Help - Search - Members - Calendar
Full Version: consum mondeo tddi 116 hp
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
danmatyas
mai baieti care aveti un astfel de mondeo imi spuneti si mie cat consuma masina voastra? nu vreau cifre luate din reviste, ca alea stim cu totii ca sunt calculate in alte conditii decat cele in care circulam noi.mie imi ia cam 10 in orash si undeva in jur de 7 in afara...depinde cum o calc.voua? mersi anticipat...
Flaviu48913
Mie in oras imi ia undeva in jur de 8, iar in exterior daca merg normal imi ia in jur de 6. Daca merg economicos am scos si 5, iar daca merg tare creste pana pe la 7.
In doua concedii de peste 6000 km in Europa, pe autostrazi, pe sosele de munte si alte frumoase drumuri europene, consumul a fost de 6.1 de fiecare data.

Deci, singura diferenta majora fata de cat iti consuma tie ar fi in oras...
DORU
Ma scuzati ca ma bag in seama, dar nu m-am putut abtine: 8 in oras si 6 afara, pt un diesel de 116 CP?! :boxing:
Pai e un consum f mare !!
La un mers normal, masina mea pe benzina papa 9 in oras (maxim 10, daca stau pe la semafoare) si in jur de 6,5 afara, daca nu depasesc 120 km/h. De unde vine ideea asta ca "te scoti" cu economie la diesel? Pt ca e mica diferenta de bani ramasa in buzunar la fiecare 100km...
Parerea mea... blush.gif
danmatyas
nu shtiu cum iti ia tie atata in orash pt ca un motor de 1.4 de 75 de cai ia 9-10 litri in oras.contraziceti-ma daca nu am dreptate...
DORU
Dan Florin, oricand doresti iti fac proba in oras...am scos si 7.5 l in week, asa ca sincer, chiar nu ma intereseaza cat consuma un motor de 1.4, eu conduc motorul 1.8 T de 3 ani si sunt super multumit de consum !!!
Repet, demonstrez oricui ca masina consuma intre 8-10,5 urban in orice conditii de trafic, odata ce computerul si-a intrat in parametri.
G e o r g e
odata ce motorul este incalzit wink.gif si rodat wink.gif
Flaviu48913
Ma rog, eu ma declar multumit de consumul pe care il am. 8% in oras fata de 10% reprezinta totusi o diferenta de 25%, ceea ce, daca luam in considerare si faptul ca motorina este ceva mai ieftina, se simte la buzunar.

Eu inainte de Ford am avut un Matiz, si desi Matizul are motor incomparabil de mic fata de Mondeo, cam tot atat ma costa un km de plimbare cu masina.
florin55503
QUOTE(DORU)
Dan Florin, oricand doresti iti fac proba in oras...am scos si 7.5 l in week, asa ca sincer, chiar nu ma intereseaza cat consuma un motor de 1.4, eu conduc motorul 1.8 T de 3 ani si sunt super multumit de consum !!!
Repet, demonstrez oricui ca masina consuma intre 8-10,5 urban in orice conditii de trafic, odata ce computerul si-a intrat in parametri.


poate mers seara pe la 9 si schimbat pana sa intre turbina. dar daca te bagi in centru la ora 6-7 intre romana si universitate sau pe linia tramvaiului 41, unde si un diesel scoate 9-10%, vei vedea ca iti sare consumul de 12-13 usor. ma gandesc ca un 1.6 de la VAG consuma cam 10% de fapt nu scade sub 9 in trafic normal nu extrem de aglomerat. dar un 1.8 cu turbina?
DORU
Pai te contrazici singur: daca e aglomeratie, cand sa accelerezi astfel incat sa intre turbina? Si de ce sa accelerezi rapid daca intre 2 semafoare sunt 100 m? Nu vad rostul. Si ca sa te lamuresc pe deplin, sa stii ca si motorul de 1.8 T este aspirat atat timp cat nu se atinge turatia la care intra turbina, deci poate avea un consum decent.
tommy59961
doru? tu faci consumul cu comp de bord...?
de ce nu incerci asa: faci plinul, mergi 2-300 km in oras, si faci iar plinul. vezi cati iti intra si cat ai facut. o sa ai surprize mari legate de consum.
DORU
Consumul a fost verificat temeinic. Odata ce computerul bord isi intra in parametri, consumul afisat e real. Am ceva vechime in soferie si presupun ca mi-am facut bine lectiile :angel:
Iar primul lucru testat la orice masina a fost consumul real cu plin la pompa.
florin55503
nu avem ce face decat sa te credem pe cuvant. dar eu am mers cu un golf 4 de 1.6 si dupa cum am spus consumul cel mai mic care l-am vazut era de 9% dar consumul urban e in jur de 10%-11% l. stiu ca si la megane de 1.6 16 v tot ca la fel e. de aceea ma mira ca o masina cu masa octaviei tale (probabil e si break-gandesc asa din cauza 4x4) si cu un motor mai mare si cu turbina sa obtina un consum identic sau putin mai mic. depinde si de stilul e condus e adevarat. dar un condus corect din punct de vedere al consumului implica schibari ale vitezei 2500 de ture foarte aproape de zona intra turbina. si in aglomeratie de cele mai multe ori mergi subturat.eu stiam un passat cu motorul asta si scotea cam 13-15% in oras.

