Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce fel de mirositoare folositi in bolizii vostri?
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
bogdan43846
Mi-e unu imi place sa am mereu cate un bradulet Wunder care sa imi improspateze atmosfera in masina.
Andrei Suzuki
Si mie imi place! Folosesc numai braduti cu aroma "new car",bagati pe undeva pe sub scaun.Nu-i suport la oglinda.
Luka
Am 2 chestii preferate pe care le combin:

1. My Shaldan - o cutie ca de conserve care se pune intr-un buzunar lateral si are in ea un fel de gel tare; diverse arome (mar, lamaie, ierburi); foarte ca lumea si dureaza cam o luna si jumatate
2. Saculeti aromati de scortisoara - se gasesc in Carrefour; atentie, nu incercati alte arome ale saculetilor de genul asta ca sunt infecti
Cipicanu`
Wunderbau (daca asa se scrie) New Car (ala albastru) si ii pun pe sub scaune si eu, nu legati de oglinda. Mai am si un Glade..dar nu l-am mai incarcat de 6 luni.
HalbaSus
In opel nu folosesc nimic... e o masina masculina... nu are nevoie de parfum biggrin.gif

In Sharan braduletz din ala (cred ca albastru), bagat in buzunarul scaunului din fata (ala care e accesibil pasagerilor din spate).

In Audi saculetz din ala cu aroma de... mhm... cred ca levantica sau ceva de genul ala... inghesuit in scrumiera pt locurile din spate (care oricum nu e folosita)
Vlad6
Eu unu imi iau bradoiul cel mai mare, il scot de tot din tipla si il prind de manerul de deschidere a usi. Prinsul de oglinda mi se pare o prostie si ca aspect si ca functionalitate.....dar poate uni vor sa aiba bradutul aproape de nas. In orice caz prins de oglinda se poate spune ca obstructioneaza vizibilitatea su nu stiu cat de mult pemite regulamentul auto acest lucru.
Ionita60525
eu pun sticlute de la ma-fra incercati si voi esenta OCEAN
Ionita60525
eu pun sticlute de la ma-fra incercati si voi esenta OCEAN
Davidinho
Eu urasc bradutii biggrin.gif Am un Ambi Pur cu miros de ceva misto, nu mai stiu ce.Cand dau drumul la aer se transmite mirosul in toata masina
G e o r g e
folosesc niste conserve biggrin.gif
Luka
Alea de care am si eu, George. My shaldan le zice smile.gif
Andrei Suzuki
Eu nu mai suport Ambipur.Pe langa ca pur si simplu cadea la cea mai mica groapa,a devenit si obscen de scump.
HalbaSus
QUOTE
Eu nu mai suport Ambipur.Pe langa ca pur si simplu cadea la cea mai mica groapa,a devenit si obscen de scump.


iar reactia dintre continutul sticlei de parfum si plasticul bordului poate fi una nefasta....
alt dezavantaj e faptul ca e la vedere... ori intr-un interior negru, cu ornamente metalice sa pui o sticluta cu ambi pur galben arata... :puke:

Mai foloseam intr-o vreme un spray din acela pt casa cu care sprayam covorasele inainte sa urce cineva (se fuma mult in masina)... dar am renuntat la aceasta metoda.
Conserva, saculetul si braduletul sunt de baza ! biggrin.gif
cristyyy
eu folosesc 2 saculeti parfumati.
inainte foloseam ambi-pur dar chiar nu cred ca face banii.
un ambi-pur e 200000 lei si ma tine 1-2 luni, iar un saculet e 40000 si ma tine aprox la fel
Rares33010
Problema nu cred ca este CE anume odorizant auto folosim ci UNDE il plasam in interiorul masinii. Am constatat ca Ambipur-ul (ala obscen de scump cum bine a zis un stimabil mai sus) are efect doar cateva secunde cand dai drumul la aer ... dupa care ... fissss. Sau ne obisnuim noi cu mirosul?
Am folosit (folosesc) "conservele" si mi se par de departe cele mai bune, insa sunt greu de postat in spatiu. Problema e ca trebuie sa le pui undeva in dreptul unui curent de aer ca sa raspandeasca in toata masina. Mie imi place sa PUTA in masina a odorizant fresh. Cateodata stau la semafor cu conserva in mana si o tin in dreptul gurii de aer. Trebuie sa gasesc pe cineva care sa faca treaba asta ca eu mai trebuie sa si conduc ... biggrin.gif
HalbaSus
Saculetul din audi este "presat" in scrumiera pt locurile din spate... Cand intrii in masina "PUTE TARE" ca sa zic asa biggrin.gif, in cateva secunde te obisnuiesti cu mirosul dar daca intrii in masina se simte...
Andrei Suzuki
Te obisnuiesti cu mirosul.Eu,oricat de multi braduleti (cu NEW CAR) as pune,tot nu mai simt mirosul.In schimb,multi mi-au zis ca miroase misto din momentul in care deschizi usa.Am zis ca ma iau la misto..biggrin.gif
HalbaSus
Da, si pe mine ma izbeste mirosul cand intru prima oara in audi... dupa aceea nu mai simt mirosul... bine, eu am un nas atat de amortit ca daca simt miros de benzina probabil urmeaza sa explodez biggrin.gif Dispera nevasta-mea ca daca isi pune un parfum care nu are un miros extrem de puternic (care ar muta nasul din loc altor persoane) eu nu simt nimic.
Alex-F1
QUOTE(Andrei Suzuki)
Eu nu mai suport Ambipur.Pe langa ca pur si simplu cadea la cea mai mica groapa,a devenit si obscen de scump.


