Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masini, femei si un pic de intelepciune
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2
Angela60635
Vreau sa-mi iau o masina. Pret: 8-17.000 CIP in leasing. Nu am condus pana acum si de acea am nevoie de mai multe sfaturi.

1. Sa-mi iau o masina mai mare/mai scumpa sau una mai mica/mai ieftina? Ma gandeam la un sedan (MeganII sau 407, nu Octavia ca nu-mi prea place, Citroen 5 parca e O.K. dar am niste retineri). De fapt mi-asi dori un SUV dar inca nu-mi permit unul bun si atunci m-am gandit ca poate merita sa-mi iau de la inceput o masina ieftina gen peugeot 206 sau 307 (care deja nu mi se pare ieftina pentru cum arata). Idea este ca dupa atatea ani de mers cu taxiurile bucurestene acum m-as simti bine la volanul oricarei masini, bine... sau aproape. Si de aceea nu stiu daca merita sa-mi iau o masina prea scumpa... insa din alt punct de vedere am nevoie si de ceea ce se numeste 'imagine' si un 206 nu cred ca prea m-ar caracteriza.

2. Daca pana acum nu m-am prea interesat de masini am nevoie de sfatul dvs. referitor la modelele de masini de pe piata ca sa nu ma rezum doar la Peugeot si Renault. Am vazut niste masini Seat care parca mi-au placut, am citit ca Toyota are masini foarte bune etc.

3. Ma gandeam la o masina pe motorina, ca asa auzisem eu ca e bine, dar dupa ce am mai citit pe aici pe forum parca nu mai sunt asa de convinsa cu atat mai mult sunt si mai scumpe.

4. Cutia automata sau nu. Eu as inclina spre automata dar cu conditia sa nu-mi depaseasca bugetul (17.000)

Tin neaparat sa aiba clima automata si air baguri cel putin in fata.

Nu cred ca ma intereseaza discutiile gen 'e masina pentru fete'... Cand un amic mi-a recomandat o masina ca fiind pentru femei, replica mea a fost ca am nevoie de o masina pentru un director smile.gif.

Astept sfaturile dvs.
Codrin54983
Vrei cai putere, manevrabilitate sau vrei doar imagine(ex. un 407 dar cu motor de 75cp)?
Vrei o masina spatioasa, cu mult loc in spate sau una cu care te strecori mai usor in traficul din bucuresti?
In banii astia ai foarte multe optiuni. Poti alege o masina bine echipata(multe optionale pe ea) dar din clasa compacta, sau una din clasa medie cu mai putine optionale. Poti lua o masina cu un motor puternic, dar la fel dintr-o clasa mai jos decat una cu o motorizare mai slaba.
DEPINDE ce vrei. Mai da detalii
G e o r g e
clasa medie , clasa compacta?

diesel , benzina ?

puternic , sau nu prea

...
malin34426
Incepi cu ceva mic si ieftin dupa care sa nu plangi daca se intampla ...(ma bat peste gura). Asa inveti sa conduci , sa-ti protejezi masina, sa-ti intretii o masina, sa-ti faci relatii la service, si te obisnuiesti cu traficul de pe scaunul din stg. Peste doi ani , cu banii care i-ai mai strans vei gandi si actiona altfel. Multa bafta!
G e o r g e
pentru o masina mica , buna , si cu intretinere usoara , recomand o yaris .

pentru o masina de director recomand o honda accord sau un subaru legacy wink.gif ceva mai scump gasesti o toyota avensis , dar nu stiu exact pretul .

accordul are oferta la 2.0i , 155cp, dotat ok , la 15700E CIP (2000 E reducere la cip pana baga in oferta noul civic)
legacy este vreo 17800 CIP ( sigur poti obtine o reducere;) cu 2.0i 138cp

mai este varianta : npoul forester , destul de bine dotat , tot la 17000CIP , 2.0 i 158cp wink.gif

subaru ofera doar masini AWD asa ca iarna vei fi queen of the road biggrin.gif
DragosS
Seat Altea sau Opel Astra sunt masini frumoase si se incadreaza in buget.Chiar iti raman destui bani pentru optionale.Cred ca si un Audi A3 SB cu motor mai micut pe benzina s-ar incadra.
G e o r g e
altea NU

astra da

a3 in nici un caz nu se incadreaza
1.6 automat cu cateva optionale : 26000 CIP wink.gif
DragosS
Ma rog,e 19.000 A3SB ultima echipare(adica cea mai buna).Ceva optionale inseamna 7000E? blink.gif Dar intr-adevar nu se prea incadreaza in buget!

