Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Difuzoare - alegere
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Interior
Pages: 1, 2, 3, 4
Luka
Am de ales pentru masinuta mea intre urmatoarele difuzoare:

1. Infinity REF 5000cs 75W RMS la pretul 393,90 RON incl.TVA

2. JBL GTO 506Ce 55W la pretul 281,70 RON incl.TVA




Ce ati alege tinand cont ca nu vreau ceva deosebit de puternic, ci doar ceva care sa se auda bine la un nivel al sunetului mediu?
Mersi frumos.

Poza JBL (Infinity nu am)
Andrei Suzuki
Pt ca JBL nu prea are difuzoare puternice la 13cm(si alea care sunt te rup la buzunar),iti recomand,pt numai ~80lei in plus,infinity KAPPA 50.7CS(tot pe componente),de 85rms.
Luka
Asa, speram sa fii pe-aici, Andrei smile.gif
Dupa cum ai vazut la acel JBL, pretul este decent blush.gif
Problema este ca n-as vrea sa cheltuiesc prea mult pe acest 'moft'. Am scris la un magazin de gen si pe astea mi le-a recomandat, pe cel pe care mi l-ai mentionat tu, nu. Le-am mai scris si astept sa vad daca il au si cat e.
Si acum o intrebare de necunoscator absolut pentru care imi cer scuze anticipat.....sistemul postat de mine mai sus are 2 difuzoare sau unul singur? Habar n-am blush.gif Eu as vrea sa pun in ambele usi din spate, dar.....chiar nu ma pricep la chestiile astea.
Andrei Suzuki
Astea de care ti-am zis eu sunt 480lei,noi,cu garantie.
Dar la DLS sau Clarion de ce nu te gandesti?
Luka
Poate te uiti la ce-am editat mai sus, Andrei.
Nu stiu, dupa cum spuneam, nu ma pricep deloc asa ca sugestiile sunt bune smile.gif
X5
Eu as alege Infinity...daca vrei am o pereche de vanzare Infinity Kappa 52.7i de 13cm
-2-ohm impedance
-Plus One woven-glass-fiber woofer cone with rubber surround
-rotating UniPivot M.M.D. dome tweeter
-computer-optimized outboard crossovers with tweeter level control
-power range: 55 watts RMS (165 watts peak power)
-frequency response: 55-25,000 Hz
-sensitivity: 94 dB
-top-mount depth: 2"
Cand le-am am vazut ca au impedanta de 2 ohm...si la cd-player-ul meu ii trebuie difuzoare de 4 ohm...asa ca le-am luat degeaba.
Andrei Suzuki
Luka,stai linistit ca sunt pereche.Adica sunt 2 boxe,2 tweetere si 2 filtre.
Luka
Aoleu, ma speriasem si nu mai stiam ce sa cred smile.gif Ce face ignoranta din om.... blush.gif
Daca ar fi sa faci un top referitor la aceste difuzoare (marci), cam cum ar fi?
Repet, nu ma intereseaza sa fie cele mai tari existente, ci doar sa sune decent la un pret normal.
Andrei Suzuki
Daca ar fi sa fac din pct-u meu de vedere,strict din ce am auzit si din ce am vazut,ar fi cam asa:
1.JBL (mai ales seria power si gto.cs-urile sunt mai slabe)
2.Infinity
3.DLS
4.Clarion
5.Mac Audio.....

Si ar mai fi altele (poate chiar mai tari ca astea) gen Hertz sau Ground Zero,dar deja vorbim de alte scoruri.

La sfarsitu clasamentului meu as pune:
Pioneer (strict parere personala;am avut niste pioneer ovale si erau de cacao)
Alpine (mult prea scump pt ce ofera;daca te dau banii afara din casa,da,poti sa iei de la ei,dar capetele de seroie)
Sony (yuck;mai mult decat varza la difuzoare auto)
Luka
Ok, am citit.
Mai sus mi-ai recomandat sa nu iau JBL de 13 cm (seria GTO), iar acum ii pui in frunte .... blush.gif
Andrei Suzuki
QUOTE(Andrei Suzuki)
Pt ca JBL nu prea are difuzoare puternice la 13cm(si alea care sunt te rup la buzunar)


