Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce se intampla in Franta si in "marele" UE??
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Politica
cosmin45741
Intrebarea mea e simpla si as dori sa aflu si parerea voastra...

P.S. Uneori am senzatia ca stau pe un butoi cu pulbere...Voi ce credeti??
Iulian HondaFan
marele UE se pare ca e pe butuci. ideea de UE ca uniune politica este clar pusa la pastrare cel putin 4-5 ani pana cand se paote ridica din nou problema unei constitutii europene.

asta nu ar fi mare pacat daca intre timp s-ar lucra la uniunea monetara si economica... in fond toti europenii ar fi mai dispusi la uniune politica daca economiile lor ar fi infloritoare. ceea ce comparativ cu USA, Canada, Australia si chiar comparativ cu membrii lor insulari mai liberali economic UK si Irlanda nu prea sunt...

ba chiar se pare ca de anul acesta si Japonia este in sfarsit, dupa aproape un deceniu de relativa stagnare, mai vioaie economic decat Euro-zone.

probleme din Franta este cred un esec al statului unitar. sa vedem daca turcii si kurzii din Germania vor face acelasi lucru pentru ca si ei sunt intr-o situatie de ghetto-izare fata de restul societatii.

prin contrast America si UK cu accentul lor pe o societate multi-culturala se pare ca o duc mai bine... exista semne incurajatoare in USA si UK ca minoritatile lor (negri si hispanici, respectiv negri si musulmani) se integreaza din ce in ce mai bine si desi ghetto-izarea e inca prezenta, cei care isi vad de treaba au o sansa sa razbata catre suburbiile "albe"...

francezii ma dezamagesc din ce in ce mai mult... obstinatia cu care apara ideea de stat unitar, de a nu recunoaste minoritati si de a forta pe toti sa fie francezi e cred depasita. fara imigranti Europa de Vest si USA-Canada-Australia sunt neviabile economic. societatile avansate sunt in proces de imbatranire naturala si sistemele lor de protectie sociale sunt condamnate la faliment fara o infuzie de imigranti tineri si daca se poate si mediu daca nu bine educati.

America are avantajul relativ al prezentei Mexicului care de bine de rau este o societate catolica si cu elemente de civilizatie occidentala... hispanicii se pot adapta usor valorilor americane si perspectiva unei USA in proportie de 1/3 hispanica in 2020 nu este chiar asa de inspaimantatoare. Canada conteaza pe o imigratie viguroasa din China si India-Pakistan. Chinezii sunt deosebit de adaptabili, a doua generatie de chinezi-americani/canadieni sunt de regula extrem de occidentalizati, rata cuplurilor mixte asiatici-europeni este f. ridicata. indienii se integreaza si ei destul de bine deasemenea desi sunt mai traditionalisti. Est europenii suntem de asemenea f. usor asimilabili si rasial compatibili cu majoritatea de aici asa ca nu constituim nici o problema...

problema cea mai mare sunt insa musulmanii. acestia se integreaza mult mai greu sau deloc... tind sa se casatoreasca numai intre ei si stim cu totii ca devin din ce in ce mai agresivi fata de mediul cultural occidental... ceva semne incurajatoare sunt din cadrul minoritatii pakistaneze din UK dar in rest...

ce e si mai ingrijorator este ca urmasii imigrantilor musulmani din Occident tind sa interpreteze Coranul mult mai restrictiv si anti-occidental decat au facut-o parintii lor si isi creaza o identitate musulmana in antiteza cu cea iudeo-crestina occidentala... departe de a se integra in societatile de adoptie tind mai degraba sa formeze clone ale societatilor din tarile de origine in mijlocul civilizatiei occidentale.

de prevazut ca si in Ro in urmatorii 10-15 ani vom avea de aface cu imigratie musulmana, desi pentru moment cred ca nu s-a terminat valul emigratiei romane catre occident...

oricum francezii si nemtii ar trebui sa zica mersi instalatorilor polonezi, coafezelor unguroaice si "capsunarilor" romani... macar noi nu dorim sa transformam Notre Dame in moschee, desi nu am zis nu la niste lebede prajite si supermarketurile germane inca mai pastreaza memoria shutzilor nostri...
Otto73
ADEVARAT graiesti Iuliane!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
James Kilowatt
Deja problemele izbucnite in Franta s-au extins... azi-noapte au dat foc la niste cladiri ale comunei si in Liege, si am inteles ca si in zonele fierbinti ale Bruxelles-ului sad.gif

Problema francezilor se trage din complexul lor de superioritate: Obligandu-i pe toti sa se considere francezi, ei considera sincer ca le fac o favoare minoritatilor ridicandu-i la "rangul" de francezi, buricul lumii....

Problemele sunt de natura economica, pana la urma. De mult timp economistii avertizeaza asupra unui posibil colaps al sistemului social, din ce in ce mai greoi si mai gurmand, fara sa aiba o economie puternica in spate care sa-l sustina.

In plus, se aplica cu obstinatie principiul "ursulet de catifea, ce se da nu se mai ia". O facilitate sociala o data acordata, nu mai poate fi revocata chiar daca se duce naibii intreaga economie. Toate pomenile facute de-a lungul anilor s-au acumulat, si acum statul trebuie sa le suporte chiar daca nu mai are de unde si chiar daca unele dintre ele nu sunt meritate.

