Help - Search - Members - Calendar
Full Version: marea 1.9JTD mers neregulat la relantii
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Fiat
mihnea0360834
salutare!!!
poate cineva sa -ma ajute cu un sfat legat de motorul 1.9JTD 105 cp.
merge neregulat pe relantii,fie cald fie rece,am schimbat urmatoarele dupa cum urmeaza:debitmetru,sonda de pe galeria de admieie,sonda de pe rampa de injectie,regulatorul de presiune (de la o alta masina),verificat curea de distributie si pusa la semn, verificat EGR ,in sarcina si la turatii marii nu se observa vreo trepidatie a motorului marsul fiind constant.
POATE aveti vreo idee sau au mai patit si altii asa ceva, si cum au remediat.
multumesc :wave:
malin34426
verifica pe tester cantitatea injectata de fiecare injector . La diferente mai mari de 2mg/ciclu intre doua injectoare corectia nu mai poate fi sustinuta si apar diferente de lucru mecanic mari intre cilindri = mers neregulat.
Ionut45405
Sau compresia, poate "sufla" pe la o supapa.
mihnea0360834
va multumesc mult pt. sfaturii.
injectoarele nu am cum sa le verific deoarece nu exsista stand pt.ele.
voi da jos chiuloasa si voi verifica supapele .s-ar putea sa fie acestea .
va voi tine la curent cu ce am gasit si ce am facut.
malin34426
Nu trebuie demontate injectoarele pt verificare. Testerul Examiner poate oferii in timp real cantitatea de motorina injectata in fiecare cilindru si corectia facuta de calculator pt mers uniform pt fiecare injector , la relanti.
mihnea0360834
unde se face testul asta ,la service Fiat pe bujoreni nu,acolo totul se schimba,daca stii tu ,te rog sa-mi spui si mie.ar fi excelent sa nu mai desfac motorul.
malin34426
Orice service auto italia ar trebui sa aiba . Trebuie sa ceri expres ceea ce ti-am spus. Eu am examiner dar, sunt in Satu Mare.
mihnea0360834
am facut testul EXAMINER la Bucuresti ai avut dreptate un injector dadea mai putina motorina decat celelate.MULTUMESC foarte mult pt sfat, intimplator sti sau ai cumva manualul de reparatii la marea,eu am un cd aotodata dar nu-mi da prea multe detalii.
malin34426
Se gasesc greu astfel de informatii. Am in schimb 1.9 jtd de pe alfa, in cd de reparatie alfa 156
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.