Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Pregatiti-va de un 16 noiembrie de calvar..
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Probleme Sociale
CRG
Se pare ca greva Metrorex va avea totusi loc maine. Asta, combinata cu vremea urata (weather.com spune ca sunt 60% sanse de precipitatii), va duce (parerea mea) la muuuulte blocaje rutiere:

http://stiri.rol.ro/stiri/2005/11/ultima_z...te_de_greva.htm



Parerea mea: hai sa stam acasa maine... biggrin.gif
Vlad6
Cu rabdare si muzica sa acopere claxoanele trecem si peste asta smile.gif
bogdanM
de ce ar fi asa nasol? poate pentru pietoni, intr-adevar, ca trebuie sa se inghesuie in autobuze si tramvaie (si eu printre ei, ca-s pe jos zilele astea sad.gif )
mike.omega
Ce bine e sa locuiesti in CT bicycle.gif
Pacat ca nu inceteaza greva profesorilor :evil:
Andrei Suzuki
De ce sa inceteze?Lasa oamenii sa isi sustina punctul de vedere si sa se vada ca fara ei nu prea se fac multe.Eu sunt 100% de acord cu aceasta greva. E rusinos sa platesti un om cu ~6 mil pe luna ca sa stea zilnic 5-6 ore cu nu stiu cate zeci de copii...si pe deasupra sa-i mai si inveti cate ceva.
CRG
bogdanM, cred ca nu ai fost in Buc in timpul ultimei greve Metrorex, prin 1999 parca..

RATB o sa-i mareasca flota cu 10-15%, toata lumea care nu avea acces decat la metrou si are masina personala ce crezi ca o sa faca?

Mai vb maine :smoke:
VECTOR
chiar iti e asa dor de scoala? smile.gif poate ai vostri chiar fac greva ca la noi e foarte confuza situatia...e greva dar totusi se mai trezesc si profesori care tin cursuri si pun absente la stagii.asa ca in fiecare zi de greva a trebuit sa ma duc la scoala la fiecare stagiu si sa intreb:astazi facem sau nu? nu ...perfect ma intorc peste 2 ore sa intreb iar si pentru celalalt stagiu. :bash: am stat mai mult prin baruri si prin mall decat acasa sau la scoala...
mike.omega
Nu e vb de dor!
Insa mai e putin si se fac 2 sapt de greva, asta inseamna 10 ore de mate, 6 de romana, ore pe care nu le voi recupera. Si la bac in vara n-o sa ma scuteasca nimeni ca a fost greva :bash:
bogdanM
nu se compara greva de la metrou cu o ploaie zdravana sau o ninsoare. e adevarat, poate am uitat eu cum a fost (poate pentru ca pe atunci nu aveam carnet smile.gif )
bogdanM
QUOTE(mike.omega)
Nu e vb de dor!
Insa mai e putin si se fac 2 sapt de greva, asta inseamna 10 ore de mate, 6 de romana, ore pe care nu le voi recupera. Si la bac in vara n-o sa ma scuteasca nimeni ca a fost greva :bash:


invata singur (daca esti elev si nu profesor blush.gif )
mike.omega
Profesor nu sunt si nici n-am de gand!
E foarte simplu de spus invata singur... bicycle.gif
Vlad6
QUOTE(bogdanM)
nu se compara greva de la metrou cu o ploaie zdravana sau o ninsoare. e adevarat, poate am uitat eu cum a fost (poate pentru ca pe atunci nu aveam carnet smile.gif )

Greva de la metrou si o ploaie ........ mai rau greu de gasit ( nu uitati de drumuri in reparatie).
Revenim la o mare problema a mea : pietoni care sigur vor astepta autobuzul in mijlocul strazii ca sa poata sa se urce si ca sa scape de ploaie chiar nu o sa-i intereseze de masinile de pe strada pentru ca ii evita ele. :boxing:
Si te mai gandesti si la soferii care or sa blocheze intersectiile sau or sa claxoneze ca nebunii ( au ei impresia ca se face loc sa treaca daca tin apasat claxonul :minigun: )
Seri
Despre greva profesorilor, eu sper ca se termina cat mai repede, sau sa inghete anul.
Sunt la un liceu particular, deci pt mine greva nu a avut nici un efect. La 7 dimineata si cand veneam acasa, nu mai era nimeni prin oras cu ghiozdan in spate. Am facut toate orele si au venit toti elevii.
Pentru ca sunt foarte egoist, eu sper sa inghete anul. Teoretic, liceul meu ar fi singurul care ar putea da BAC-ul in iunie, prin urmare nu as avea concurenta la admiterea la facultate. :brave: biggrin.gif
mike.omega
laugh.gif
S-o crezi tu(fara suparare pt exprimare) ca ai sa dai bacul daca ingheatza anul!(Doamne fereste!)
Vb cu profii sa-ti spuna cum e cu bacul. Liceele private se alipesc pe langa cele de stat pt BAC. Si profii din liceele particulare nu pot organiza BAC-ul, doar cei din liceele de stat. biggrin.gif (nu ar fi corectitudine la corectat, nu ca ar fi, dar totusi!)
Concluzie: daca ingheatza anul(nu vreau!) vei mai plati un an taxa, asta in caz de esti clasa a 12-a :angel:
Seri
Am intrebat profii deja, si tocmai asta mi-au spus. Daca se ingheata anul, asta ar insemna sa nu mai incheie nici o medie, deci sa ramana toti repetenti. Din moment ce eu as avea media incheiata si profesorii n-ar mai fi in greva in iunie, eu as putea da BAC-ul.
Dar totusi, daca s-ar ingheta anul, nici macar ministrul educatiei n-ar sti ce trebuie facut.
Daca nu as face scoala, nu as plati taxa, care ii de 4 milioane pe an.
Andrei38283
:nope: O sa fie nasol maine. Si asa fac doua ore pana la scoala cu o gramada de autobuze si tramvaie acuma o sa fie si aglomerate peste masura. Partea buna e ca ma duc la scoala doar patru zile pe sapt. biggrin.gif
Vlad6
smile.gif
Nu-i asa de rau. Am facut 30 min. din Drumul Taberei pana la Vatra Luminoasa intre 10 si 10-30 dimineata
CRG
eu am facut o ora din Dr Taberei pana la Pipera...

si pe la Lizeanu era durere.. claxoneaza astia ca la mort biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.