In plus, de fiecare data pana acum politicienii slabi si demagogi au cedat la presiuni, indiferent ca vin de la agricultori, feroviari sau parazitii sociali.
Francezii au descurajat munca (taxe) si au incurajat parazitismul (pe fata, ca somajul, sau mascat, ca agricultura) mult prea mult timp, si acum asta se resimte.

Chiar depasita criza actuala, provocata de fapt de adevaratii paraziti, problema va ramane. O alta posibila victima a colapsului sistemului de asigurari sociale ar putea fi pensionarii, care se vor trezi intr-o situatie de kko, chiar fara sa fi avut nici o vina.

UE continentala sufera mai mult sau mai putin de aceleasi probleme, cu mici exceptii. Olandezii sunt poate ceva mai feriti, pentru ca i-a dus capul sa mute ramurile nerentabile ale economiei in alte colturi ale lumii de mult timp, si in liniste... acum sunt oameni de afaceri si investitori, nu muncitori someri ca francezii. Unii i-au botezat "evreii europei". Franta si-a epuizat bogatia pe prime de porc, ajutoare de somaj sau plati exorbitante pentru hoteluri mizere ca sa cazeze pe cei fara locuinta si acum se trezesc ca nu mai au bani de investitii.

UK si irlanda isi vad de ale lor si le merge bine. In plus, exista cateva tabuuri ale europei precum agricultura pe care astia nu le-au inghitit niciodata si bine au facut. Din motivul asta Tony Blair e oaia neagra a europei si se musca cu Chirac si restul de papagali, si nu datorita apropierii de americani. Insa UK, aplicand "le maudit modele social anglais" are crestere economica tapana si 4% somaj, iar Franta cea umanista si comunista 0% crestere si 11% somaj... Francezii l-au schimbat pe Raffarin cu de Villepin, care nu face decat sa continue aceeasi politica paguboasa dar populara. Singurii care au avut tupeul sa spuna ca Franta e in kkt economic si ca este nevoie de reforme economice si sociale pe bune si de munca mai multa, au fost Sarkozy si cu extremistul de Le Pen.

Ceea ce spune Iulian cu minoritatea musulmana e adevarat, insa e greu de distins intre cauze si efecte. Intr-o economie dinamica care absoarbe forta de munca, precum UK, e mult mai usor pentru musulmani sa se integreze, fata de Franta unde e greu chiar si pentru francezi, darmite pentru africani. Cand esti somer, frustrat si fara orizonturi e mult mai usor sa devii masa de manevrea pentru un magar sau altul, decat atunci cand ai un job, o familie, platesti o rata la apartament si la o Skoda si preconizezi o croaziera de revelion, indiferent daca citesti la culcare Coranul sau Biblia.

Referitor la casatoriile mixte... fetele asiatice (japonia, coreea) viseaza in masa la casatoria cu un "arian". Se pare ca metisii euro-asiatici, inalti dar cu trasaturi asiatice fac furori in tarile lor de bastina, si acum toate pustoaicele viseaza sa faca copii care sa semene apoi cu personajele Manga.... inalti dar asiatici biggrin.gif
Iulian HondaFan
stiu si multe cupluri in care barbatul e asiatic (chinez, vietnamez) iar femeia europeana ( adica americana dar de rasa europeana)...

de acord in cele din urma problemele sunt economice... poate de aceea studiile sociologice pe care le-am citit despre integrarea musulmanilor in UK arata un grad de integrare acceptabil.

insa in orice economie capitalista sunt si loseri iar emigrantii sunt printre cei mai expusi la a deveni asa ceva. intotdeauna vor fi persoane fara orizont si care indoctrinati cu o interpretare idioata a Coranului se vor arunca in aer in mijlocul Londrei sau new Yorkului...