Aici ai dreptate, daaaar, noi romanii fiind un popor inventiv, facem urmatoarele (e si cazul meu): ca sa nu mai cada sticluta, am blocat-o (nu de tot) in locasul ei si nu mai cade, iar la faza cu scumpetea.....am si aici solutia: se gasesc tot felul de sticlute cu esente cu o gramada de arome (40.000 ROL/sticluta) se toarna in sticluta de Ambi Pur si gata! beer.gif Io acum am aroma de opiu biggrin.gif ....pute tare fain si ce e si mai important e ca miroase tot timpul....io tin reglajul Ambi Pur-ului la minim si asa tine cam doua luni....deci 20.000 de lei pe luna nu e mult, nu? ....si ai si miros ventilat ca sa zic asa, imprastiat in toata cabina!

Hai pa
ALEX
guerilla
alex, chiar cu aroma de opiu?!? laugh.gif
BandiT
eu am ambipur la care completez cu arome din alea la 40 mii/sticluta
mai am 1 bradut rupt in 2, cate o parte in fiecare scrumiera din spate
la mine in masina nu se fumeaza...si atmosfera e destul de placuta.
adica imi place mie.
Alex-F1
QUOTE(guerilla)
alex, chiar cu aroma de opiu?!? laugh.gif


Da, da, pe bune, nici nu stiam ca opium-ul miroase asa fain blink.gif Io cand am cumparat esenta, intai le miroseam, nu ma uitam ce scrie pe sticluta! Asta mi-a placut si pe urma am vazut ca scria "opium"!!!! blink.gif Si io m-am mirat, dar asta e....mirosu-i miros! Din cate stiu io, opium-ul e extras din semintele unor specii de mac si poate or mirosi frumos speciile alea, ca doar is flori, nu? biggrin.gif

Vorbeamos
ALEX
Luka
Auzi, Alex, cam dubios cu opiul ala....tu sigur doar il mirosi sau mai si tragi din cand in cand?? biggrin.gif Glumesc, normal.
HalbaSus
Si eu aveam betigase parfumate cu "Canabis" si "Opium"... dar nu au nici in clin nici in maneca cu respectivele mirosuri... nici nu seamana... cel putin nu cu mirosul de canabis... nu ca as sti eu cum miroase canabisul dar asa mi s-a spus :angel:
Davidinho
Opiul este un fel de drog, de fapt are cam aceleasi efecte si se fumeaza. Este folosit in ultimele etape ale cancerului pt a inlatura durerea. Nu stiu cum miroase dar daca ziceti ca aveti in masina probabil miroase bine...atata timp cat nu il fumati...in timpul mersului! laugh.gif
HalbaSus
Daca chestia aia chiar ar mirosi a opium adevarat atunci la vama ai fi atacat de cainii anti-drog... sau cel putin sticluta de opium ar fi... biggrin.gif
mihai58026
o fi incercat cineva sa treaca frontiera cu respectiva aroma inmasina?!?!?

incerc sa-mi inkipui fata omului incercand sa convinga "granicerii" ca nu face trafic de droguri si ca ala e mirosul odorizantului... blush.gif
HalbaSus
Sunt dispus sa trec frontiera cu o sticluta de parfum cu aroma de "opium" stropita in masina si 2 cutii de betigase parfumate cu aroma de "canabis" arse in scrumiera daca cineva se ofera sa plateasca costul schimbarii tapiteriei al carei miros va fi iremediabil afectat biggrin.gif

Singurul lucru de care te-ar putea banui vamesii este ca esti proxenet (pimp) care transporta toata ziua fete cu moravuri usoare si parfumuri ieftine...
Cipicanu`
Am si eu Ambi Pur dar la mine nu pica!
mircea9
ambipur antitabac
VECTOR
nu stiu daca are vreo legatura,dar prietena mea foloseste un parfum numit "opium",care intradevar miroase frumos...smile.gif de asta ma gandesc ca este posibil ca opium sa fie numele marcii sau ceva de genul asta,si nu neaparat numele "continutului".uita-te la "ingrediente" daca scrie ceva de genul:arome identic naturale de opium...
Alex-F1
biggrin.gif moaaaama, ce val de raspunsuri a starnit o biata sticluta de parfum biggrin.gif Io nu-s curios ce nume are esenta, daca-mi place mirosul e totul ok si o cumpar! Ce ingrediente la 40.000/sticluta? Producatorul e "no name", pe sticluta era doar o singura eticheta pe care scria a ce miroase zeama dinauntru....la "roze" mirosea a trandafir, la "vanilla" mirosea a vanilie, la "apple" mirosea a mar s.a.m.d.....iar la "opium" mirosea a.....who cares anyway? biggrin.gif Alea cu "forest" sau "ocean" mai miros fain....te crezi deja printr-o padure la munte sau plutind intr-o barcuta in largul oceanului..... :angel:

