Help - Search - Members - Calendar
Full Version: zgomot ciudat la oprirea motorului cand e rece....
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
cosmin45741
am o mazda 6 diesel...

Acum de cand cu frigul asta, atunci cand inca motorul e rece si il opresc aud de sub masina un suierat, asa ca o turbina care mai continua cateva secunde dupa ce opresc motorul.
Asa facea si iarna trecuta (avea pana in 20000 km), dar ma intreb totusi daca e normal...am intrebat la service, mi-au spus ca e normal, dar eu nu prea ii cred pe cuvant pe magarii astia, orice ar zice...mai ales cand e vorba de garantie :bandit:

Dupa ce se incalzeste motorul (15-20 de minute de mers in continuu nu se mai aude), dar in Bacau ajung cam in 10-15 minute oriunde am eu treaba in general, asa ca nu prea apuca sa se incalzeasca bine...
ma gandeam ca poate are vreun preincalzitor de motorina, pt ca am remarcat ca incepe sa functioneze atunci cand sunt sub 10 grade afara...mai ales ca nu l-am auzit de iarna trecuta. toata primavara, vara si toamna nu s-a auzit nimic...

voi ce ziceti???
cosmin45741
multumesc pt. raspunsuri blush.gif
oricum m-am linistit... e vorba de un fel de sirocou (merge cu motorina) care ajuta atunci cand e rece la incalzirea rapida a apei din motor (pt. ca motorul sa functioneze normal si atunci cand e f. rece afara)
CRG
WOW ! Avem noi asa ceva la masina?

dintr-o data ma simt mai destept.. blush.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.