Seat Altea este o masina ok.Eu chiar vroiam sa cumpar una acum 1 luna dar am avut alta oferta mai buna.
Davidinho
Optiuni in ordinea marimii:
1. Yaris nu cred ca se mai merita.Deja o sa apara in curand modelul nou care arata f bine
2. Fiat Grande Punto - numai in cazul ipotetic in care mai ai rabdare pana la anul si vrei o masina semi-mica de oras(desi sincer la 17.000 cip nici nu m-as uita la masini mici)
3. Noul Opel Astra e f tare masina. Ajungi cred ca si la echiparea de top,care arata criminal si are un confort maxim
4. Noul Seat Leon. Iti permiti chiar si o echipare buna dar numai daca iti place
5. Mazda 6/Toyota Avensis/Honda Accord/Volkswagen Passat - cu siguranta ti le permiti, asta in cazul in care vrei sedanuri maricele,dar mai putin dotate. La banii astia eu nu m-as uita cred ca decat la modelele de la punctul 5 biggrin.gif
Davidinho
Da, am uitat, ca era vorba de Audi A3. Super masina, tot respectul dar mi se pare muuult prea costisitor de intretinut. Dar, daca vrei boierie si ai fabrica de bancnote... blush.gif
Maff
Un C4 Coupe?Ar fi o masina frumoasa si buna.
HalbaSus
QUOTE
a3 in nici un caz nu se incadreaza
1.6 automat cu cateva optionale : 26000 CIP wink4


Daca aveam atatia bani cumparam un subaru legacy biggrin.gif
La vre-o 30k+ CIP este A3 Sportsback 3.2 quattro cu 240 cp si tot ce vrei pe el....

A3-ul meu a fost 20.000 CIP cu 1.9 TDI jante de 17", scaune sport, volan din piele, cd, climatronic bizonal si alte chestii...
Angela60635
Multumesc mult pentru raspunsuri. Am inceput deja sa le iau pe rand modelele de care mi-ati zis. Cred ca intr-adevar ar trebui sa fie un model nou. Este foarte intelept sfatul 'Incepi cu ceva mic si ieftin dupa care sa nu plangi daca se intampla ...' Chiar acum m-a sunat o prietena si mi-a sugerat ca ar trebui sa-mi iau, de fapt, o masina la mana a doua pentru vreun an ca sa nu ma doara inima daca o zgarii (D. fereste) si apoi sa-mi iau o masina ka lumea... De mana a doua parca mi-e frica sa nu ma lase balta pe undeva. Asa ca inca nu m-am decis mare, mica sau la mana a doua.

Mai ramane intrebarea: pe benzina sau pe motorina...
madalina
Scuza-ma, dar iei masina pentru tine sau pentru amici si amice?

In primul rand, la ce nevoi de spatiu trebuia sa raspunda respectiva masina. O masina mica, cu imagine foarte buna pentru o directoare este Lancia Ypsilon, mica, sofisticata, rar intalnita in rom,ania datorita pretului. Nu trebuie neaparat sa iei o masina din clasa medie pentru a avea "imagine".

Spui ca vrei sedane, dar nu ai mai condus pana acum. Un hatchback este mult mai usor de parcat decat un sedan. Da, poti sa spui ca iei senzori de parcare. Daca se defecteaza sau ti se fura, ce faci? A intrat un prieten in Yarisul meu cu un S classe pentru ca nu ii functionau senzorii de parcare...

Apoi, cati km preconizezi sa faci pe an? Cati in Bucuretsi, cati in afara? Cat esti dispusa sa platesti lunar pentru intretinerea masinii? Cat timp tii masina?

Apoi, chestia cu incepi cu ceva mic un an nu e intotdeauna valabila. Eu nu am avut masina zgariata sau lovita in primii doi ani dupa ce am luat permisul, apoi in 2 luni am avut doua accidente, nici-unul din vina mea. Asa ca nu e o regula ca lovesti masina cat timp estei incepator, apoi nu...
Codrin54983
QUOTE(madalina)
Apoi, chestia cu incepi cu ceva mic un an nu e intotdeauna valabila. Eu nu am avut masina zgariata sau lovita in primii doi ani dupa ce am luat permisul, apoi in 2 luni am avut doua accidente, nici-unul din vina mea. Asa ca nu e o regula ca lovesti masina cat timp estei incepator, apoi nu...


