Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Despre ABS
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Mazda
cristi52331
Stimati Forumisti,

Astazi am simtit si eu pentru prima oara ABS-ul in viata mea: ma uitam pe strada si nu am observat ca cel din fata mea se oprise la o trecere de pietoni. Inutil sa va spun ca m-am "suit" pe pedala de frana! Si am simtit ca si cum aveam o roata dintata sun talpa! dar atit! Nu mi-am dat seama daca a a vut vreo influenta benefica asupra frinarii, este adevarat ca a fost si prea putin, cam o secunda...dar senzatia a fost una singura, aceea de "roata dintata" sub talpa de pe frana! doar asa se simte ABS-ul?
CRG
cristi, daca n-aveai abs-ul, te duceai sanie in funduletzul celui din fatza, nemaiavand control asupra directiei.. iar statistic vorbind, distanta de franare este mai mica fara blocarea rotii.
cristi52331
Dar asta este singura senzatie, de roata dintata care se invirte sub talpa care apasa pedala de frana?
CRG
da, doar aia, ca o rashnitza.. la ce te-ai fi asteptat suplimentar? curios e ca doar acum ai facut cunostinta cu d-l Abs, dupa atatia ani de condus (trebuie ca mergi prudent biggrin.gif ).

ps: sa vezi cum face pe linie uda de tramvai, zici ca macini porumb. sau iarna daca nu ti-ai pus cauciucuri adecvate...
cristi52331
Prudent, da, nu si incet...in plus, masina asta are niste frine absolut exceptionale (sincer, desi am condus o multime de alte masini, la nici una frinele nu m-au impresionat asa de tare ca la asta). Insa incerc sa evit situatiile limita, ca cea de astazi...ABS-ul intra doar in cazuri extreme, nu ca la altele la care am inteles ca la o frinare putin mai apriga gata! a si intrat!
CRG
da, stiu. sistemul de franare de la a mea este versiunea "steroidizata" de la 323.
cristi52331
adica este bun sau mai putin bun? Este normal ca abs-ul sa intre foarte usor sau nu?
CRG
pai stai asha, ca una e (1) presiunea creata de pompa de frana in functie de cum apesi piciorul pe pedala, si alta e (2) viteza de reactie a sistemului (timpul de estimare a momentului blocarii placutelor pe disc si declansarea deblocarii), aici abs-ul fiind la a nush' cata generatie.

parerea mea e ca franele de la mazdele noastre sunt super fatza de concurentza, tinand cont de sensibilitatea lor (nu dai "in bot" cu masina), discurile generos dimensionate. asta arata si ce spun ownerii, ca nu sunt probleme cu franele.
cristi52331
Da' e bine sa tot lucreze abs-ul? nu se uzeaza? (ca pe mine m-a cam durut sufletul astazi la cum a carait pedala....)
CRG
LOL, esti de groaza.. lasa masina sa lucreze. Nu e bine sa intre abs-ul toata ziua, se duc din placutze si cred ca nici discul nu se toceste uniform pe toata suprafatza, da' cred ca e ceva de ordinul micronilor.

in nici un caz nu-i face un rau mare masinii. e ca si cum ai zice: vai sunt detonatii toata ziua in cilindri, saracile camasi si saracii segmenti biggrin.gif
cristi52331
Nu te supara, dar reactionez si eu ca oricine are o masina (relativ) scumpa si nu se pricepe si orice zgomot ii da stringeri de stomac! De multe ori opresc muzica in mers ac mi se pare ca aud nu stiu ce sunet suspect si ma stresez!
Mihai82205
QUOTE(cristi52331)
Stimati Forumisti,

Astazi am simtit si eu pentru prima oara ABS-ul in viata mea: ma uitam pe strada si nu am observat ca cel din fata mea se oprise la o trecere de pietoni. Inutil sa va spun ca m-am "suit" pe pedala de frana! Si am simtit ca si cum aveam o roata dintata sun talpa! dar atit! Nu mi-am dat seama daca a a vut vreo influenta benefica asupra frinarii, este adevarat ca a fost si prea putin, cam o secunda...dar senzatia a fost una singura, aceea de "roata dintata" sub talpa de pe frana! doar asa se simte ABS-ul?

Si te-a zgariat sub talpa?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.