Nu am zis sa nu iei.Am zis ca ce au de 13 cm si e mai puternic (peste 60w rms) e destul de scump.In general peste 6 mil.
Luka
Aha, e ok asa. Puterea astora JBL pe care le-am dat mai sus mi se pare destula pt ce vreau eu. Acum vreo cativa ani as fi vrut ceva cat mai puternic, dar acum sper sa fie deajuns asa. Daca nu e deajuns, le schimb si pe cele de pe fata si gata smile.gif Totusi, diferenta de 20 W intre cele JBL si cele Infinity nu e chiar asa mare...zic si eu.
Probabil ca o sa le iau pe astea si va mai spun dupa ce am facut.
Mersi frumos.
Andrei Suzuki
Cu placere!
TE asptam la intalniri sa vedem cum se aude. biggrin.gif
Luka
Oricum, decent, nu asa tare si frumos ca la tine smile.gif
Alex-F1
QUOTE(Andrei Suzuki)
sa vedem cum se aude


....asta da!!!! biggrin.gif Io vreau sa aud cum se vede laugh.gif laugh.gif laugh.gif Just joking smile.gif Luka, depinde si de scula care reda muzica.... De obicei fabrica tine cont de performantele sculei de redare cand alege boxele sau invers daca vrei, iar tu acum schimband boxele originale cu unele mult mai puternice, s-ar putea intampla sa nu fii satisfacut de sunetul lor si asta va fi tocmai din cauza ca cd_player-ul nu mai este suficient de puternic sa "excite" difuzoarele in asa fel incat ele sa redea adevaratul sunet de care sunt in stare, intelegi? Oricum poti cere la magazin sa-ti probeze boxele la o scula desteapta (scumpa....peste 10 meleoane....zici ca de aia ai tu si vrei sa "vezi cum se aude" biggrin.gif ), asculti si tu cum suna si apoi le montezi la tine in masina si vezi diferenta....sigur va fi o mica mare diferenta.... arigato.gif Si DA, mergi pe JBL!!!! Si io am JBL gto 936e ovale pe 3 cai si in magazin cand mi le-a probat la un mp3 Kenwood cu 11 milioane am crezut ca-mi cad urechile.....am ramas gura-casca, iar mp3-ul meu fiind un VDO la un sfert de pret, ti-e clar ca nu suna nici pe departe ca-n magazin :rant: ....dar oricum se simte calitatea de neegalat a sunetului JBL :1: Bafta maxima!

Hai pa
ALEX
Luka
Stai asa....ca nu mai am CD-playerul stock, ci am un MP3 player Alpine care e bunicel. Nu e chiar printre alea foarte scumpe, dar merge.
Acum o sa vedem ce-o sa fie.
Chestia e ca boxele de pe masina, mai ales alea din spate, au inceput sa 'scartaie', iar bass-ul scos de ele nu e cine stie ce. Din cauza asta vreau intai sa le schimb pe cele de pe spate cu ceva mai de Doamne-ajuta.
Vlad6
Depinde cat esti de pretentios insa sfatul meu ar fi sa te gandesti sa montezi un amplificator, poate un subwoofer........
Daca te rezumi la difuzoare din cate stiu eu JBL sunt ok si ca pret si calitativ.
Luka
Nu vreau deocamdata sa ajung pana la amplificatoare si subwoofere. Pentru moment ar trebui sa fie ok asa.
Andrei Suzuki
Intre timp eu ma pregatesc pt o noua achizitie:

JBL GTO 836e

difuzoar pe 3 cai
diametru: 20 cm
putere: 110W RMS (330W max)
raspuns in frecventa: 50 - 21000 Hz
SPL (2.83V @ 1m): 91dB
woofer Plus One™

Inca nu sunt 100% hotarat,da cred ca astea o sa fie.
Luka
He he....tot nu te-ai saturat?? biggrin.gif
Apropo, poate stii, ce inseamna exact 'caile' astea?
Si altceva, ai auzit de unii Tornado Trade? Au magazine in parcarea subterana de la Inter si in complexul Autovit. La ei ma duc si nu stiam pana acum.
Andrei Suzuki
NUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUuuu!
Nu la TORNADO GOMAR TRADE (parca asta e numele complet).Pe langa preturile mai mari fata de concurenta (daca cauti pe la toate magazinele din targ de profil o sa gasesti aceleasi produse la un pret mai bun),sunt si cam paraleli in ceea ce fac.Sincer iti zic,nu te duce acolo!Oriunde,da nu acolo.Daca vrei iti zic pe mp (sa nu se creada ca fac reclama) unde sa te duci (ce iti recomand eu).
Luka
Uuuuffff, ce bine ca intreaba omul smile.gif
Chiar te rog sa-mi scrii unde as putea sa gasesc acele difuzoare (sau ceva cam la fel). Mersi frumos si astept pm.