Aici este vorba si de norocul pe care il ai. Eu am avut 3 accidente intr-o luna jumatate, 2 din ele cu aceiasi masina si nici unul n-a fost din vina mea.
Inca ceva! Nu vreau sa credeti ca sunt misogin sau am ceva cu femeile la volan(maica-mea conduce f bine de ex), dar pt o fata este mai bine la inceput sa conduca o masina mai ieftina, second hand, de preferat a parintilor, cu mai putini CP pt ca am observat ca fetele nu prea au grija de masinile care le conduc, au tendinta sa calce pedala chiar daca nu sunt complet stapane pe masina si nu sunt asa de pasionate de condus ca baietii. Nu capata indemanare la fel de repede.
Inca o data, nu vreau sa starnesc vreun flame sau ceva. Pur si simplu asta am observat la fetele pe care le cunosc. Dupa juma' de an, un an se mai da mana. Dar la inceput mai bine iei o rabla, cu care daca atingi alta masina tot o rabla va ramane, decat sa iei una noua(chiar si sh la 10mii tot noua o consider) si sa o faci rabla.
G e o r g e
hmmm .. adica mai bine o rabla , care nu are frane, directie , motor, in care nu e cald iarna si nu e frig vara ....

daaaa mult mai bine :evil:

eu zic ca o masina noua e mai buna . ai siguranta in ea .

chestia cu masina proasta pt incepator mi se pare o mare tampenie.
Angela60635
Eu nu sunt persoana sa ma las influentata. Doar ascult si iau decizii. Cu atat mai mult ca tocmai ce m-am uitat pe preturi pentru masini la mana a doua si nu cred ca merita... Un jaf nu mi-as lua, iar masinile cat de cat 'tinerele' si costa... si atunci mai bine imi iau noua.

Referitor la ani. Daca imi iau o masina mica as tine-o vreo 2 ani, daca o masina mai buna 3-4 ani. Prin Bucuresti o sa merg putin, mai mult prin tara. Ca si km... luand in considerare ca fac 15 min pe jos pana la servici, restul 'plimbari' ocazionale. In tara... sa zicem vreo 8-10.000 km pe an (asta poate ca nu am avut cu ce sa ma deplasez pana acum, poate as face si mai mult, poate nu, oricum asta ar fi un minim.

Habar nu am cat costa sa intretii o masina... daca ma decid la un model as da cat e nevoie... insa evident o intretinere rezonabila ar fi binevenita...

Da, am inteles treaba cu accidentele ca nu intotdeauna sunt din vina ta.

Referitor la spatiu... cred ca o sa am nevoie totusi de o masina destul de spatioasa si comfortabila. Cu toate ca as face concesii la aceste capitole in cazul o sa merg pe varianta unei masini ieftine pentru ca in 2 ani sa-mi iau totusi un SUV.
G e o r g e
ok . eu iti propun un forester 2.0X wink.gif

158 cp , spatioasa , AWD , suv . totusi nu prea mare sa te incomodeze in oras , si nu prea mica ca sa nu ai loc de bagaje .

best choice wink.gif
Codrin54983
Se pare ca, cuvantul 'rabla' este prea dur pt ceea ce voiam de fapt sa zic. Prin rabla ma referam la o astra '92, golf 2/3.... ceva pana in 5000 euro.
Rabla e un cuvant prea dur.
Daca ai vrea un suv poti lua linistita forester, n-o sa-ti para rau.
madalina
Spatioasa pentru o persoana este si un tico. Pentru 5 oameni si o octavia este mica.

