Help - Search - Members - Calendar
Full Version: [b]Teapa mare cu KIA Preggio - autoutilitara !!![/b]
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Kia
Paul61315
Sa va povestesc ce teapa am luat cumparand o Kia Preggio - duba de la MIT MOTORS: in 5.000 km ma lasat in drum de 4 ori. In mare problemele au fost urmatoarele: la 1.000km se rupe un senzor de aer -masina trebuie bagata in service, pe la 1.500km se blocheaza turbo, motorul se accelereaza singur de 3 ori la maxim, chiar si cu cheia scoasa din contact, un nor de fum cu o raza de 10 metrii in jur... constat ca pe jos curge lichid de la servo....... blink.gif - masina trebuie tractata din campul unde s-a intimplat pina la service; pe la 3.500km pierd in mers tot lichidul de racire, se aprinde avarie pe bord - masina trebuie tractata la service, aflu ca, mai nou, consuma si ulei..., la o inspectie mai atenta constat ca pierd lichid si pe la grup....
Acum episodul Service Mit Motors: :argue:
1. masina nu are nimic
2.masina avut "ceva" dar s-a remediat(niciodata nu mi s-a spus exact ce a avut!)
3.aceasta masina e normal sa consume ulei...!!!! |(de noua???)
4.trebuie inlocuita o piesa, dar nu o avem...improvizam ceva cu niste chit :bash:
Am facut cca. 9 drumuri pana la service, 4 discutii cu presedintele firmei, nu s-a rezolvat nimic...in acest timp leasingul merge, fraierul plateste...
A, si era sa uit, la ultima "vizita" mi-ai furat si joja de ulei originala, si mi-au pus una veche in loc...
Fratilor, toate astea in 4 luni !!!
malin34426
e vorba de Service Kia , cei de pe centura? Daca da ,valeu , cunosc.
Paul61315
Firma se numeste MIT MOTORS - dealer KIA - e peste drum de SELGROS, la Baneasa !

Fac un apel la toti cei care au luat tepe de la firma de mai sus, cu masinile pe care le-au cumparat de la ei sau cu service-ul, sa ma contacteze la: paulpaul@k.ro - eu unul m-am saturat de smecherii care traiesc de pe spatele meu ! Trebuie sa luam atitudine ! Deja suntem 8 persoane care au fost pacalite cu masinile pe care le-am cumparat de la ei, va asteptam si pe restul sa facem dreptate !
Paul61315
Azi mi-a cazut blocul de lumini, nu mai am decit faza lunga ...!
Andrei Suzuki
Si taica-miu are probleme cu KIa lui.La numai 16k km (si vreo 2 ani) trebuies schimbate amortizoarele pe spate.AMBELE.
FAza cea mai tare (si cea mai enervanta) e ca nu vor sa le schimbe pe garantie (masina are 3 ani sau 100k km si am luat-o in iunie 2003) pe motiv ca masina e facuta candva in 2002 si s-a dus garantia.Am incercat sa le explicam ca pe noi nu ne intereseaza cand e facuta;ne intereseaza cand am luat-o,respectiv cand am inmatriculat-o pt ca din acel moment a inceput functionarea/folosirea ei. Momentan nu prea ai cu cine vorbi,dar daca o tin tot asa...OPC scrie pe ei.
Paul61315
Nu o sa credeti ce va spun !

In urma testelor efectuate de catre MIT MOTORS s-a dovedit ca masina mea consuma 1 litru de ulei la 10.000 km, adica din schimb in schimb trebuie sa completez cu un litru de ulei - dar "asa e normal: pt ca tara noastra se afla intr-o zona cu o clima care solicita ff mult masina, si din cauza asta consuma"....astia nu sunt normali la cap ! :bash:
Cu faza lunga, am fost la un Service KIA, de la Pitesti, agreat de ei, mi-au demontat tot bordul si nu a reusit sa gaseasca releul...dupa o zi de stat in picioare pe linga masina, nu au reusit sa faca nimic si s-au scuzat ca ei repara decit...Dacia si KIA nu prea au vazut pina atunci !
Am aflat ca e super-teapa cu toate Serviceurile KIA din tara, ei nu au vazut KIA decit in poze, MIT MOTORS a facut decit parteneriate ca sa poata arata la clienti o lista...pt abureala !

Aveti grija cei care doriti sa va cumparati KIA, problemele de mai sus sunt valabile pt orice model ! :puke:
Ionut45405
Consumul de 1 l/10000 km e absolut normal, majoritatea constructorilor (cel putin cei germani) dau 1 l/1000 km consum maxim admisibil!
G e o r g e
e normal pe dracu' !

la mine la opel , da opel , marca nemteasca proasta dupa unii, in 60 000km nu a consumat gram de ulei .

nici supernova nu mi-a consumat , nici macar o saracie de dacia .

consumul de ulei NU IL CONSIDER NORMAL .
adi45619
QUOTE(Paul61315)
Am aflat ca e super-teapa cu toate Serviceurile KIA din tara, ei nu au vazut KIA decit in poze, MIT MOTORS a facut decit parteneriate ca sa poata arata la clienti o lista...pt abureala !


Serviceul din Craiova e unul din astea. E o tinichigerie pe care au pus sigla Kia si gata serviceul! Nu mi-am facut nici o revizie acolo si nici ei nu pareau doritori sa se ocupe de asa ceva. biggrin.gif
Toate reviziile le fac la serviceul Daewoo.
adi45619
In rest, consum de ulei si alte lucruri urate nu am patzit. Toti mecanicii care s-au uitat la ea au zis ca merge bine.
Paul61315
Am un Cielo din 1995 nu mi-a consumat nici un gram de ulei de cind il am ! Nu stiu cum ti se pare tie sa dai 14.000 EURO pe o masina care sa consume ulei din prima, dar pt mine o masina pe care o cumpar noua inseamna sa mearga totul "ceas" , ca d`aia dau banu`!
Iar faza cu " asa zice producatorul" toate defectiunile pe care le are o masina pot fi incadrate in aceasta categorie. Interesant ar fi ca toate aceste lucruri sa ti se spuna inainte sa cumpari masina...sa vedem atunci ce fraier mai cumpara...!
ovidiu-79
In viata mea nu mai cumpar masina coreeana si cine face asa ceva ca mine sa pateasca. Si mai ales Kia
Alex89808
QUOTE(Paul61315)
Nu o sa credeti ce va spun !


Aveti grija cei care doriti sa va cumparati KIA, problemele de mai sus sunt valabile pt orice model ! :puke:

ce dovezi ai tu ca sunt valabile pentru orice model?? daca ma duc si eu la mercedes si spun ca mi s-a rupt o oglinda ca astia din fata blocului sunt neseriosi. si le spun viitotrilor clienti : atentie e valabil pentru toate modelele de mb !! ce abureli......
Alex89808
QUOTE(adi45619)
QUOTE(Paul61315)
Am aflat ca e super-teapa cu toate Serviceurile KIA din tara, ei nu au vazut KIA decit in poze, MIT MOTORS a facut decit parteneriate ca sa poata arata la clienti o lista...pt abureala !


Serviceul din Craiova e unul din astea. E o tinichigerie pe care au pus sigla Kia si gata serviceul! Nu mi-am facut nici o revizie acolo si nici ei nu pareau doritori sa se ocupe de asa ceva. biggrin.gif
Toate reviziile le fac la serviceul Daewoo.


cum poti tu compara serviceul daewoo cu serviceul kia? aia de la daewoo isi prind urechile in portiere...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.