Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Turometru
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Engine
Bluevirus
Salutare, am o mare rugaminte la voi, as vrea sa stiu de unde pot cumpara un turometru (universal presupun) pentru masina mea (ford transit). Unde se monteaza de regula turometrul? la fisa de la bujii?

Cele pt motociclete sunt foarte scumpe, asa ca presupun ca cele pentru masini costa mai mult, dar am neaparat nevoie, pt ca mi-am luat carnet si este destul de "greu" (in sensul ca trebuie sa fiu mereu atent sa nu o supraturez) pentru ca in habitaclu nu se aude deloc motorul, chiar daca masina este din '86.

Cat a mai ajuns acuma o vopsire completa a masinii, care sa fie insa profesionala, ca data trecuta a zis tata ca scapa mai ieftin, si dupa cateva luni a inceput sa se umfle si sa curga rugina de sub vopsea.
KYD44195
un prieten de al meu si a luat un turometru pt masina lui din targ.Este un magazin cu turometre,kilometraje etc....poti incerca acolo.Ca pret nu mai stiu exact(oricum este ceva)...si l a montat pe bord in stanga.Succes
mihai58026
cele de care spune Kyd sunt intre 5 si 7 meleoane.. cel putin astea erau preturile acum cca 2 luni... au si varianta cu shiftlight, desi pe Transit, nu stiu cat ai sa schimibi tu treptele in rosu
ar mai fi o idee.. nu cunosc masina ta, dar presupun ca au avut si borduri cu turometru...???
nu ar fi ceva mai ieftin sa cauti ansamblul de ceasuri de la bord, adica un bord cu turometru?!?!
bafta!!
KYD44195
incearca la dezmembrari...parca sunt cateva incolo spre otopeni...si sigur sunt mai scazute la pret biggrin.gif
Bluevirus
acesta este bordul (cea mai buna imagine pe care o am pe calc)
in stanga este vitezomentrul, in mijloc este un cadran gol unde am observat in manual ca este montat un ceas (ceas simplu, care masoara timpul biggrin.gif ) iar in dreapta putem sa ne delectam ochii cu indicatorul nivelului de combustibil si a temperaturii motorului.

mihai58, m-am uitat in manual si nu exista varianta cu turometru, cea pe diesel arata mult mai rau, doar un singur cadran pe mijloc pt vitezometru, deci varianta asta cam pica, si sa dau 5-7 milioane eh...

cred ca tot cumva cu dezmembrari o sa rezolv problema, dar decat sa fac ceva "tiganeste" mai bine o las asa cum e si o sa merg pe "simtite" smile.gif poate imi mai dezvolt al saselea simt.
malin34426
Cauta un turometru sa mearga in locul de pe mijloc si gaseste un electronist care sa iti faca un mic circuit ce sa preia impulsurile alternative de la alternator si sa-l calibreze pt turometru ( o faci pe un analizor de gaze de la o statie de insp tehnica - aparatul preia turatia de pe alternator).
KYD44195
mergi si tu cu geamul putin crapat si atunci ai sa auzi motorul cat este de turat biggrin.gif .....bafta beer.gif
Mihai63569
Cel mai ieftin e sa cumperi din dezmembrari. Cum nu este o componenta la care sa conteze uzura, poti lua linistit second. In ceea ce proveste montarea, ar trebui sa aiba fir de conectare in spatele ceasurilor. Scoate tot blocul cu indicatoare si ia unul identic din dezmembrari dar cu turometru. Mufa de conectare este identica si turometrul va merge fara alte interventii. O alta varianta este sa iti iei un turometru de la orice alta masina din dezmembrari, un fir il legi frumos la bobina de inductie iar celalalt la baterie si problema ii rezolvata.
Un turometru de ford nu are voie sa coste mai mult de 2-300.000, iar un bloc complet nu are voie sa depaseascaun 800.000. La motociclete sunt mai scumpe pentru ca multe merg pana in 9-10.000 de ture, deci vorbim de alta scularaie, sensibilitate etc.
Oricum nu cred ca este o solutie sa stai cu ochii pe turometru cand conduci. O sa iti intri in mana dupa cativa km.
Succes.
Bluevirus
intre timp m-am invatat sa merg pe simtite, dar am alta problema. Masina are mare nevoie de o a 5-a viteza, ea ajungand de la 35km/h pana la 140km/h tot in a 4-a :bash:. In primul rand este cam nasol pt. consumul de benzina, si implicit prin turatii ridicate si o uzura mai mare a motorului. Cred ca este aproape imposibil (in Ro) sa se monteze o cutie cu 5 viteze, si probabil costa o avere, nu?

PS: Cam pe la cati km trebuie schimbate bujiile? Ca de cand a cumparat tata masina acum 15ani nu i-a schimbat niciodata bujiile si ma gandeam sa iau un setr de NGK Iridium, stie cineva unde gasesc la un pret acceptabil? (aia de la universitate cu piese auto vis-a-vis de inter sunt cam scumpi)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.