Daca mergi pana in 25.000 km/an, nu are rost sa te gandesti la diesel! Un motor diesel e mai scump decat unul pe benzina la achizitionare, motorina este cam la acelasi pret cu benzina, intretinerea este mai scumpa la un diesel, dieselul este mult mai sensibil al carburant decat un motor pe benzina. Avantaje pentru diesel: consum mai mic, pret de revanzare mai bun.
Angela60635
Am vazut Forester-ul pe site. Pare a fi un SUV, dar cred ca e mai bine sa astept si sa-mi iau unul ca lumea, ca asa mai avea si Hyunday oferta la Santa Fe... Forester-ul... poate intr-adevar ar merita s-al vad, mai stii poate imi si place cu toate ca nu-mi prea par SUV mici, ci alea adevarate.

Referitor la masinile pe diesel. Diferenta de pret e cam 1.500 Euro. Daca se zice ca pretul la revanzare ar fi mai mare pai sunt curioasa daca iti scoti cel putin diferenta asta.
Davidinho
Trebuie sa tii cont de faptul ca la o masina noua ai garantie. Daca tu crezi k nu esti prea indemanatica la inceput, in loc sa iei o masina second-hand pe care cica poti sa o zgarii (de parca alea ar fi gratis atunci cand te duci sa le repari) mai bine iei una noua mediocra (in cazul in care nu vrei ceva bun de la inceput) si iti faci o asigurare Casco. Mie mi se pare mult mai avantajos asa.
Paul46623
QUOTE
Pare a fi un SUV, dar cred ca e mai bine sa astept si sa-mi iau unul ca lumea


Pentru un SUV (mai ales unul pe benzina) e unul al naibii de bun. Mie unul nu-mi place, dar asta pentru ca sunt mai elitist de felul meu. Si oricum caut altceva la o masina.
Paul56526
Nu vreau sa fiu rau...Dar ai spus ca nu ai mai condus pana acum, nu?Daca e asa, eu iti propun intai sa inveti, sa te obisnuiesti cum e cu volanul si schimbatorul apoi sa te indrepti spre o masina SH urmand ca pretentiile sa le lasi pt al treilea sau al patrulea an de condus...Nu zic acum ca nu te-ai descurca sau ca ai da-o in bara cu o masina noua dar spun ca lipsa de experienta isi spune cuvantul si-ti va parea mai putin rau daca (fereasca D-zeu) vei lovi o masina SH de 7000 Euro pret final decat una noua de 17000 Euro pret CIP...Spuneai ca te-ai gandit la un sedan...Razgandeste-te...Cea mai buna masina pt tine ar fi un hatchback sau cel putin o masina cu gabarit cat mai mic...Nu te grabi si in primul rand nu cumpara masina pana in Decembrie, din pct meu de vedere luna perfecta pt achizitionarea unei masini...Iti urez succes si 0 incidente...
malin34426
Angela, ai grija sa nu procedezi la fel cand te vei marita !
Paul46623
Asa cum a spus si tizul meu, cea mai buna optiune e un hatchback sau un mini-MPV. Nu sunt misogin (nu mai mult decat media in orice caz blush.gif) si nu fac gender-association (iarasi, nu mai mult decat media pe tara blush.gif), dar personal consider ca o masina foarte buna pentru cineva ca tine ar fi un C3 cu 1.6 SensoDrive, fie SH (una fara probleme si prea multi km), fie noua (pentru garantie).
madalina
QUOTE(malin34426)
Angela, ai grija sa nu procedezi la fel cand te vei marita !


sa inteleg ca si barbatilor ce deschid topicuri identice cu cel al Angelei le urezi sa nu procedeze la fel si cand se vor insura?
malin34426
Nu da ! Era o gluma nevinovata, venita spontan.
Angela60635
O.K. daca tot as merge pe ideea de hatchback atunci sa nu fie unul prea scum. La cat costa de ex. 307 prefer sa mai pun cateva mii in plus si sa-mi iau 407. M-am uitat la Yaris dar parca nu-mi prea place, precum si C3, oricum ... cand zic ca nu-mi place ma gandesc doar la design, nu altceva... e posibil ca dupa ce le voi studia mai bine sa-mi schimb parerea, asa cum pana acum vreo saptamana nici nu-mi trecea prin minte sa-mi iau un hatchback fiindca nu-mi placeau de loc si dupa ce am vazut un Seat nou (nu am vazut ce model era) parca am zis ca ar fi de luat in considerare. Oricum doar sa nu aiba 3 usi. M-am uitat pe site la Seat si parca mi-a placut Cordoba. Dvs. ce mi-ati recomanda?

