Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Polo 1.2, 64 CP - Merita?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
carmen60898
Ce parere aveti de noul Polo? Cei de la Porsche au acum o oferta: Polo 1.2, 64 CP, 10.800 Euro cu taxe.
In pretul asta intra:

- AC
- airbag sofer si pasager
- servodirectie
- radio CD
- inchidere centralizata
- geamuri electrice fata
- culoare metalizata

Credeti ca se merita? Motorul de 1.2 e mic pentru Polo?

Multzam.
cristyyy
la pretul ei merita sa o cumperi, dar cu siguranta iti trebuie alta motorizare.
eu am mers cu una de 1.4, 75CP, dar care nu tragea mai deloc in depasiri.
incearca o varianta de 100CP
carmen60898
QUOTE(cristyyy)
la pretul ei merita sa o cumperi, dar cu siguranta iti trebuie alta motorizare.
eu am mers cu una de 1.4, 75CP, dar care nu tragea mai deloc in depasiri.
incearca o varianta de 100CP


pai daca iau alta motorizare, nu mai e acelasi pret si "nu mai merita".
repet, reducerea e la motorizarea 1,2. motorul de 1,4, care are 10 CP in plus si ABS (care nu cred ca e extrem de necesar la motorizari mici), iar diferenta intre 1,4 si 1,2 este de 2.000 Euro.
nu vreau o masina de curse, vreau o masina mica, care va fi folosita in 90% din cazuri in oras, si sa nu coste mai mult de 11.000 Euro cu taxe.

am tot facut drive test pe mai multe masini din clasa mica, momentan ma gandesc fie la polo 1,2, fie la 206, 1,4.
singurul motiv pentru care nu am luat 206 e ca modelul este de ceva timp pe piata...
polo e nou; maine merg la un drive test, numai ca cei de la porsche nu au motorizarea 1,2 la test...
cata52820
Eu am fost la un drive test cu un polo 1.2 (culmea , eu vroiam test cu 1.9tdi 100cp, dar aveau numai pe asta biggrin.gif ). Parerea mea este ca sta destul de bine pe sosea, pentru doua persoane si o "sacosica" in oras motorul e suficient, demaraj destul de bun(sa nu vrei liniute ca nu merge), interior destul de bine realizat( nu stiu daca si la Happy e la fel ca eu am condus un Attractive).Probabil ca sunt subiectiv caci am avut vw de vreo 5 ani, la serviciu conduc tot vw si urmeaza sa-mi vina intr-o luna un vw polo 1.9tdi 100cp, dar la cati bani am in momentul de fata(nu-mi permit inca masina visurilor...) tot vw as alege :1:
carmen60898
da, am condus polo 1.4. mi s-a parut foarte ok.
si totusi oferta e la 1.2, iar cei de la porsche nu au motorizarea asta la drive test.
sa ma risc sa iau modelul 1.2 fara sa-l conduc inainte?
dealerul m-a asigurat ca nu se vede diferenta, ca de oras e super ok si varianta 1.2. se pare ca diferenta e ca varianta 1.2 e usor mai zgomotoasa...
cata52820
Gasesti destule impresii si aici :www.vwForum.ro
Intra pe forum si apoi pe sectiunea vw polo
G e o r g e
1.4 e ok , 1.2 e cam micut smile.gif
Codrin54983
Pacat ca nu are ABS. Nu prea are legatura cat de mare e motoru cu sistemul de franare. Nu ma intelegeti gresit, nu ma refer la masini sport care au 500+ CP si au discuri de ceramica sau .... mai stiu eu ce. De la 100kmh franeaza la fel daca e motor de 100CP sau 60CP. Eu am avut un Opel Astra '92 care nu avea ABS. La o frana brusca pe ploaie, pietris,.. glisa de ziceam ca nu se mai opreste. Conteaza ffff mult ABS indiferent de motorizare
DORU
Daca alegerea ta trebuie sa fie intre Polo 1.2 sau Peugeot 206 1.4, te sfatuiesc sincer sa iei modelul frantuzesc. Fiabil si f performant in comparatie cu 1.2 in 3 cilindri de la VW.
carmen60898
QUOTE(DORU)
Daca alegerea ta trebuie sa fie intre Polo 1.2 sau Peugeot 206 1.4, te sfatuiesc sincer sa iei modelul frantuzesc. Fiabil si f performant in comparatie cu 1.2 in 3 cilindri de la VW.


Merci, m-am cam decis, imi iau 206.
Codrin54983
QUOTE(DORU)
Daca alegerea ta trebuie sa fie intre Polo 1.2 sau Peugeot 206 1.4, te sfatuiesc sincer sa iei modelul frantuzesc. Fiabil si f performant in comparatie cu 1.2 in 3 cilindri de la VW.


