Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Passat Variant 2002
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
Adrian60004
Salutare! De curand am achizitionat un SH , desi nu am ascultat sfatul multora care sunt impotriva sh-urilor aduse in tara. Ma rog .. E vorba de-un Passat Variant (Highway) din 2002 care are 179.000 de km.. Prima tzeapa sa zic asa.. a fost cu puterea motorului.. am vazut ca are DI rosu si in spate si pe capac motor.. nu mi-am inchipuit ca ar fi o problema.. mai ales ca e achizitionat de la un parc auto din Satu Mare - in care ai impresia ca stai de vorba cu niste oameni.. si care culmea.. par destul de seriosi.. dar in final nu s-a dovedit asa.. ma rog .. Romania.. Care ar fi intrebarile mele:
1. Cum pot afla puterea reala a motorului ( in carte sunt 74 Kw ) ?
2. Ce ulei se recomanda la acest nr. de kilometri ?
3. Unde se gasesc consumabile - piese mai ieftine? In primul rand am nevoie de un kit de distributie..
4. Dimineata.. cand e rece.. scoate un zgomot ciudat .. de tip "Aro". de la ce poate fi ?
5. In momentul in care bag cheia si o pun pe contact se aude ca o sorbire.. Mentionez ca a fost schimbat filtrul de motorina de 1 saptamana..
6. De la Satu-Mare pana in Bucuresti am venit cu 6 la % insa in Bucuresti, mi-a iesit un consum de 10-11L la 100.. Pentru un motor de 1,9 si un stil de conducere moderat.. e mult dupa parerea mea.. Consumul e cel real ?
Referitor la intrebarea numarul 1 - am auzit o poveste cum ca s-ar declara mai putin puterea motorului ( in Germania, Belgia etc..) pentru a fi impozitul mai mic.. stie cineva daca e adevarat ??
Cam atat pentru inceput.. in rest masina e impecabila.. nu are absolut nimic.. As dori sa stiu unde pot gasi un manual in limba romana. Va multumesc pentru rabdare si astept raspunsuri si pareri..
claudiu58838
Salut,

Am citit mesajul tau pe forum intamplator, si eu vreau sa aduc o masina din germania, chiar imi surade un passat sau un golf variant.
Referitor la toate problemele tale ti-as recomanda computest-ul din incinta targului vitan, cu 50 de euro afli tot ce are sau nu are masina. personal nu stiu cat sunt de buni, stiu doar ca au investit multii bani acolo si ar trebui sa fie ceva bun.
Poate ai noroc. In rest daca vrei putem tine legatura pe net- e-mail.
Bafta. Claudiu
Codrin54983
74 kw = 100cp
marius44031
1.puterea reala e de 101cp.
2.ce ulei pune toata germania - sintetic.Si daca poti sa-ti aduci de acolo prin cineva ar fi excelent, mai mult ca sigur ca nu e aceeasi calitate.
3.asta depinde de orasul fiecaruia.Si nu te uita la preturi.ZTrebuie urmarita calitatea lucrarii.Eu cind am nevoie de ceva intreb in stinga si-n dreapta si la sfirsit centralizez raspunsurile.Care a adunat mai multe pareri pozitive acolo merg.
4.Specific acestui tip de motor si tehnologie.Nu-i nimic rau.
5.Se incarca sau armeaza pompele si toate alea.Asa e si pe benzina la pompe electrice.
6.Consumul pt acest tip de motor este 5,5-6 pt afara si 6,5-7 pt oras.
Manual in romana nu poti gasi decit la un echivalent de-al tau care a luat masina din ro.Vezi la suportii de numere ca se vede de unde a luat-0 si incearca sa te lipesti de el.
adrian89422
stai linistit cu consumul si eu am o masina similara cu a ta si consuma la fel si la logan e declarat 6% si ea ia 10% eu am vazut la masina mea consum pe distante scurte si de 10-11 in oras iar afara daca te dai la ea iti ia si 7%
puterea reala e de 101 sigur iar cu zgomotu cand o pui pe contact il am si eu la a mea
ionut83652
intradevar putere motorului tau e de 101 cp e motor pompe duse ulei recomandat 5w40 0w40 dar merge fara probleme si 10w40 (ce marca vrei tu nu neaparat unul scump dar preferabil unul pompe duse)
11 la suta e cam sf eu am rupt bmw 2.0 diesel si am cinsumat tot 11 deci asta nu mi se pare normal cat despre kitul de distributie inceraca sa fie contitec e foarte bun schimba si capacul al pompa de apa cat despre un magazin anume te descuri tu (eu is din BC habar n-am ) faza cu zgomotul tip aro no inteleg incearca sa ne dai mai multe detali !in rest bafta si so stapanesti sanatos!
florin55503
DI rosuinseamna ca motorul e PD nu ca are 130 CP. Motorul la rece e un mic tractoras deci nu ai de ce sa iti faci probleme. taica-miu are peste 200.000 km cu el si nu are probleme la motor (au fost altele bratele suspensiei care s-au rupt in disperare).Asa cum s-a spus si inainte ai 100 de cai.