am mers cu golful omului pt a face o comparatie cu al meu, pt ca respectivul spunea ca merita mai mult benzina, mai ales ca el platise cu vreo 7oo de euro mai putin.

numai off-topic

acum referindu-ma la consumul fordului e putin cam mare dar in limite rezonabile. probabil iti place sa ii dai talpa si din cauza asta. nu ai de ce sa iti faci probleme.
DORU
Florin, poti sa ma crezi pe cuvant, daca nu vrei sa iti probez pe viu consumul. Stilul meu in oras e batranesc, recunosc, dar asta nu inseamna ca prind toate semafoarele pe rosu biggrin.gif

Si o mentiune: sunt in posesia unei BERLINE 4x4 din 2003, au fost mai putine dar s-au fabricat si asa, a carei greutate este de 1450 kg.

Ultimul test realizat cu ea: Buc - Buzau - vulcanii noroiosi (150km) dus-intors cu un consum de 5,8 l /100km verificat la pompa, la o viteza ct de 80 km/h. Deci se poate....
florin55503
pai asta inseamna o vointa de fier. sa conduci cu o asemenea masina cu 80 km/h. eu nu pot mai ales pe drumul ala (eu il fac destul de des pana la bacau) felicitari.
DORU
Mai precizez un lucru: din 2001 conduc Octavia, intai un diesel 1.9 cu 116CP, apoi din ian 2003 Octavia 1.8 T berlina, tractiune fata si din vara asta masina din prezent, cu 4x4.

De ce spun toate astea? Mi-am facut nebuniile cu cealalta privind demaraje si viteza de top, mai ales ca am urcat-o la 200 CP...cu suta (verificata) in 7,7 sec si vit. max 233 km/h.

Acum stiu ce poate si am mai si imbatranit... blush.gif

La anul preconizez un tuning la ea si atunci voi face niste probe.
Pana atunci, capul la cutie... si pt ca te vad pasionat, iti scriu ceva mai aprofundat despre asta... are discuri fata/spate ventilate, punte spate independenta, motor identic cu cel de pe RS, cu injectoare marite si turbina KKK Sport... spre deosebire de berlina de 150 CP clasica.

Probabil ca ai si trecut ca vantul pe langa mine dum trecuta, cand am fost eu la vulcani... biggrin.gif
Flaviu48913
Daca eu conduc Fordul meu cu 80 km/h, constant, ajung cu siguranta la un consum in jur de 4.5%.

Si tot ajungem la o diferenta de 25% intre dieselul meu de 2.0 l si benzinarul de 1.8 l...
Flaviu48913
Daca eu conduc Fordul meu cu 80 km/h, constant, ajung cu siguranta la un consum in jur de 4.5%.

Si tot ajungem la o diferenta de 25% intre dieselul meu de 2.0 l si benzinarul de 1.8 l...
DORU
Degeaba mergi mai ieftin, daca nu parcurgi de 3 ori mai multi km decat mine pe an (eu fac 10-12 mii)... si nici nu ai senzatii sport deosebite la depasiri stranse, de ex. Eu am facut alegerea perfecta avand in vedere datele de mai sus. Si nu regret!
DORU
Si, fara suparare, 4,5% la 80 km/h e mult, am avut o Octavia diesel 116 CP care consuma 3,9 l/100km la 90 mers ct.
DORU
Si, fara suparare, 4,5% la 80 km/h e mult, am avut o Octavia diesel 116 CP care consuma 3,9 l/100km la 90 mers ct.
danmatyas
ce motor tdi de la octavia are 116 cai? eu stiu ca are 110...ma contrazice careva?
G e o r g e
eu wink.gif
este varianta de dinaintea celui de 130cp .
Flaviu48913
QUOTE
Degeaba mergi mai ieftin, daca nu parcurgi de 3 ori mai multi km decat mine pe an (eu fac 10-12 mii)... si nici nu ai senzatii sport deosebite la depasiri stranse


Eu am facut din luna mai si pana astazi 21.000 km cu masina, deci ....

