Help - Search - Members - Calendar
Full Version: BMW 320 D
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > BMW > Seria 3
Dan60733
Sunt la o zi de a-mi cumpara un BMW 320D, 150 cp, climatronic, xenon, computer bord, navigatia mica, comenzi pe volan, senzor ploaie, etc. an 2002 iulie, 68.000 km , 14.500 euro.Dar acum, pe ultima suta de metrii, am intrat un pic in panica si nu stiu ce sa fac.In primul rand ma ingrijoreaza rau ideea cu tractiunea spate, sunt foarte interesat de cum va afecteaza pe voi acest lucru, iarna!!!!Foarte interesat.Ma mai ingrijoreaza costul pieselor de schimb.La service mi s-a spus ca in maxim un an o sa schim cutia de directie ( ceva in zona 800 de euro ) si apoi altele....adica bani, bani si iar bani.Plus ca la full casco allianz las 1000 euro pe an.Si se mai zice ca decat seria 3 de la BMW, mai bine AUDI A4 sau WV Passat.Voi ce parere aveti de aceasta masina, de toate astea.Dar in primul rand tractiunea!Multumiri!
danmatyas
du te pe un audi a 4 2.5 tdi.e mult mai tare! in legatura cu caseta d directie..povesti sunt multe, nu le crede pe toate.
cosmin45741
in primul rand esti sigur ca are numai 68000 km?
daca da, e chilipir...
a4 si passat sunt mult mai slabe dpdv al fiabilitatii decat seria3...adica alea chiar au avut probleme, seria 3, mult mai putin, comparativ...nu zic ca nu sunt masini bune!
tractiunea dupa 2002 are un DSC fabulos, asa ca nu o sa ai mari probleme ...sunt milioane de bmw si mercedes care circula iarna, nu stau pe dreapta...
costul pieselor e cam la fel la a4 si usor mai scazut la passat, dar s-ar putea sa schimbi mai multe in timp...caseta o poti lua si din alta parte, nu numai de la magarii de la reprezentanta si mare surpriza sa nu o gasesti la jumatate de pret, cu adaosurile care le practica domnii (la mazda o janta de tabla pe 15 costa 160 de euro, ce parere ai?? :bash: )
full casco oricum ar trebui sa-ti faci la o masina de asemenea valoare, pt ca numai un far cu xenon se duce peste 1000 de euro..
eu zic ca merita fara discutie la banii si km aia....fara emotii blush.gif
Dan60733
Cosmin, suna incurajator ce spui.Deci sa inteleg ca, daca plec maine cu masina asta la Brasov, ma intorc, ninge in draci, zapada la greu pe sosea, datorita acestui DSP pot sa merg fara probleme?
Dan60733
DSC, scuze!
Dan60733
Mai ridic o problema, veche, kilometrajul.imi este teama ca kilometrajul e dat inapoi.La BMW, am inteles ca se citesc date legate de parametrii masinii, din chei.Intrebarea mea este, voi ce stiti, se poate umbla si la acesti kilometrii?Cum pot fii sigur ca masina are kilometrii reali?
geeoo30
In chei se citesc km si serie sasiu si o fac gratis cei de la autobavaria.
Dar e relativ am auzit povesti ca se "rezolva" si astea.... dute cu toate cheile acolo sa le citeasca, ar trebui sa ai 4.
Dan60733
Da, din pacate omul meu are doar 3 chei, cele 2 cu telecomanda si una valet.Cea de service ( care am inteles ca se aranjeaza mai greu ), nu o mai are.Cam aiurea, nu?
cosmin45741
are carte de sevice?? vezi si tu acolo intervalul reviziilor si te cam prinzi daca sunt km reali sau nu...
geeoo30
daca masina e din germania si o vinde aici la banii astia, sigur nu are km originali.
Dan60733
Aveti cumva idee cat costa o verificare sanatoasa la Automobile Bavaria?
Dan60733
Poate cineva sa-mi spuna daca acest tip de bmw are vre-un sistem de alarmare default pt. cazuri de efractie?Cineva mi-a spus ca ar avea, ca in cazul in care cineva deschide usa sau sparge geamul, acesta chiar incepe sa urle.
geeoo30
QUOTE(Dan60733)
Poate cineva sa-mi spuna daca acest tip de bmw are vre-un sistem de alarmare default pt. cazuri de efractie?Cineva mi-a spus ca ar avea, ca in cazul in care cineva deschide usa sau sparge geamul, acesta chiar incepe sa urle.

Pot sa iti spun ca are ceva nu stiu daca o poti numi alarma, cand am incercat sa ridic masina pe cric, si era incuiata, a inceput sa piuie, la fel cand am incercat sa deschid usa dupa ce incuiasem cu geamul deschis, din interior. beer.gif
serban39961
QUOTE(Dan60733)
Cosmin, suna incurajator ce spui.Deci sa inteleg ca, daca plec maine cu masina asta la Brasov, ma intorc, ninge in draci, zapada la greu pe sosea, datorita acestui DSP pot sa merg fara probleme?

Daca o sa ai roti de iarna o sa mergi fara probleme, daca nu o sa-ti fie foarte greu, mai ales in viraje unde poti sa scapi spatele de sub control.
Degeaba iti taie DSc-ul gazul si mai franeaza daca tu NU AI ADERENTA!
O sa fi uimit de diferenta uriasa care este intre pneurile de vara si cele de iarna!
Succes, tu decizi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.