Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masina la 16-17 ani ?!?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Ionut-Adrian60915
Salut ! :wave: As vrea sa imi iau o masina si sa o conduc EU blush.gif ...problema e ca am aproape 17 ani,ceea ce implica permis cat. B1...da' nu asta conteaza... din cate stiu, masina pt cat. B1 trebuie sa respecte anumite conditii, printre care : sa aiba intre 400 si 550 kg, sa fie echipat cu un motor cu ardere interna cu capacitate cilindrica mai mare de 45 cm 3 sau cu orice alt motor cu o putere echivalenta, viteza din constructie sa depaseasca 50 km/ora. Am cateva alternative, dar nu stiu cam cat cantaresc masinile luate in vizor. Daca ma puteti ajuta cu sfaturi, idei si alte chestii, toate sunt binevenite. Am sa postez mai departe cateva poze...

MS MULT !!! :notworthy:
Ionut-Adrian60915
inca una...
Ionut-Adrian60915
ceva de genu...
Ionut-Adrian60915
sau...
Ionut-Adrian60915
aaa...si ar mai fi niste poze de pus...da sunt prea mari, asa k o sa vi le enumar: Fiat 128, Fiat 850, VW Beetle si...Ford Fiesta 1979, 900 cmc, putere 29 kW si care arata cam asa :
mike.omega
blink.gif
1. Mai asteapta un an, stiu ca e greu biggrin.gif
2. Nici una dintre masinile din poze nu se incadreaza la 500 kg!
Eugen OmegaFan
[quote="Ionut-Adrian60915"]Salut ! :wave: As vrea sa imi iau o masina si sa o conduc EU blush.gif ...problema e ca am aproape 17 ani,ceea ce implica permis cat. B1...da' nu asta conteaza... din cate stiu, masina pt cat. B1 trebuie sa respecte anumite conditii, printre care : sa aiba intre 400 si 550 kg, sa fie echipat cu un motor cu ardere interna cu capacitate cilindrica mai mare de 45 cm 3 sau cu orice alt motor cu o putere echivalenta, viteza din constructie sa depaseasca 50 km/ora. Am cateva alternative, dar nu stiu cam cat cantaresc masinile luate in vizor. Daca ma puteti ajuta cu sfaturi, idei si alte chestii, toate sunt binevenite. Am sa postez mai departe cateva poze...

Salut,
Imi pare rau sa-ti spun, dar nu poti conduce nici una din masinile ale caror poze le-ai postat pe forum. Pt lamuriri studiaza Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 si Regulamentul de punere in plicare a ordonantei 195/2002. Acolo vei gasi ce inseamna subcategoria B1. Autovehiculele a caror poze le-ai postat, au mai mult de 550 Kg. Iti recomand sa studiezi fisele tehnice ale acestor autovehicule unde vei gasi greutatea lor.
Pt alte detalii contacteaza-ma pe MP sau mail si iti voi da adresa unde gasesti specificatii tehnice.
Succes :wave:
Vlad6
Se comercializeaza in Romania (sau cel putin se comercializau) si masini ce se pot conduce de la 16 ani. Din pacate ele costa cam cat o maina adevarata si nu cred ca peste un an o sa vrei sa mai conduci masina asta asa ca nu cred ca merita sa investesti in asa ceva decat daca esti unul dintre putinii norocosi la care banii nu conteaza sau ai vreun frate mai mic smile.gif
f1anatic
QUOTE(Ionut-Adrian60915)
Salut ! :din cate stiu, masina pt cat. B1 trebuie sa respecte anumite conditii, printre care :

- sa aiba intre 400 si 550 kg,
- sa fie echipat cu un motor cu ardere interna cu capacitate cilindrica mai mare de 45 cm 3 sau cu orice alt motor cu o putere echivalenta,
- viteza din constructie sa depaseasca 50 km/ora.

MS MULT !!! :notworthy:


Son...this is the car you want !

E frantzuzeasca...deci fiabila, piese de schimb, etc are din constructzie intre 400 si 550 de kg (cu soferul inclus insa trebuie sa depaseasca 605 kg), are motor cu ardere interna mai mare de 45 cm³ ...cu putere echivalenta...si din constructzie depaseste cu 300 kph viteza pe care o precizezi de 50 km/ora.