Ideea de hatchback mai e buna si din punct de vedere de imagine... chiar discutam in birou ca daca mi-asi lua o masina super partenerii s-ar gandi ca poate imi dau preturi prea mici, iar clientii, probabil, ca-mi platesc prea mult smile.gif

Referitor de 'lovituri'. Masina o iau in leasing, si deci oricum am sa platesc Casco. Cu atat mai mult ca vreau neaparat sa-mi iau o masina noua... ideea de SH nu-mi place ca si concept.

Referitor la benzina sau motorina ramanem la ideea de benzina... E cineva impotriva sau are o alta parere?

Mai era problema de motorizare. La ce bun e un motor mai puternic (numai nu radeti de mine, niciodata nu am avut retineri sa pun intrebari mai stupide)? Ca sa reformulez. Cat de puternica ar trebui sa fie masina pentru mine ca un incepator. Tine de viteza?... ca eu cred ca o sa merg atent... doar daca drumul e drept si liber as apasa pe viteza.

malin34426 a scris:
Angela, ai grija sa nu procedezi la fel cand te vei marita !

Si ce Maline nu fac bine? Oricum la baieti ma pricep mai bine de aceea... cred ca as analiza mult mai atent...

Referitor la decembrie. De ce e bine sa-mi iau in Decembrie? pentru reduceri? Oricum n-a mai ramas mult.
malin34426
"Analiza lunga - moartea proiectului". Mai ai o varianta . Inchiriaza o masina mai ieftina de la p. fizica pt doua saptamani, si umbla zilnic . Vezi cum te descurci si dupa aceea ia o hotarare. Ideea cu decmbrie e buna pentru pret dar masina vine oricum prin ianuarie februarie pt ca sunt multe cereri de sarbatori.
cosmin45741
parerea mea e, ca pt o incepatoare, ar trebui sa-ti iei o masina cat mai manevrabila si cat mai micuta...problemele la incepatori nu sunt sa mearga pe drum, ci sa se descurce pe spatii mici, la intoarceri, parcari, etc... cu cat e mai masiva masina, cu atat e mai greu... de aceea, suv, 407, accord, mazda 6 sunt cam mari (late, lungi) pt. un incepator si o sa ai probleme...

ar trebui sa-ti iei o masina din clasa mica, maxim compacta (mazda3, golf 5, audi a3, astra, etc) si eu inclin spre compacta, pt ca datorita totusi dimensiunilor mai mari, imi creeaza o senzatie de siguranta in plus...
de motorizare, indiferent diesel sau benzina, dar diesel nu prea se merita la cati km spui ca o sa faci, oricum sa aiba sub 100 de cai...

noua sau sh?! indiferent, dar daca o iei sh, sa aiba maxim 1 an- 2 si sub 50-60000 km ca sa nu ai probleme, iar la revanzare nu o sa mai pierzi asa mult ca la o masina noua (grosul pierderilor s-au dus in primii 2 ani)...
malin34426
A! si mai am ceva: Daca o sa iei din prima totusi una noua cu care vei ramane mai mult, nu uita ca din mare poti face mic , dar din mic sa faci mare e imposibil.
Angela60635
Oricum trebuie sa fac niste ore de condus fiindca mi-am luat permisul demult si nu am mai condus... deci o sa-mi dau seama cat de sigura m-as simti.

malin34426
QUOTE
A! si mai am ceva: Daca o sa iei din prima totusi una noua cu care vei ramane mai mult, nu uita ca din mare poti face mic , dar din mic sa faci mare e imposibil.
Ce-ai vrut sa spui cu asta?
Xalanx
Ma simt foarte indemnat sa recomand Almera, avand in vedere ca sunt din ce in ce mai multumit de ea biggrin.gif dar pentru un incepator parca nu mi se pare ok. Are toate liniile curbe si trebuie sa te inveti un pic cu ea pana te obisnuiesti. Ceva gen Skoda Fabia pare mai ok.
Yaris - absolut. Mai ales din punct de vedere al fiabilitatii.
Seat - hmm... am anumite retineri. M-am urcat doar in Leon, dar nu mi-a placut bancheta din spate - pozitie cam rigida.
Peugeot - nu. Da, sunt subiectiv. Singurul cat de cat ok mi se pare 307.
Cam asta ar fi. Bineinteles... in cele din urma iti recomand tot Nissan Almera. Mai ales varianta 1.8 pe benzina. :angel:
DragosS
Daca te decizi la un hatch eu as merge pe Opel Astra!
eddie
Pana la urma trebuie sa va restrangeti la oferte de pana la 17.000.....de atat a spus Angela ca dispune.Iar o masina noua nouta,nu am mai auzit PE NIMENI ca o tine numai 2 ani ?!?!
Xalanx
QUOTE(eddie33)
Pana la urma trebuie sa va restrangeti la oferte de pana la 17.000.....de atat a spus Angela ca dispune.Iar o masina noua nouta,nu am mai auzit PE NIMENI ca o tine numai 2 ani ?!?!


