Help - Search - Members - Calendar
Full Version: mazda 323 planetara
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
daniel61006
salutare...am o mazda 323 din 91 si vrea sa schimb planetara, ca sa nu dau o gramada de bani la service .... si as vrea sa stiu daca stie cineva sa imi spuna pasii...si cam de ce scule am nevoie.



mare multumire.... :angel:
malin34426
Daca este intreaga - scoti siguranta de pe piulita planetarei (sau indrepti partea din piulita ciocanita pt antidesfacere) , pui pe cineva sa calce frana, sau dai roata jos si daca discul de fr este ventilat blocheza-l cu un dorn in etrier si desfaci piulita (cheie 36 cred). desfaci piulitele de la cap bara si rotula inferioara , scoti articulatiile si bati cu un puctator in axul planetarei sa impingi planetara inapoi pana iese. Dai uleiul jos din cutie,
si cu un levier cu unghi de 45 gr lovesti intre carcasa cutiei si corpul articulatiei interioare usor pina sare din siguranta planetara. montarea -in sens invers cu atentie sa nu distrugi simerigul din cutie (invers siguranta intra usor).
Daca schimbi capul de planetara- desfaci colierul burdufului, tragi burduful inapoi si tii tare de tija planetarei lovind cu un dorn de aluminiu si ciocanul in partea fixa a capului planetar in timp ce altul trage de axul capului, pana sare din siguranta . Restul e usor.
Totusi sfatul meu este sa mergi la service din doua motive:
1-elevator , scule, cunostintele necesare si altele la nevoie,
2- daca nu dai bani mecanicului, nici el nu-l va putea plati pe stomatolog si nici stomatologul nu va cumpara articolul produs de tine, deci nici data viitoare nu vei avea bani sa mergi la service.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.