Parerea mea...asteapta pina iei permisul complet...orict de As al volanului ai fi. Perfecteaza-tzi indeminarea si economiseste bani...iar cind ai 18 ani si mai multa experientza si permis valid...ia o masina care te satisface.
malin34426
Sunt curios de o chestie . De cate permise categoria b1 eliberate de politia romana a-ti auzit voi?
Iar masina veche care se preteaza este fiat 500 prima editie sau polski fiat 127
Vlad6
Din pacate scolile de soferi nu au astfel de autoturisme la dispozitie pentru a invata si a da examenul. In cazull in care vrei sa conduci asa ceva trebuie sa-ti iei masina, sa-i pui dubla comanda, sa faci scoala, sa dai examenul si abea pe urma sa conduci.
Partea buna ar fi ca nu cred ca te pica prea usor politia daca te prezinti ca un om normal nu ca un pusti chitit sa faca tot felul de teribilisme in trafic. Partea si mai buna e ca daca in clasa a 10-a vi cu masina la scoala toti vor vrea sa fie prietenii.prietenele tale smile.gif
Pentru a te edifica urmeaza linkul http://www.masini.ro/stiri-detalii,749,1,P...sca-la-SIAB.htm
E o strie ma veche si exista si modele mai dragute dar mai.......... scumpe smile.gif
Paul46623
Firma Piaggio (producator de scutere/mopeduri) are o linie de mini-masini (M500) diesel ce pot fi conduse cu B1. Despre cine importa si cine face instructaj specializat pe asa ceva insa nu stiu nimic.
CruiSeR
Sincer sa fiu eu n-as da pe mana unui tanar de 16-17 ani o masina, eventual o exceptie la 1000 de persoane.. Ar insemna prea multa "putere de control" pentru el decat poate duce.. zic eu smile.gif si nu ma refer la CP ci la puterea de a decide ce sa faca pe drum.
James Kilowatt
Crezi ca unul la 18 ani de de 1000 ori mai matur? Sa fim seriosi. Eu chiar cred ca e o idee buna... sa se scoleasca doi ani in trafic pe o rasnita de 15CP si abia dupa aia sa ia carnet si sa puna mana pe una de 150CP
Si Ligier face niste masinute fara permis superbe. Insa costa cat una normala.
mike.omega
Nu prea sunt eu de accord cu voi(MR vezi discutia luuuunga de pe alt forum biggrin.gif ) insa nu comentez ca n-am chef de polemici :angel:
James Kilowatt
Cu care din noi nu esti de acord? smile.gif
mike.omega
Si tu si CruiSeR biggrin.gif
James Kilowatt
Pai eu si cu cruiser avem opinii diametral opuse smile.gif Tu vii cu al treilea punct de vedere?
mike.omega
Eu nu prea cred. Amandoi sunteti impotriva tinerilor(de la 17 ani in sus) la volanul unei masini, doar ca vi le sustineti altfel biggrin.gif

Punctul meu de vedere: cat timp tanarul sofer isi concentreaza toata atentia numai la condus e bine. In momentul in care se pune pe schimbat posturi de radio, admirat frumusetile naturii si altele.... nu mai e bine deloc! blush.gif

Puterea la o masina nu strica, daca stii cand s-o folosesti beer.gif
James Kilowatt
Mda, poate ai dreptate, m-am exprimat gresit.
Nu sunt impotriva tinerilor la volan, si sunt de acord ca varsta de 18 ani pentru a putea conduce legal este doar o conventie. Unii au discernamant la 16, iar altii nu au nici la 30 biggrin.gif
In topicul asta voiam doar sa spun ca eu n-am nimic impotriva masinilor ce pot fi conduse doar cu buletinul de la 16 ani in sus, si ca pastrand conventia celor 18 ani, doi ani de "ucenicie" nu pot fi decat benefici.
mike.omega
16 ani e prea putin, trust me! biggrin.gif
CruiSeR
Iar eu nu am nimic cu cei care au peste 18 ani si vor sa conduca smile.gif) Chiar ii incurajez, pentru mine cel putin e o placere sa conduc indiferent de conditii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.