Depinde. Mie spre exemplu mi s-a marit bugetul lunar in mod considerabil. Mi-ar surade ideea sa vand Almera peste vreo 2 ani, poate chiar mai putin si sa fac un mic upgrade la o Primera, ceva. Eventual un X-Trail, daca lucrurile merg bine. Si mai stiu cativa care au facut asa. Depinde cat de mult se devalorizeaza masina.
Chiar ar trebui sa ma interesez cam cum se intampla cu masinile care sunt inca in leasing. Al meu e pe 5 ani.
Maff
Pe mine?Am schimbat 4 masini in 3 ani.....Sper ca urmatoarea sa o tin un pic mai mult (vreo 2 ani max).
Paul46623
QUOTE
Pe mine?Am schimbat 4 masini in 3 ani.....Sper ca urmatoarea sa o tin un pic mai mult (vreo 2 ani max).

Whoa... Taica-meu inca trage de gioarsa aia de Cielo din '95 (adevarul e ca primele Cielo erau mult mai bine inchegate decat cele care au venit dupa) si tu ai schimbat 4 masini in 3 ani ? La nai'gh'ba negrule...
eddie
Si eu am avut 8 masini in 10 ani,dintre care 6 noi-noute,dar la nici una nu m-am gandit INAINTE SA O CUMPAR ca o tin numai 2 ani ! Dupa catva timp,mi-am spus ca trebuie schimbata.Motivele au fost mai multe....Si nu ma laud cu asta,sunt foarte multi bani pierduti,chiar daca o duci mai bine si ai alte pretentii !
Paul46623
Hmm... deci oamenii schimba masinile mult mai des decat credeam initial...
Angela60635
Hei baieti, eu am zis ca am doua variante: ori imi iau o masina mica/ieftina si o tin vreo 2 ani ca sa ma obisnuiesc cu 'condusu' cum se zice, fiindca mie hatch-urile nu-mi plac de loc si eu de fapt as vrea sa-mi iau SUV... varianta a doua ar fi sa-mi iau o masina la vreo 16-17.000 cip si sa o tin vreo 3-4 ani adica o masina cat de cat ca sa o tin o perioada normala de tinut o masina.
Xalanx
Deci tie-ti place un SUV. Si asta nu s-ar incadra la prima varianta, cu masina de vreo 2 ani "ca sa inveti". Din pacate, nici la a doua. Nu prea gasesti un SUV la 17.000. Do the math again.
Angela60635
Stau bine cu matematica. Asta e si ideea sa-mi iau o masina ieftina pentru 2 ani dupa care un SUV ca lumea, decat sa fac un efort acum sa-mi iau un 4x4 doar de dragul de 4x4. Sau imi iau o masina cat de cat buna si mai astept cu SUV.
Xalanx
Bun, atunci ia-ti un second hand pentru 2 ani, gasesti si sub 10.000 una buna. Sau ia-ti un sedan nou si mai astepti cu SUV-ul. In 16-17.000 ai o gama foarte larga de sedan-uri. Ideea e sa te hotarasti. Eu as opta pentru o masina noua. La urma urmei are garantie.
Incepand cu Fabia Sedan (aoleo ce urata e :puke: ) si pana la Nissan Primera ai o gama foarte larga. Opel, Toyota, Citroen, etc-etc.
malin34426
QUOTE(Angela60635)
Hei baieti, eu am zis ca am doua variante: ori imi iau o masina mica/ieftina si o tin vreo 2 ani ca sa ma obisnuiesc cu 'condusu' cum se zice, fiindca mie hatch-urile nu-mi plac de loc si eu de fapt as vrea sa-mi iau SUV... varianta a doua ar fi sa-mi iau o masina la vreo 16-17.000 cip si sa o tin vreo 3-4 ani adica o masina cat de cat ca sa o tin o perioada normala de tinut o masina.