Vorbeamos
ALEX
Bogdan74942
Eu imi cumpar vreo 6 Glade din alea de camera, scot din ele cauciucul parfumat din toate si il indes prin grilele de ventilatie ale masinii (pe unde iese aerul). Am o putoare in masina de Glade ca imi cade nasul cand conduc.
HalbaSus
Si tie iti place asa ? blink.gif
booneK9
QUOTE(Bogdan74942)
Eu imi cumpar vreo 6 Glade din alea de camera, scot din ele cauciucul parfumat din toate si il indes prin grilele de ventilatie ale masinii (pe unde iese aerul). Am o putoare in masina de Glade ca imi cade nasul cand conduc.


Si nu te deranjeaza? Cum mai stau ochelarii de soare? (just joking)
Eu mai puneam din cand in cand braduti agatati fie la suportii de centuri pe spate fie la punctele de agatare a plasei dintre portbagaj si habitaclul propriu zis. Dar de ceva vreme am renuntat. De fapt nu mi-a mai pasat. In seara asta am sa am grija si de miros.
Marius43590
cel mai tare e daca iti dai cu spray/silicon pe plastice in mod periodic...

ai 2 dintr-o lovitura: straluceste toata masina, si miroase bine
Vlad75531
eu iau de la MA-FRA niste sticlute cu esente in ele (pe care ca sa miroasa tre sa le intorci sa "uzi" putin capacul din lemn) . Degaja un miros f. placut (am avut de vanilie, anti-tabac, musk si mai nou ceai verde). Se pun la oglinda atarnate miros super si in afara de asta nu mai sunt ca cele de pe gurile de aerisire care daca curg iti fac praf bordul. Acel parfum distruge plasticele de pe bord. Mare atentie. Singura problema e ca costa 200.000 de mii, dar merita. Si nu recomand sa folositi silicon pe plastice pt. ca se vor distruge incet incet in timp. Mai ales pe bord si dupa sa stea in soare. Praf se face. ASsta spun din experienta unui prieten (patron de spalatorie) care a vazut sute de masini si de atunci nu mai exista silicon la el in spalatorie! Dauneaza foarte mult plasticelor. Scuze de topicul cam lung
FESTINA
Apropo de sticlute la 40.000 cu uleiuri volatile, aveam in masina saculet, nu mai mirosea am zis sa nu mai cumpar altul si sa torn peste el ulei din vestitele sticlute de 40.000, fiinca pe acelasi principiu sunt si saculetii (plate uscate imbibate cu uleiuri vlolatile de diferite esente), cred ca nu doar saculentii ci si celelalte odorizante de masina au acelasi principiu.

Bun zis si facut am luat, sticluta am pus-o pe bordul masinii, la baza parbrizului, si am uitat-o acolo aproape o zi intreaga, vara vara, cald cald, cred ca nici nu am fost atent cand am cumparat-o, si cred ca nu era sigilata cum trebuie, si a curs toata in galeriile de aer de la parbriz.

Rezultatul cam 3-4 luni numai asta mirosea in masina, ca sa nu va mai spun ca in primele 2 zile trebuia mers numai cu geamurile deschise ca te lua durerea de cap.

Nu va sfatuiesc sa incercati, doar daca turnati mai putin, nu stiu daca nu cumva afecteza si masina, la mine nu s-a intamplat nimic.
HalbaSus
Total off-topic:
QUOTE
CAPRA CU TREI IEZI, din punct de vedere legal: crima in serie, crima cu premeditare, instigare la crima si tentativa de distrugere a dovezilor.


Nu mai tin minte exact capra cu trei iezi dar din cate imi amintesc se savarseste o infractiune de catre lup. Incadrarea juridica a acesteia este Omorul deosebit de grav (articolul 176 C.P. literele a, b si c)

**Art. 176. - Omorul sãvārsit īn vreuna din urmãtoarele īmprejurãri:
a) prin cruzimi;
cool.gif asupra a douã sau mai multor persoane;
c) de cãtre o persoanã care a mai sãvārsit un omor; (lupul fiind carnivor se presupune ca a mai mancat si alte animale)

Iar capra se face vinovata de savarsirea infractiunii de Omor calificat art 174 lit a.


*Art. 175. - Omorul sãvārsit īn vreuna din urmãtoarele īmprejurãri:
a) cu premeditare;

Sorry, da peste vre-o 2 saptamani am licenta si acum numai din astea am in cap blush.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.