Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Noul Fiat Punto
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Fiat
guerilla
ce parere aveti despre el?
parti bune si parti rele. dar mai ales alea rele.
se compara cu clio, c3 si micra. design-ul e cel care imi place cel mai mult. pretul un pic cam mare fata de clio. motorizare noua, se poate pune ESP, climatizare, airbaguri de mai multe tipuri, etc
astept feedback
Cristian
PS: comparam motorizari benzina nu diesel. fac mai putin de 20.000km pe an.
OMEGA
Ca mi-ai adus aminte prin topic
Ai fost sambata la reprezentanta, ti-ai facut vreo parere despre masina????
guerilla
Inca n-am ajuns la ei, dar sper sa ma duc saptamana viitoare si la ei si la cei de la renault si nissan. citroen l-am scos din calcule. la pretul pe care il cer cu optionale ajungi deja la corolla, megane II si altele.
madalina
m-au interesat masinile din aceasta clasa, dar la Fiat nu am mers din cauza ca firma per ansamblu a produs in ultimii ani masini proaste, dupa cum demonstraza situatia financiara a firmei (este aproape de faliment)! Au tot incercat sa relanseze marca prin masini bune din punctde vedere calitativ si se laudau cu Panda! Se poate sa fi reusit sa faca masini bune, dar la fel de bine se poate sa nu, caci au mai avut incercari din astea! Personal nu sunt dispusa la un astfel de experiment! Nu stiu pretul noului Punto, dar ar trebui sa vezi cat mai multe masini din aceasta clasa, sa compari elementele care te intereseaza pe tine! Mie imi placea Stilo, dar cand am vazut cat costa, am renuntat instantaneu! Insa acest lucru se intampla in aprilie, se poate sa fi schimbat politicade preturi de atunci!

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-10-27 15:47 ]
guerilla
pai uite versiunea care imi place mie:

Pret de baza (Punto 5 usi, 1.4 95 CP Dynamic) 10.250
Culoare exterior: BLU LIDO 133
Model interior: TESSUTO BLU 0
Jante: Jante din aliaj Elegant de 15" cu pneuri 185/55 475
Proiectoare ceata 69
Conditionator automat bi-zona 884
ESP cu Hill Holder + ASR + MSR + HBA (include ABS) 689
Izolare cu ceara 0
Bandouri laterale 34
Pret total (CIP): 12.534

