Help - Search - Members - Calendar
Full Version: schimbare ulei
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
mircea9
La o Laguna II diesel care este cel mai bun ulei pe care pot sa il folosesc?

Pot sa pun Mobil 1 full sintetic (0w40) ?

Ar fi recomandat ca inainte de a schimba uleiul sa spal motorul cu o solutie speciala?

Intreb acest lucru deoarece am avut in familie un caz in care din" dragoste" pt.masina (Nissan)cum aparea pe piata (anii 94-96)un ulei bun(Shell,Castrol....) proprietarul il schimba. Pina cind datorita necompatibilitatii acestor tipuri de ulei s-a obturat rampa de ungere si s-a rupt axul cu came.
mircea9
Scuzati-ma dar cred ca am aflat raspunsul cautind prin arhiva!?!

La 0w40 0=viscozitatea la rece ,40=viscozitatea la cald
Sper sa fi inteles bine!

La motoarele rulate(gen 80.000) se recomanda 5W30 pentru a avea o protectie mai mare la uzura motorului,si de a nu consuma ulei !?!
malin34426
Daca este Dti nu-l solicita mult si nu va manca ulei deloc(oricum un motor normal ia cam 250 grame la mia de km), daca este Dci , atunci singurul lucru de care ai nevoie este aditivul pt curatat inj de motorina Castrol (cel la 1/2l), ajuta enorm si reduce mult consumul de ulei si in special zgomotul . Dupa trei rezervoare nu-ti mai cunosti masina si va fi silentioasa ca benzinarul. schimba uleiul la max 10 000km si ramai la cel cu care afost obisnuit motorul.
CRG
Mircea, parerea mea este: sintetic, vascozitate mica la rece (10W sau 5W daca e buna compresia), iar cea la cald 30 sau 40, la fel in functie de nivelul de compresie. 5W 30 sau 5W 40 sunt super ok, dar sa fie sintetic.

e bine sa nu le amesteci, dar daca au vascozitati similare si sunt amandoua sintetice, nu e o pb sa completezi pana la un service.

schimba-l pe la 8-9000 km, mai ales ca e diesel. si nu baga "aditivi" in ulei daca-ti iubesti masina, firmele mari producatoare l-au facut foarte bine sa mai necesite "aditivari".

dar cum zicea malin, un aditiv de combustibil facut de o firma mare (mobil, castrol, valvoline, etc) e ok.

ps: dura lube nu e firma mare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.