Help - Search - Members - Calendar
Full Version: despre autoident?!?!
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Iulian8
ce ziceti despre sistemul asta Autoident? Eu zic ca e ok in cazul ca vrei sa iti pastrezi masina catziva ani dar daca vrei sa o vinzi, nu intampini reticenta din partea clientului ca e numele tau trecut peste tot , pe geamuri, caroserie,etc...? poate ca omului nu-i convine ca esti trecut cu numele acolo pe masina si poate ca ar vrea sa fie el trecut, ce facem, zugravim acum toata masina? graffitti....si sa nu imi spuna ca daca inscriptionez caroseria cu chestia asta, un hot nu o mai poate da jos....cu un flex, niste smirglu , chit, vopsea, iar e ca noua...
nu stiu ce sa zic, voi?
Teodorescu
In primul rand nu trebuie inscriptionat numele
si apoi nu cred ca deranjeaza pe cineva ca are inscriptionat pe geamuri intr-un colt seria de la sasiu .(de pe sticla nu cred ca se peate sterge) cel putin asta e parerea mea
Dan21
Din cate am inteles Autoident este un sistem
prin care se inscriptioneaza pe sticla de la
parbriz,luneta si geamuri usi a seriei de caroserie pentru fiecare masina.
Sa am trecut intr-un colt pe fiecare geam seria
de caroserie si firma care inscriptioneaza nu ma deranjeaza.
Iulian8
ok, nu te deranjeaza sa ai inscriptionata seria sasiu pe geamuri dar crezi ca pe un hot o sa il opreasca doar chestia asta??? sunteti hazlii daca credeti asta. sa zicem ca si-a pus in cap sa fure un mercedes s-klasse si vede ca are seriile inscriptionate , ce te face sa crezi ca nu are si el kit-ul autoident cu care o sa acopere ce a fost scris inainte ,sau sa zicem ca nu il are , atunci crezi ca este asa de greu sa schimbi toate geamurile la o masina, care in prealabil au fost comandate de la dezmembrari auto?
Dan21
Acesta este un sistem pasiv de alarma.
In momentul in care hotul vrea sa-ti salte masina si vede geamurile marcate, 90% se lasa pagubas pentru ca schimbarea geamurilor
costa si dureaza.
Iar sa comande un set complet de geamuri, sa astepte sa vina, sa le monteze asta implica timp pierdut, bani cheltuiti si sanse mai mare
de a fi gasit.
O comparatie este cu sistemul de inchidere
de la usi, daca nu ai cheia stai si te uiti la masina.Pana si in filme arata cum se deschide
o masina cu o tija, dar asta nu inseamna ca
fabricantii sa nu mai puna incuietori la usi.
Vlad6
Ca Autoident descurajaza hotii este clar.Toate argumentele aduse pana acum sunt foarte bune, dar fratilor ati uitat de oglinzi. In Bucuresti cel putin "meseria" asta de hot de oglinzi este foarte practicata si pana acum asta este cam singurul mod de a-i oprii.Nu cred ca exista un hot destul de prost incat sa riste furand o oglinda pe care nimeni nu ar vrea sa o cumpere.
Pe urma mai este si chestia cu pretul. Dai 30 usd ca sa inscriptionezi masini iar cand vrei sa-i faci asigurare CASCO platesti cu cel putin 60 EURO mai putin (asta la o asigurare mica de 400 EURO)
Emil
In privinta oglinzilor mi-e teama ca e ca in bancul cu turcul: "mai intai le taie si apoi le numara", adica adaptat la oglinzi: mai intai le smulge si apoi vede ca sunt inscriptionate.
Majoritatea celor care "opereaza" oglinzi sunt ceva de genul aurolaci (adica hoti de mica anvergura) si smulg oglinda privind imprejur sa nu fie surprinsi, apoi le gasesti prin bosketi, aruncate, ca de... nu sunt vandabile.
Dan21
Daca ai masina inscriptionata, pentru Casco la Omniasig se obtine o reducere de 15%, indiferent de marca.
madalina
evident daca cineva vrea neaparat sa ne fure masina, tot o fura, dar asta nu inseamna ca o sa le lasam deschise si, eventual, cu cheile in contact!!! Orice chestie care sporreste gradul de securitate al masinii in acest domeniu e buna! cel putin exista mai mputine persoane care ne pot fura masina!
Cat despre autoident, problema este ca si hotii, daca sunt profesionisti au un kit! Din pacae sunt foarte adaptabili unii dintre ei! Dar, eu personal, chiar ma gandesc sa apelez la acest sistem! daca-mi fura masina, macar mai cheltuie niste bani sa acopere sau sa rescrie acele inscriptii!
G e o r g e
cred ca ati auzit de urmatoarea intamplare:
un tip obsedat de siguranta masini sale si-a cumparat o super masina sport si a inchis-o repede in garaj si in plus a si legat-o cu un lant de podeaua garajului.

intr-o zi s-a intors acasa si surpriza lui a fost sa gaseasca masina in garaj parcata invers si cu un bilet in geam :"cand vom avea nevoie de ea o sa ne servim"
Vlad6
Chiar daca hotii au kit de inscriptionare nu prea au la ce sa-l foloseasca. Odata inscriptionat geamul nu mai poate fi sters iar daca e sa scrie peste o sa se vada si mai clar ca ceva nu e in regula.
E ca si cum ai vrea sa-ti faci un act fals prin simpla scriere peste scrisul prezent a altor date. In cazul acesta falsul e mai mult decat clar si pana chiar si cel mai chior sau prost politist vede ca e fals.