climatizare (nu aer conditionat) e musai sa fie, jante aliaj (ca le are sau le pun eu dupa ce o cumpar), ESP si ASR iar e necesar. Clio nu ofera tot ce vreau eu, dar e mai ieftin cu 2000 euro. C3 e aberant la pret.
anyway, aici vorbim de Punto. Vreau sa aud pareri de la cei care au sau condus asa ceva. Mai ales pe alea rele.
bogdan8
Deci..Salutare.
1.4 95 cp Dynamic..Are in standard Abs care include toate cele (asr,msr..),aer conditionat...Toate dotarile(mai putin Actual)au cel putin aer conditionat in baza (si actual-ul are dar doar cel de 1.3 multijet).Emotion are deja climatronic.
Cristian T...Desi nu vrei sa vb despre diesel,totusi iti voi spune cateva cuvinte...Nu sunt un fan diesel ...sau cel putin nu eram pana nu am condus mj-ul...Crede-ma ca e tare meserias...are performante CEL PUTI asemanatoare cu benzina...ca sa nu mai vorbim de consumuri...urban 5.6, extraurban 3.9 si combinat-ul de numai 4.5...Cel de 1.3 dezvolta 70 cp si cantareste doar 130 kg...e o bijuterie dupa care plang cativa constructori deja.Distributia se face la el pe lant nu pe curea.
Pt. Madalina acum...
Nun stiu ce inseamna la tine o masina buna sau rea...Nu stiu daca Fiat-ul este o masina buna sau rea...o sa-ti spun cateva amanunte despre aceste masini ,iar concluziile le vei trage singura...Daca te iei dupa conceptul "dupa ureche" sau "din auzite", ai sa ai sanse foarte mari sa faci alegeri gresite tot timpul.
In primul rand Fiat face masini de 100 de anisori...Asa ca faza cu falimentul nu prea tine...Inca un motiv ar fi ca inca face masini (unele chiar bune zic eu),asa ca nu cred ca duc lipsa de fonduri...Este adevarat ca dupa moartea "CAPULUIŽ,Fiat a du-o cam rau, dar se redreseaza.Apoi Punto...Este singura masina din clasa ei care a atins performanta de a se vinde in mai mult de 5 MILIOANE de unitati de la aparitia ei pe piata...Departe rau de concurenta..Chiar este o masina apreciata.Momentan atat...Sunt multe lucriri de spus ,dar poate e mai bine sa ne convingem singuri de unele lucruri..
Apropo..Fiat e singura marca din Romania care ofera o garantie de 3 ani de zile fara limita de km,impreuna cu o revizie la 20.000km si schimbul de ulei la 10.000km...O marca care se pare ca este "proasta", nu cred ca ar oferii asa ceva...dar concluziile le tragi singura pana la urma....
Va pupa tata.VA stau la dispozitie pt. mai multe amanunte.
guerilla
Dynamic are ABS dar nu ESP, nu?
Dieselul 1.3 Dynamic are ABS standard?
Diferenta intre diesel si bezina e de mai mult de 1000 euro... cam mult
designul e ceea ce imi place cel mai mult la masina asta.
madalina
juns eu la concluzia ca Fiat este aproape de faliment, ci analistii economici! Eu inteleg ca esti dealer Fiat, dar totusi situatia economica foarte proasta a Fiat pe plan international este cunoscuta! In urma cu ceva timp am citit ca inclusiv guvernul italian s-a implicat in salvarea de la faliment, deoarece nu si-ar permite o criza sociala acum!
PS Prin masina buna inteleg o masina reusita din punct de vedere al rezistentei in timp si solutii tehnice cat ma bine gandite, o masina care sa nu aiba probleme!
bogdan8
Nu are importanta ca sunt dealer fiat...nu ma ascund dupa deget si zic ca Fiat-ul face cele mai tari masini (intre noi fie vorba nici nu ar pute momentan)...Idea este ca Punto chiar este o masina bine gandita si sigura (4 stele la euroncap)...culmea este ca e si foarte fiabila ...adevarul este ca e una din putinele masini bune de la fiat...
CRISTIANT...diferente stii f. bine ca si mine ca exista intre diesel si benzina...Dynamic nu are esp ci doar abs doar pt 1.4 si 1.3.
Madalina,eu chiar cred ca FIAT nu o sa cedeze ,sau daca va ceda o va face din considerente de avantaje financiare
madalina
asa mai merge...dar nu uitaca mai trebuiesa sidemonstreze in timp ca este o masina fiabila
bogdan8
pai cred ca a demonstrat-o cu varf si indesat...cum am mai spus...s-au produs 5 MILIOANE,de fapt s-au vandut 5 MILIOANE de cand a aparut pe piata....Si este singura care are 4 stele la siguranta din clasa mica...ca sa nu mai spun ca este bine vazut pe piata.
madalina
intrebare:noul punto este un face-lift sau o masina noua? Oricum sunt schimbari facute, iar orice schimbare tehnica produce schimbari si in functionarea de ansamblu a masinii! Sunt cazuri in care o generatie mai veche e mai buna decat una mai noua a aceleiasi masini! Fiat este acum in aceeasi situatie in care era opel, incercau sa gaseasca o solutie de iesire din criza prin masini bune calitativ, iar vectra a fost un succes! Ramane de vazut ce va fi cu astra! Iar in privinta NCAP, mai informeaza-te! Pe siteul euroncap, este testat punto din 1999, iar 4 stele mai au: Audi A2, BMW mini,citroen C3, Pluriel, ford Fiesta, Nissan Micra, Peugeot 206,seat Ibiza,Clio, Skoda Fabia, toyota yaris, opel Corsa, VW Lupo, Polo!
bogdan8
madalina .
stiu ca nu e singura cu 4 stele din clasa ei...greseala mea...m-am grabit.oricum ,primul model de punto a aparut in 1998,iar atunci nu erau atatea masini cu 4 stele (comparativ cu 99).
oricum,am urmarit cu interes posturile tale si sincer sa fiu,aproape am senzatia ca esti mult mai bine informata decat multi masculi de pe acest forum (asta daca nu esti de fapt altceva decat pretinzi glumesc).oricum,imi place despre tine
madalina
Multumesc!
Roberto
Ptr.Bogdan:
Noul Punto e ceva mai scump decat predecesorul sau...

Nu-mi place ca s-a renuntat la CLEAR GLASS la blocurile optice fata.Asta e nasol.
Imi da impresia k e mai inalt decat predecesor,insa la motorizari sta super.
In ceea ce priveste imaginea de marca, din ceea ce percep eu,pe piata romaneasca(doar),Fiat-ul este privit asa cum este privit si Opel,Citroen,adica are o imagine de marca slaba,dovedita in trecut de lipsa de fiabilitate/rezistenta.
Speram k in viitor,acest lucru se va amelioara.
No ofence,ok?
bogdan8
no ofence...nu eu am inventat fiat-ul...si oricum sunt perfect constient ca este perceput ca o marca slaba....de fapt, in afara de cateva modele,este destul de slabut...
personal si mie imi placeau farurile de le predecesor.ii dadea un aer de agresivitate...ca farurile astea nu au facut decat sa-l "cuminteasca"...nu arata rau ,dar nu mai inspira agresivitate...insa motorizarile,asa cum de altfel ai spus si tu,arata ca nu este deloc "cuminte".
G e o r g e
sincer si mie imi placea vechea fata a lui punto.
motorul ideal pentru oras , in conditiile si pretului de achizitie , mi se pare 1.2 16v 80 cp.
are un demaraj bun si este si ieftin al achizitie.
James Kilowatt
Mie imi place sportingul si Arbath, chiar si versiunea noua. Plus ca afara, are dupa mine cel mai bun raport pret/performante. In franta iei punto arbath multijet 100cp, cu toate optiunile, ABS, clima automata, ESP, EBD, si restul de gadgeturi electronice in jur de 14.000, daca prinzi o promotie. La pretul asta nu intra nici clio dCI 80, nici seat ibiza TDI 100, nici Peugeut Hdi, si cam nici o alta rivala, plus ca aspectul e mult mai agresiv decat al concurentei.
G e o r g e
si la banii aia imi iau noul astra 1.7 100cp . PUNCT !
guerilla
punct... si de la capat. caci la banii aia astra nou e cam golas.
G e o r g e
bine mah, ai dreptate, dar totusi 14 000 pe un fiat mic ??? laugh.gif