Pe de-o parte asta am vrut sa spun (ia prima data o masina mai mica si ieftina , mai ales ca vine iarna, si da-l incolo de "look" pana devii stapana pe volan) iar, pe de alta, in cazul in care "te roade sa iei din prima o masina scumpa care luata in leasing inseamna ca o vei tine ceva anisori,
atunci ia-o de la clasa medie in sus si cu patru usi pentru va trebui sa mergi in concedii sau la nunti sau la .... unde vei mai avea cativa prieteni in masina, care daca va fi mica, ba va fi mic porbagajul, ba stau prea incomod cei din spate pt un drum mai lung, ba te vei da jos de la volan ca sa iasa cel din spate pt "necesitati " si asta tocmai cand afara sunt -20 gr C, si tot asa . Acum sper ca mai inteles.
Angela60635
Am analizat mai bine si mi-am dat seama ca tot o masina mai buna as avea nevoie. In primul rand am nevoie de spatiu (3 usi nici nu intrau in discutie) si apoi cum mi-a scris cineva din 'mare mica poti sa faci iar din mica mare nu' De la inceput nu am prea inteles dar pe urma mi-am dat seama ca are mare dreptate. Cu o masina mare ma acomodez eu intr-un an, sa zicem, dar dintr-o masina mica (care nici nu prea imi place...) intr-un am iarasi sa am febra cautarii altei masini... Cu atat mai mult pentru mine confortul conteaza foarte mult (la cat muncesc trebuie sa ma si recompensez) si cand la masinile mici incep sa le bag optionale ajung la niste preturi la care ma gandesc ca mai bine imi iau o masina ca lumea...

Multumesc la toata lumea pentru opinii. Acum ma apuc sa cau ce model imi aleg... Mai ramane sa ma decid daca sa fie pe motorina sau benzina.
Mikidutzaa
Eu sugerez, ca si cineva dinainte, sa inchiriezi cateva masini inainte ca sa intelegi ce zice lumea cand se refera la fiabilitatea japonezelor, tinuta de drum de la Ford, ieftineala de la frantuzesti si coreene.

Oricum, neaparat inainte de orice sa te duci sa vezi masinile "live", sa te urci in ele, sa tragi de butoane... O sa ai niste "revelatii", crede-ma pe cuvant smile.gif
Lucian55
A zis bine cine a zis mai devreme . Cand teai hotarat la un model anume poti sa te duci sa inchiriezi unul vreo 2 saptamani sa vezi cum te simti in el . S-ar putea sa nu iti mai placa dupaia . Degeaba iti iei o masina care iti place la "look" si ti se pare ok la test drive daca dupa catva timp incep sa te supare anumite aspecte . La intrebarea diesel sau benzinar.. eu zic sa iei pe benzina . Pretul carburantului este cam acelas intre benzina si motorina .. iar un motor diesel in astia 4 ani cat vrei tu sa il tii , o sa inceapa sa se cam auda smile.gif + ca in oras o sa fii mai multumita de benzina cand pleci de la stop . Ai intrebat mai inainte "ce conteaza cati cai putere ai" si daca tine de viteza . Defapt tine de timpul in care ajungi la o anumita viteza . Parerea mea e ca un motor care sa fii multumita de el ar trebui sa aiba cam 110-150 cai . Chestia cu "iati o masina proasta la inceput sa te obisnuiesti cu condusu" mi se pare o prostie , pentru ca poti face accidente la fel de bine cand ai carnet de 2 zile sau cand ai de 30 de ani , atunci cand nu este din vina ta . Iar cand este din vina ta (sper sa nu se intample) , ai Casco ... deci biggrin.gif
Modelul si marca le alegi tu .
Succes
gabi4
QUOTE(G e o r g e)
ok . eu iti propun un forester 2.0X wink.gif

158 cp , spatioasa , AWD , suv . totusi nu prea mare sa te incomodeze in oras , si nu prea mica ca sa nu ai loc de bagaje .

best choice wink.gif


Angela nu iti lua forester ca e o masina urata de tot
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.