baga castrol sau luiqui molli. consumul in buc mai ales daca ai fost prin centru e dat peste cap. eu am scris ca am ajuns cu un hdi de 90 de cai la 10%. cu tdi se poate scoate mai putin probabil nu esti obisnuit cu masina dar si faptul ca e cam submotorizata si trage din greu ( e si break).
uleiul la reprezentanta se schimba la 15.000 dar eu zic sa il schimbi 10.000 mai ales ca are un nr destul de mare de km.

pe de alta parte nu mergi cumva subturat? asa s-ar explica consumul putin mai mare.
dragos65846
ionut, bmw a luat 11 in oras sau mediu?
si din cate stiu eu la motoare pd se baga castrol 505.01 sau si mai recomandat aral... 5w sau 10 w se baga la non pd....
Cristi2
5w poate indeplini norma vw pentru pd.
nu stiu daca si 10w.
ionut83652
QUOTE(dragos65846)
ionut, bmw a luat 11 in oras sau mediu?
si din cate stiu eu la motoare pd se baga castrol 505.01 sau si mai recomandat aral... 5w sau 10 w se baga la non pd....


in oras forjat la greu!5000-6000 rpm am ramas placut surprins si eu de lucrul asta ma asteptam la un 15 la suta dar mai mult de 11 nam reusit sa consum! iar faza cu castrol si aral e asa sa vada si ei!nu conteaza ce natie de ulei pui doar sa respecti norma vag!aia cu 505...
dar merge fara probleme si cu 10 w40 de fapt in cataloage e dat 5w40 in zonele cu climat rece si 10 w 40 in zonele cu climat cald sau moderat
dar cel masi simplu campara ulei pe care scrie si PD !nu? dif intre pD si tdi e sistemul de injectie nu motorul!
ionut83652
QUOTE(Cristi2)
5w poate indeplini norma vw pentru pd.
nu stiu daca si 10w.


merge si 10 fara probleme!
Lucian72846
QUOTE(ionut83652)
QUOTE(dragos65846)
ionut, bmw a luat 11 in oras sau mediu?
si din cate stiu eu la motoare pd se baga castrol 505.01 sau si mai recomandat aral... 5w sau 10 w se baga la non pd....


in oras forjat la greu!5000-6000 rpm am ramas placut surprins si eu de lucrul asta ma asteptam la un 15 la suta dar mai mult de 11 nam reusit sa consum! iar faza cu castrol si aral e asa sa vada si ei!nu conteaza ce natie de ulei pui doar sa respecti norma vag!aia cu 505...
dar merge fara probleme si cu 10 w40 de fapt in cataloage e dat 5w40 in zonele cu climat rece si 10 w 40 in zonele cu climat cald sau moderat
dar cel masi simplu campara ulei pe care scrie si PD !nu? dif intre pD si tdi e sistemul de injectie nu motorul!


Constructiv , motorul PD difera nu numai prin sistemul de injectie , dar si prin forma pistoanelor si bolturilor aferente acestora , tocmai de aceea se foloseste uleui PD norma VAG 505 01 si este numai in configuratie 5W-40 , pentru a unge acest complex de elemente bolt respectiv piston . Desi alezaj / cursa sunt similare cu cele ale motoarelor non PD , pistonul si boltul sunt total diferite !
ionut83652
bai nam desfacut pana cuma nici un motor pd dai iti spun sigur ca merge si cu 10 am un prieten care face italia cu pasatul si baga acelasi ulei ca si mine desi in mod normal si eu ar trebui sa bag la tarnsporter tot 5 asa zice norma vag eu am mers si cu 15 si cu 10 si nau nici pe dracu si au peste 500 mii km amandoua deci sigur nu nici o problema !si inca ceva tu ai senzatia ca inafara de fluiditate si durata de viata difera ceva la uleiuri?
mai sunt unele cu teflon care au ca scop si reducera temperatruri in rest la diferentiaza doar materia prima!
Lucian72846
No Comment ! Voi stiti mai bine ce bagati in motoarele voastre . Fiecare are dreptul sa-si exprime opinia si sa aleaga la intamplare sau ca la carte cu ce functioneaza masina lui !
Razvan95024
faza cu zgomotul de absortie cand pui contacul e absolut normala ....motorul este de 101 cp cat despre ule eu folosesc Castrol 5W40 ..505.01 cat despre consum nu este nimik de speriat nici aici ..vand in vedere ca sunt 101 cp ....in rest numai bine!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.