Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce parere aveti de noul Subaru Forester 2.5XT 230cp?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Subaru > Forester
G a b i60782
Mult mai puternic decat 2.0XT 177cp?!
G a b i60782
Si la trenul de rulare :mai stabil si frane mai bune ? OARE fata de vechiul model
G e o r g e
motorul 2.5 turbo a fost introdus pe forester incepand cu fosta generatie (2004) .

primele modele s-au comercializat la noi in tara incepand cu oct 2004. eu am un forester 2.5XT vechea generatie , 210cp .

stabilitatea este foarte buna , franele mi se par la limita totusi. cu noul 2.5Xt nu am avut inca posibilitatea sa ma dau , dar promit sa incerc biggrin.gif

motorul se comporta exceptional , insa are doua probleme :
1. merge doar cu benzina de 98(iar la noi aia de 98 nu este chiar de 98)
2. daca ai talpa mai grea este cam gurmand

puncte pro:
- putere la orice viteza si turatie (spre exemplu la 1200 rpm ai deja 190nm !)
- optimizat pentru low end torque , asta insemand ca in oras , in aglomeratie se conduce super usor
- controlul electronic al deschiderii supapelor , un fel de VVT-i biggrin.gif
- controlul electronic al pedalei de acceleratie
- sistem de sunet foarte performant , 6+1
- dotari foarte bune
- pret de achizitie care spulbera orice competitor , vreo 26 000 CIP
G a b i60782
din cate stiu suntem vecini de cartier , stiu de care 2.5xt zici[george] si te-am vazut si pe sosea
oricum sunt +fan subaru,am avut cam de toate de la subaru , ma refer mat. publicitare
chiar vineri am reusit sa merg la revizie (marasesti,radacini)cu forester2.0xt si i-a pus computeru pe ea si apropo de benzina 98 ne arata o cifra de 4(iar limita max1-2) ,asadar e proasta benzina RAU
da vreau sa zic ca masina e o bestie ptr drumuri cu o banda , in depasiri ,dar franele sunt o problema,parca s-a nascut masina de curse
si de 2.5xt asta nou(full options) ma gandesc sa-l dau p-asta si sa-l achizitionez cat mai curand si intrebam ca totusi ma gandesc daca merita inlocuirea si daca mai e o diferenta asa mare de consum ca de la 2.0x la 2.0xt ,ca am avut si baza
Otto73
este o masina beton ce face fata in off-road excelent
G e o r g e
tu esti cel cu foresterul negru ? de la farmacie din fata ? biggrin.gif
G a b i60782
NU da nu le tin in cartier ca le zgarie si n-ai nici locuri de parcare ,da mai detin un legacy2.0 .undeva pe la angst
G e o r g e
si nici un topic despre ele la masina mea ?

vezi aici :
http://www.masini.ro/forum/viewforum.php?f=88
G a b i60782
altceva potzi sa-mi zici de performantele foresterului tau ,ca al meu e cam ...tare 8 sec suta
si cu ce difera la motor noul motor 230cp de asta al tau de 210cp
G e o r g e
6.2-6.3 pana la suta pentru 2.5 XT , 8.3 sec pt 2.0XT .

noul 2.5XT 230cp are un 5.7-5.8 pana la suta biggrin.gif diferente nu stiu momentan , nu am avut ocazia sa-l studiez in detaliu blush.gif
G a b i60782
merci , si sper ca foresterul de 230 cp sa fie in spatele Cayennului Turbo ca performante sau cel mult pe picior de egalitate la reprize
oricum pentru o masina cu garda la sol de 20cm fara suspensii regabile e mult
G e o r g e
noul forester se poate bate de la elgal la egal cu cayanne turbo .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.