa dupa cum scrie in cartea tehnica, nu am gasit decat 5W-40 si mi s-a spus ca si acesta este ok pentru masina. Este intr-adevar asa sau nu?
Multumesc anticipat!
CRG
da, este ok. E posibil sa consume chiar mai putin ulei, dar eventual ceva mai multa motorina..

W40 e mai mult pentru diesel-uri de turatie. Dar e mai adecvat pentru clima din Ro.

so go for it!
danmatyas
eu am ulei agip 5w-40 in mondeo si pare a fi ok.din cate am observat eu nu a consumat.recomandat e 5w-30 dar acesta este mai scump iar mai adecvat la clima romaniei e 5w-40.pune linistit acest tip de ulei.
Flaviu48913
Cred ca m-am lamurit.

Voi cumpara atunci 5W-40 (am vazut o oferta variata la Metro) si sper sa fie ok.

Multumesc pentru raspunsuri!
Flaviu48913
Cred ca m-am lamurit.

Voi cumpara atunci 5W-40 (am vazut o oferta variata la Metro) si sper sa fie ok.

Multumesc pentru raspunsuri!
dan59675
Ulei HAVOLINE 5W-30 pentru motoare FORD gasesti la unele din magazinele din incinta targului auto de la Vitan. Eu am cumparat pt. Fiesta tdci. Nu am probleme!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.