Iar senzatii sport deosebite la depasiri stranse - nu, multumesc - prefer sa ma asigur cand intru intr-o depasire... senzatiile de accelerare le poti experimenta si atunci cand drumul e liber
danmatyas
pe octavia au fost 2 motoare diesel de 90 si respectiv 110 cai.eu nu am auzit de octavia de 130 de cai sau de 116. cel de 116 a fost pe vw de prin 2000.pe superb a fost 101, 130 si 150 cai.sa imi arate si mie cineva o octavie de 116 cai sau de 130 si atunci o sa cred.
Vlad48156
Salutare,

Am vazut aici niste comentarii despre consum care m-au pus pe ganduri..... :wave:
Eu am un Passat 1.8T (nu e 4 motion) care are acelasi motor cu Octavia turbo......si pot sa va zic ca in oras imi ia si 14%.....iar Mondeo de 131 cp diesel imi ia maxim 12%....
Dar sa ne intelegem ce ineamna "oras"...oras pentru mine inseamna Bucurestiul infect de la 9 dimineata...cand trebuie sa mergi din Mosilor spre 13 septembrie.....sau pe la 16-17 pe Calea Victoriei :minigun: ...
In astfel de conditii nu ai cum sa scoti sub 10% (ma refer la masinile de mai sus)....se poate face un test...resetati computerul pentru medie intr-o dimineata.....inainte de a pleca la serviciu....si dupa ce mergeti cam 50 de km verificati rezultatul......va fi ceva de genul 12% consum si 16 km/h media de viteza....
Asta e un alt aspect important...media de viteza la care sa inregistreaza consumul.....daca mergi doar pe autostrada...cu o medie de viteza de 80-90 km/h....poti sa scoti cu un Mondeo Tdci si 5%...dar altfel se pune problema la o medie de 11 sau 14 km/h.... band.gif ....
Si inca ceva...nu va ganditi ca motorul de 1.8T pana la 2500-2700 ture (cand intra turbina) e identic cu un motor 1.8 normal (cel de 125 cp..)...putei intreba in orice service VAG.....calculatorul, debitmetrul, softul injectiei toate sunt modificate pentru cresterea de putere.....si de consum..... blush.gif
Deci chiar si pana in 2500 de ture un 1.8t e mai "pofticios" decat un 1.8 normal aspirat....sau un 1.6.....Avantajul e altul..e un motor foarte fiabil (poate cel mai fiabil motor pe benzina de la VAG, exceptand motoarele mari de pe audi...v8-ul de 4,2), cu costuri de intretinere reduse si are un consum mai mult decat ok pentru puterea dezvoltata..(ca ex., v6tdi-ul de 150 cai...consuma cam la fel...la aceeasi putere...)
G e o r g e
ti-as fi aratat o1 de 130 cp dar in oferta tour nu mai exista.

ia sa cautam la used cars biggrin.gif

1 bis 20 von 673 gefundenen Fahrzeugen
Gesucht wurde nach:
Marke: Skoda, Modell: octavia, Kategorie: alle Pkw, Leistung: von 85 kW bis 147 kW, Bereich: Pkw, Kraftstoffart: Diesel,

673 de octavia cu puteri intre 116cp si 200cp , DIESEL smile.gif

www.mobile.de

ia vezi si tu wink.gif
DORU
Mai intai un raspuns pentru Dan Florin: ai dreptate partial ! biggrin.gif
De ce spun asta? In RO nu s-au importat decat TDI-urile de 90, 101, 110, 131 CP pt Octavia 1. Insa in Europa au existat modele echipate si cu motorul de Passat de 116 CP. In ceea ce priveste masina pe care am avut-o eu, era adusa la SH de mine din Cehia, motor original 90 CP si cu chiptuning facut in Cehia la 116 CP. Sper sa te fi lamurit acum.

Si acum o clarificare pentru Vlad: ai perfecta dreptate, la orele mentionate de tine, consumul real al unui 1.8 T este de 11 l/100km, insa masina mai mult sta in trafic decat merge, asa ca e un consum relativ...si decent in acelasi timp tinand cont de tipul motorului. Octavia 4x4 este cu putin mai grea decat un Passat berlina FWD cu acelasi motor, asa ca in privinta consumurilor, ele sunt apropiate.
Corecta si observatia ta privitoare la injectoarele diferite intre 1.8 aspirat si 1.8 turbo. Totusi, la un mers usor subturat in oras in aglomeratie, consumul nu difera cu mult intre ele.

Sunt deschis oricaror clarificari cu argumente ulterioare, pt doritori. :angel:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.