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-10-31 14:58 ]
Iulian8
vad ca sustineti f tare kitul asta dar cati dintre voi ati cumparat kitul??? ca la vorbe suntem toti tari.
Dan21
Azi am primit coletul, maine o sa incep experientele practice de inscriptionare si
deja am cativa clienti, o sa fac si poze dupa
inscriptionare.Urmeaza sa stabilesc o colaborare cu dealerii de masini din zona
pentru ca fiecare sa aiba o oferta mai atractiva.
Cand cumperi o masina noua, un breloc cu
numele firmei la chei, un Autoident pe parbriz
si un economizor montat nu costa prea mult
fata de pretul masinii dar efectul este mare.
Anubis
Sistemul este bun..cat de curand intentionez sa imi inscriptionez masina.., pretul este mai mult decat acceptabil...

Pt. Dan> M-ar interesa si pe mine sa intru intr-o mica afacere cu chestia asta. Daca ai timp trimite-mi te rog un e-mail la godanubis@home.ro ca sa putem discuta mai in detaliu.

Numai bine
Dan21
Zilele astea am facut probele cu Autoident.
Tehnologia este simpla.
Se foloseste o masina de scris de la care se
scoate ribonul si se scrie pe eticheta autocolant textul dorit.Dezavantajul este marimea caracterelor.
Se scoate folia autocolanta si se lipeste pe
geamul sters inainte (am folosit solutie de spalat geamurile din sticla cu pompa).
Se pune solutia peste partea unde este textul si se lasa cateva minute.
Se scoate autocolantul si se sterge sticla.
Am folosit o carpa si solutia de spalat geamuri.
La final textul este scris pe sticla, corpul literelor este mat si de o culoare gri deschis.
Daca privesti sticla de la o distanta de peste 2 metri inscriptia abia se vede.
Iar la un anumit unghi cand suprafata sticlei
reflecta lumina textul se vede excelent.
Am incercat diferite metode pentru a sterge
inscriptia dar procedeul mecanic a scos mai
tare in evidenta faptul ca geamul a fost"lucrat".
Descrierea pe care am facut-o este doar o
imagine palida a rezultatului.
Pentru a descrie inscriptionarea cel mai bine trebuie sa vezi rezultatul.
Marian3
toata chestia asta mie unul mi se pare cam subreda... nu vreau sa imi atrag antipatii, ci doar argumente. dar nu acel gen de argument subiectiv sau de genul "crede-ma pe cuvant ca eu stiu ce spun..."

nu inteleg urmatoarele lucruri:1. ce adeziv/autocolant/vopsea/etc poate fi atat de rezistent incat nu se poate gasi o solutie pentru a fi sters fara urme? stie cineva detalii tehnice?

2. de ce chestia asta nu este cunoscuta decat in anumite medii? sa nu imi spuneti ca doar ce a fost introdusa in Romania, ok? pt ca daca ar fi fost ceva revolutionar nu cred ca cineva nu ar fi profitat si nu ar fi intoxicat piata cu anunturi...

3. de ce numai Omniasig ofera acel discount la asigurari? sa inteleg ca au exclusivitate?
multumesc
Iulian8
la majoritatea masinilor noi, seria sasiului este inscriptionata la vedere sub parbriz de catre producator si e aproape imposibil de modificat fara urme, dar nu vreaus a ii fac antireclama autoidentului , cine vrea sa isi inscriptioneze geamurile cu serii si alte chestii n-are decat...nu mai stiu exact dar parca e interzis sa ai pe geamuri abtibilde si alte chestii , sau nu?
Vlad6
Inscriptionarea nu se face cu vopsea, autocolante sau ceva in genul asta, ea se face cu un produs chimic care schimba proprietatile geamului, adica il matuieste in locul unde este aplicat. Matuirea nu se face pe o suprafata mare, nu inpiedica vizibilitatea, deci nu este inpotriva regulamentului.
Omniasig ofera deocamdata aceasta reducere pentru ca sunt dispusi sa piarda 15 % din CASCO pentru a atrage clientii cu masinile mai greu de furat.
Intadevar unele autovehicole vin inscriptionate din fabrica pe parbriz, dar doar atat.Asta nu inseamna antireclama pentru autoident, ci o recunoastere a eficientei produsului de catre producatorii auto.