Exagerezi putin cu "f performant", dar mai ales cu "fiabil". Toata lumea stie ca Peugeot nu stau asa bine la capitolul fiabilitate. Tind sa cred ca Polo e mai fiabil ca 206 chiar daca nici Polo nu e 'usa de biserica'
DORU
Daca in privinta cuvantului "fiabil" iti dau dreptate pe jumatate, in privinta caracterizarii "f perfoemant" NU iti dau dreptate deloc. Am un cunoscut apropiat care a tinut o astfel de masina 3 ani si a parcurs 75.000 km cu ea si sa stii ca pt cilindreea ei, era rapida nu gluma...in comparatie cu motoare similare.
cata52820
Pai ce faci Codrin? Tocmai iti cumperi un Polo care "nu e usa de biserica". Nu vrei sa argumentezi ce nu-ti place la masina care tocmai trebuie sa-ti vina? blink.gif
Codrin54983
Sper sa nu aiba din problemele de care am auzit eu.
Ziceau cateva persoane pe un alt forum ca dupa 1500km(ciudat ca exact dupa km astia) a inceput sa le faca fite Radio-ul. Daca prindea un post dupa 5 min incepea sa caraie, intr-un fel parca pierdea semnalul.
Inca o problema care a semnalizat-o cineva: se auzea un suierat (fluierat) la portiera din dreapta fata la viteze peste 120 kmh.
Si alt caz care e mai grav: un tip a luat un polo 80cp tdi fabricat in bratislava si a avut numai probleme cu suspensia fata daca nu ma insel. A fost la reprezentata a schimbat din piese, a inceput sa faca iar fite.....
Cu modelul precedent au fost mai multe probleme (cel dinainte de facelift), dar la acesta sper sa fi remediat din ele(probleme gen martori de bord aprinsi degeaba, sau defectarea ABS-ului, sau modele 1.4 care papa ulei).
Orice masina poate avea parte de astfel de probleme. Asta este. Sa speram ca nu si ale noastre smile.gif
Masina pe care am comandat-o imi place f mult. De asta am comandat-o!!!
La acel moment era cea mai buna alegere d.p.m.d.v., si inca mai este(pana apare clio 3 si New Yaris)
Insa daca ar fi fost in octombrie noul Yaris disponibil pe piata romaneasca poate as fi luat Yaris-ul, desi are motorul diesel doar de 75cp.(cu cel de 115cp mergea perfect)
carmen60898
Da, am ajuns la concluzia ca motorizarea asta nu ma satisface...
As schimba titlul in :"Polo 1.4, 75 CP, Attractive, merita??"
Pretul de 12.800 EUR (inclusiv ABS, culoare metalizata si computer bord)
mi se pare totusi cam mare pentru o masina din clasa ei.
Toate masinile care le-am avut pana acum in vedere (206, Fiesta, Corsa, Ibiza, etc), au preturi mai mici la acelasi dotari.
Excluzand fanii inraiti ai marcii Vw (nici o problema, si eu am fixuri si arunc cu bani pe diverse chestii, cand as putea sa aleg un echivalent mult mai rentabil,dar deh), nu stiu daca merita sa dau in plus niste bani, doar ca scrie Vw pe masina.
Sa nu radeti dar azi am vazut cele 2 masini una langa alta (206 si Polo)...E chestie de gust, dar zau ca-mi place mai mult 206-le.
PS: intre noi fie vorba, mi-as lua Mazda 3, iubesc masina asta, dar la 18 mii...
Mircea63168
Salut, de curand mi-am comandat si eu un Polo Happy KLM Blue. Nu cred ca se pune problema daca merita, eu sunt convins de acest lucru mai ales din punct de vedere al designului.

Ma intereseaza sa stiu la ce sa ma astept de la un motor de 3 cilindri, care pot fi dezavantajele sale. Din cate am citit pe net ar fi un pic zgomotos dar cu un consum mai mic decat cele cu 4 cilindri.
DORU
Este un motor fiabil, cu consum redus si cuplu bun pt cilindreea lui. Exploatat cum trebuie, fara pretentii sportive, aduce satisfactii pe termen lung. Doar la sarcina mare s-ar putea sa te dezamageasca putin. Din lipsa de putere. Insa te obisnuiesti cu el si apoi stii ce sa-i ceri, cand si mai ales cat.
Mircea63168
este exact ce ma intereseaza, nu am nevoie de masina pentru a cara ci doar pentru deplasari, in general 2 pers. nu mai mult.

totusi la capitolul zogomot cum sta ?
Rai
Un motor in 3 cilindri nu te desavantajeaza dar 4 e mai bun.Un Polo de 64 CP e mai mult bun pentru oras imprejurimi pana la 20 km in rest cel de 75 CP sau ideal ar fii 100CP.Eu conduc des masini germane pentru diferite teste si nu sunt chiar multumit cu 64CP dar merge in trecut si era prin 2002-2003 primele motoare inghetau iarna dar se pare ca problema s-a rezolvat nu am mai auzit de asa ceva.Alceva ce sa zic stiu din teste si din reviste ca Skoda e mai buna si mai ieftina caci motoarele sunt la fel dar in timp asta e.Caci despre VW motoarele lor se gasesc in multe masini.
DORU
Din punct de vedere al zgomotului, e silentios. Este un motor modern, nascut din ideea unei ratiuni de MK: consum redus, performante decente si corecte, utilizare usoara.

Daca nu m-as fi obisnuit cu motoare cu cuplu si putere ridicate, cred ca 1.2 HTP 64 CP ar fi fost o alegere buna. Inainte am condus si Felicia 1.3 MPI 68 CP cu cuplu mai mic decat acest motoras de 1.2 si nu m-am simtit frustrat in trafic. :wave:
stefan_ieu
QUOTE(Mircea63168)
este exact ce ma intereseaza, nu am nevoie de masina pentru a cara ci doar pentru deplasari, in general 2 pers. nu mai mult.

totusi la capitolul zogomot cum sta ?


La zgomot sta foarte bine (cel putin pe Fabia). Nu este deloc zgomotos decat daca-l duci la peste 4500, dar acolo toate motoarele sunt zgomotoase mai mult sau mai putin.

Consumul este ceva mai mic decat la 1.4 daca mergi linistit. Altfel sunt apropiate ca si consum.
d61587
si eu as vrea sa-mi cumpar un VW de 1,2 cu 55 Cp. ma intereseaza pt. oras, pt. deplasari pe distante mici. dar am aceeasi ezitare referitoare la peugeot 206. este adevarat ca in cativa ani nu se va mai fabrica??? as dori si eu cateva pareri, mai ales de la cei care conduc marca asta.....(VW de 1,2) :angel: :angel: :angel:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.