Francezii se vor trezi din pumni cred... Comunismul e falimentar in orice varianta. daca nu se incurajeaza munca oamenii vor chiuli. o masura de comunism e si aici, dar sunt masuri si masuri...
James Kilowatt
In Franta scandalagii nu sunt tocmai imigrantii, ci fii si nepotii lor... cei la a doua sau a treia generatie, cetateni francezi de origine franceza... tocmai asta e straniu. Cei proaspat aterizati isi vad de treaba, scandal fac cei nascuti-crescuti aici din parinti emigranti...
Acum cateva luni in Montpellier s-au batut cu tiganii (lor). Si astora li se tolereaza cam multe, si uneori si-o iau in cap.... Multi traiesc din asistenta sociala sau munci sezoniere, fac mizerie unde isi parcheaza caravanele si apoi protesteaza ca nu vine primaria sa la adune gunoiul facut de ei....
Iulian HondaFan
imigrantii la prima generatie stiu ca poate fi si mai rau... sa stai cu burta goala intr-un cort in desert si cu sursa de apa la 10km... astia mici si "francezi" s-au invatat la sistemul de securitate sociala... e ciudat ca tot ei sunt si cei mai ferventi musulmani si considera civilizatia occidentala ca decadenta, pacatoasa si spurcata desi multi dintre ei traiesc si din furtisaguri sau trafic de stupefiante...
James Kilowatt
ASta este probabil principala sursa de prejudecati impotriva musulmanilor. Cei "autentici", au in general aceleasi valori ca si crestinii, poate ceva mai traditionalisti. Cei care merita injurati sunt cei "pervertiti", de prin ghettourile parisului sau ale lyonului, si care sunt de multe ori renegati chiar de ceilalti musulmani "cuminti". Insa astia sunt scandalagii care ies in fata, si cei cativa fanatici de prin afganistan sau nigeria, si nu imensa masa de credinciosi "normali", care formeaza cea mai raspandita religie a lumii....
Gabriel.T.
:scratchchin: fratilor,o intrebare am vis-a-vis de topicul asta,sau mai multe,dar la care nu astept raspuns.
cind mergeti la picnic,unde aruncati jarul din gratar sau gunoiul facut ?
cind fumati pe strada,unde aruncati mucul de tigara?
cind desfaceti un pachet de "ciuingam" unde aruncati hartiuta aia mica ?
unde spalati masina?
ooooooo,unde schimbati uleiul?
:cenzurat:
eddie
Gabriel...La multi ani !
Nu iti raspund la intrebari.Nu ma face sa cred ca tu iti speli Volvo la garla si schimbi uleiul in fata blocului pe astfalt.Chiar crezi ca nu mai exista oameni de bun simt pe lumea asta,care au auzit de pungi de gunoi la gratar,de spalatorie auto,de un service auto sau de un cos de gunoi?
Gabriel.T.
eddie,merci pentru urare.

tu chiar crezi ca sunt asa multi cei care "au auzit de pungi de gunoi la gratar,de spalatorie auto,de un service auto sau de un cos de gunoi" ?

eu stau in zona Iancului,zona cica civilizata,te invit sa vezi cum se face gratarul in spatele blocului,cum vecinu' isi repara masina pe trotuar (a desfacut motorul,Oltena) cum altul isi spala masina,un megan de 12.000 euro cel putin (nu i-au mai ramas bani de spalatorie?).si exemplele pot continua.lucrez intr-un cash&carry sau supermarket,cum vrei sa-i spui.am vazut o gramada de clienti care desfac produse si mananca in magazin ca apoi sa arunce ambalajul pe jos sau printre marfuri,care sparg si distrug pentru ca asa se simt ei bine :evil: " ai dracu capitalisti".vad oameni care isi plimba linistiti cateii pe trotuar zimbind frumos cind potaia face un kk mic.
exemple sunt o gramada si sunt convins ca si tu le stii.
ce nu suport...lupul moralist.
Iulian HondaFan
si eu am stat pe Sebastian... am avut aceleasi probleme... solutia: fa-ti casa in afara Bucurestilor... de ex. Indiana indeplineste conditia de mai sus biggrin.gif . Nu ar fi rau nici New Jersey ori Quebec...

QUOTE(Gabriel57860)
:scratchchin: fratilor,o intrebare am vis-a-vis de topicul asta,sau mai multe,dar la care nu astept raspuns.
cind mergeti la picnic,unde aruncati jarul din gratar sau gunoiul facut ?
cind fumati pe strada,unde aruncati mucul de tigara?
cind desfaceti un pachet de "ciuingam" unde aruncati hartiuta aia mica ?
unde spalati masina?
ooooooo,unde schimbati uleiul?
:cenzurat:


si care era legatura cu subiectul in discutie?

oricum ca veni vorba raspunsul la intrebarile de mai sus este in general cosul de gunoi iar masinile se spala la spalatorie dar si pe aleea din fata garajului...
James Kilowatt
Eu imi pastrez optimismul congenital biggrin.gif
Cred ca lui Gabriel ii este mult mai usor sa observe cei cativa idioti care fac mizerie decat milioanele care pastreaza macar curatenia, sau chiar lasa mai curat dupa ce au plecat din padure decat atunci cand au venit. Exact acelasi fenomen prin care sunt mai vizibili cei cateva sute de musulmani care se arunca in aer decat cele cateva sute de milioane care isi vad de viata lor.

Nici in tarile dezvoltate nu sunt TOTI civilizati si bine crescuti. Chiar si in cele mai snoabe si mai bogate zone ale Europei, precum Coasta de Azur, e plin de kk de caine pe trotuare, mai ales duminica cand nu se face curat. Se fac campanii publicitare, se dau amenzi, insa mentalitatile se schimba greu si la ei. Sunt vreo doi-trei care aduna, si inca vreo 10 care trag potaia sa faca in rigolele de langa trotuare, insa cu o floare nu se face primavara. In marile orase campaniile astea nu prea au efect. Mult mai curate sunt satucele, unde toti se cunosc intre ei si le este probabil jena sa fie vazuti facand mizerie...

In legatura cu uleiul uzat... are cineva idee ce fac cu el micile ateliere auto dupa ce-l colectioneaza? Tare mi-e teama ca tot in canalizare ajunge, chiar daca nu sub ochii clientului.....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.