(sa-l vad pe mihai la replica :bounce: )

corsa 1.7 100 cp ? cu aceleasi dotari :cheers:
guerilla
vezi ca aici nu e versus si o dam in off topic.
James Kilowatt
Eu nu prea stiu preturile in Romania. Unde spun eu, cel mai ieftin Astra CDTi 100 e 16600 si e chel de optiuni, iar punto arbath MJT 100 cu toate optiunile e 13.700. Si arata bestial... mic da' rau.
cata62532
am avut punto 2....o masina care am alergat-o in buc 105.000 km....fara a schimba altceva decat consumabile!!!!(cauciucuri...ulei....filtre...placute...)
era 1.9 d......un motor destul de lenes..dar foarte fiabil.....consum bun...cam 7 in oras....alergat.....si 4 afara.....la 120 km/h......mi-a placut......drept pt care...acum am punto 3....1.3 multijet!!!
super motoras....cam 6,5 in oras consum.,......alergat...e o masina destul de smucita...si iti face placere sa te dai la ea.....pana acum...nu am avut probleme cu ea...e adevarat ca e si destul de noua...6 luni doar.....dar...imi place........si inca ceva....intre aeroportul otopeni si prisma.....am ajuns la 180 km/ h....si cred ca daca mai aveam loc.......mai urca.....din pacate.......au plantat baietii acele borduri la prisma...si au stricat tot drumul....
ca minusuri...e foarte rigida.......si asta ii da o instabilitate pe drum denivelat...de destul de.......neplacuta senzatia.....
oricum....urmatoarea masina...cred ca va fi grande punto.....
G e o r g e
aoleu ... cate .... aoleu ... cate...

fiind primul tau mesaj :
1. vezi ca tocmai ai devenit un mic arheolog
2. incearca sa iti pui ideiile in ordine inainte de a le insira cu ... intre ele
3. vezi punctele 1 si 2
cata62532
biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif :DAm retinut ideea.O sa ma straduiesc sa renunt la puncte!!
Ionut45405
De unde aveti voi preturile astea exacte cand Auto Italia inca nu le are? Si pt a vb despre fiabilitate cred ca mai tre' asteptat. De condus ce sa fi condus romanul? Singurul exemplar prezentat la salon si care s-a dus inapoi acasa la el (Italia) dupa? Iar situatia economica a Fiat nu este data neaparat de calitatea masinilor, sunt ff multi factori care au dus la ea.
Ciobanu45513
Salutare,

Mi-am luat un Punto Multijet din 2004, si trebe sa-i fac schimbul de ulei la 30k. Am sunat la Serviceul reprezentantei si mi-au cerut o suma aberanta pentru schimb ulei, filtru ulei si verificari generale... 8 milioane :evil:
Asa ca ma gandeam sa iau uleiul si sa il schimb la un service normal
Stie careva please ce tip de ulei intra in motorasul acesta de aluminiu??

many thanks!!!
Tupac
Atentie! -> Daca cumva masina este in garantie in Romania, e musai sa faci revizia la dealer, altfel pierzi garantia!
Ciobanu45513
Buna treaba...
Ce rezolvam la AutoPerugia cu 7 mil am rezolvat in AutoBrescia Brasov cu 1.7 mil...adica revizia de 30k. Probabil ca astia din Bucuresti or fi specializati doar in Maseratti si indiferent ce repara li se pare ca e Maseratti biggrin.gif

Am vazut pe aici pe topic neste conversatii legate de fiabilitate Punto, asa ca ma dau si eu cu parerea smile.gif
Ce sa zic, am facut cu el 4k nu am luat-o noua, dar masina se comporta foarte bine. Sper sa si ramana asa.
Ca o comparatie am condus destula vreme si Toyota Yaris...the most praised car. Am observat mai multe buguri la Yaris decat la Punto si chiar nu inteleg de ce sustin unii despre Yaris ca e super fiabila (termen destul de vag de altfel) iar Punto vitavercea...lucrurile stau cam invers, si in plus ai senzatii mai placute la volanul lu' Punto.

Salutare
Ciobanu45513
Am uitat ceva...legat de farurile mai 'ochioase' ale noului Punto fata de cele ale predecesorului, sincer mi se pare mult mai reusita cu farurile noi, si in plus asa mari cum sunt bat foarte bine.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.