[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-11-17 11:19 ]
Iulian8
omniasig nu mai stie cum sa isi atraga clientii, pt ca din cauza neseriozitatii le cam lipsesc. cine a patit-o o data cu omniasig, a doua oara, mere la altii. caz concret: unui prieten ii e lovita masina de un camion , destul de urat, noroc ca cei din masina n-au patit nimic insa masina cam avariata. soferul masinii are asigurare omniasig si normal ca urmand toate procedurile , acum asteapta sa primesca banii pt reparatie de la omniasig insa cei de acolo se lasa asteptati, el suna cam la 2-3 zile sa vada ce se intampla insa raspunsul este : dl. cutarescu nu este aici, reveniti maine si tot asa de 3 saptamani, timp in care prietenul meu si-a cumparat din banii proprii piesele care nu sunt ieftine si a cheltuit salariul pe 3 luni in cazul in care are un bebelus si o nevasta care nu lucreaza, dar domnilor de la omniasig nu le pasa de asta ci doar ca sa incaseze cat mai multi bani. imi cer scuze pt deplasarea de la subiect dar s-a mentionat numele omniasigului aici . o sa revin cu subiectul pe o alta postare.
daca masinile vin cu seria de sasiu gata scrisa sub parbriz, ce rost mai are autoidentul?
Iulian8
omniasig nu mai stie cum sa isi atraga clientii, pt ca din cauza neseriozitatii le cam lipsesc. cine a patit-o o data cu omniasig, a doua oara, mere la altii. caz concret: unui prieten ii e lovita masina de un camion , destul de urat, noroc ca cei din masina n-au patit nimic insa masina cam avariata. soferul masinii are asigurare omniasig si normal ca urmand toate procedurile , acum asteapta sa primesca banii pt reparatie de la omniasig insa cei de acolo se lasa asteptati, el suna cam la 2-3 zile sa vada ce se intampla insa raspunsul este : dl. cutarescu nu este aici, reveniti maine si tot asa de 3 saptamani, timp in care prietenul meu si-a cumparat din banii proprii piesele care nu sunt ieftine si a cheltuit salariul pe 3 luni in cazul in care are un bebelus si o nevasta care nu lucreaza, dar domnilor de la omniasig nu le pasa de asta ci doar ca sa incaseze cat mai multi bani. imi cer scuze pt deplasarea de la subiect dar s-a mentionat numele omniasigului aici . o sa revin cu subiectul pe o alta postare.
daca masinile vin cu seria de sasiu gata scrisa sub parbriz, ce rost mai are autoidentul?
Dan21
Cu Autoident se marcheaza seria de caroserie
pe toate geamurile si oglinzile.
Este o substanta chimica care se aplica pe geam si actioneaza asupra suprafetei.
Rezultatul este o suprafata mata a geamului.
La pipait nu se simte diferenta fata de suprafata geamului.
Omniasig este prima firma de asigurari care
a incheiat un contract.Poate si celelalte urmeaza sa incheie contracte.Inca nu stiu sigur.
Principalul rol este de a individualiza fiecare
masina astfel incat sa descurajeze furtul.
Nu este un sistem care rezolva toate problemele, doar ofera o bariera in plus pentru
furtul unei masini.
Dan21
Pentru Marian.
O sa raspund punctual.
1.Dupa cum am mai prezentat intr-un post nu
se foloseste vopsea, autocolant sau adeziv.
Este o substanta chimica care reactioneaza
cu sticla.Rezultatul este asemanator cu
gravarea sau poansonarea metalului dar mult
mai fin.
Se foloseste un autocolant care lasa sa actioneze asupra sticlei doar in locul unde este decupat.Acest autocolant este folosit doar ca
sablon.
2. Substanta se foloseste in industria sticlei, pentru a matui diferite obiecte de sticla.
Cei care au adus din state substanta asta
au vazut una din metodele de folosire si
au incercat sa o aplice la noi.
Daca ai 100 milioane $ poti sa intri in forta
pe piata, daca nu, incerci alte metode.
3. Omniasig este prima firma de asigurari care
a semnat un contract prin care ofera un discount la Casco.
Este posibil ca si celelalte sa adopte acest sistem, mai ales ca la asigurarea obligatorie
nu se mai pot oferi discounturi pentru a atrage clienti.
Trimite-mi pe fuelmax@masini.ro adresa ta si
o sa-ti trimit o bucata de geam inscriptionata
sa te convingi cu ochii tai.
Endo
Oricum metoda e buna sa-ti scrii nr. de inmatriculare pe oglinzi. Am un prieten care s-a saturat de 2 ani de zile sa-si tot cumpere ziua oglizile de la ML pe care i le fura noaptea.
Dan21
Am discutat la ASIBAN , ei ofera reducere 10% la CASCO pentru masinile inscriptionate cu Autoident.
constantin6

AHAAA interesant ........

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2004-03-04 10:52 ]
Andrei Suzuki
Si pana la urma cat costa kit-u asta?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.