PS: m-am uitat acum pe 2-3 site-uri si am gasit aceste difuzoare JBL cam la acelasi pret (280 RON) :evil: Eventual, le-as putea cumpara si monta in alta parte unde am mai fost si e ok ....
Alex-F1
QUOTE(Luka)
Apropo, poate stii, ce inseamna exact 'caile' astea?


....desi intrebarea era pt. Andrei, sper ca nu te superi daca-ti raspund io :angel: 3 cai inseamna ca difuzorul scoate frecventele separate pe 3 cai astfel: pe o cale frecventele joase, pe una cele medii si pe ultima cele inalte! Difuzoarele pe 2 cai scot de obicei joasele si mediile pe o cale si inaltele pe a doua cale, iar difuzoarele simple (cu o cale) scot toate frecventele gramada, pe aceeasi cale! Deci te-ai prins ca 3 cai is the best, asa ca ai grija ca si difuzoarele tale sa fie neaparat pe 3 cai arigato.gif

ALEX
Forbes49937
O pereche de Dls-uri de 13 pe componente (2 boxe 2 twetere si filtre separat) sunt max 2.5 mil si eu zic ca merita. Cel putin eu sunt fff multumit de ele, mai ales dupa ce le-am facut rodajul sunt si mai incantat .
Luka
Mersi, Alexandru. Am priceput acum.
Problema este ca am discutat cu un tip de la o firma serioasa (daca vreti, ii spun si numele firmei) si mi-a spus ca mai bine nu ma bag sa schimb difuzoarele. De, particularitatile masinii :evil:
Mai astept niste oferte pt un subwoofer, dar nu stiu daca o sa pun asa ceva.
guerilla
ce au boxele cu masina?!! ca doar folosesti acelasi traseu de cablu, boxe cu acelasi diametru.... blink.gif
Andrei Suzuki
E vorba de antifonare,de felul in care sunt prinse boxele,de ce sunt prinse boxele,de fetele de usi..etc.
Luka
Asa, Andrei, apara-ma tu si fa-mi de ras masina biggrin.gif
E vorba de niste distorsionari care nu tin de boxe, ci de masina.
guerilla
distorsionarile se pot elimina prin folosirea de material absorbant. e cam scumpa solutia, dar iti imbunatatesti acustica simtitor.
ai fost la cineva care se pricepe la sunet si care a mai lucrat cu renault sa iti spuna ce si cum?
Andrei Suzuki
Luka,mai tii minte ca ti-am zis de OmaAlarm? (na,am zis-o.sper sa nu fie considerat reclama).Du-te la ei si sigur o sa te ajute.Nu prin telefon. In cel mai rau caz o sa-ti puna in strat de Dynamat si gata.
Luka
Stiu ca mi-ai zis si stiu ca exista solutia materialului absorbant, insa nu vreau sa cheltuiesc cine stie ce bani pentru ca nu e o necesitate, ci doar un 'cadou' pe care mi-l fac singur...ca tot vine ziua mea band.gif
Dynamatul asta ce este mai exact? E material din asta absorbant, izolator? Cam cat costa?
Si apropo, Guerilla, de unde sa stiu cine a lucrat cu Renault?? Tipul de la astia pe care i-am sunat (firma serioasa - dau numele doar la cerere) mi-a spus ca au avut un Renault Laguna II al unei cunostinte si s-au chinuit destul si n-au facut mare branza. Repet, firma e serioasa.
Vlad60979
Ai cercetat si varianta Sony Xplod? Pe la Metro erau la un moment dat....
Forbes49937
NU boxe sony....asta daca nu vrei sa-ti para rau :minigun:
Marius43590
am o cunostinta care tocmai si-a upgradat sistemul audio de la alpine la ... ALPINE.

Eu inca nu simt nevoia de difuzoare noi, dar radio/cd am tot ALPINE.

Mai demult, pe alta masina(a tatalui meu), am avut de ales intre casetofon de masina SONY, PANASONIC si BLAUPUNKT. Dupa probe am ramas cu BLAUPUNKT (sper ca asa se scrie corec biggrin.gif:D). Sorry pt offtopic.
Luka
M-ar fi interesat firme specializate pe sisteme audio pentru masini. Sony, Panasonic , desi fac lucruri foarte bune, nu fac parte din categoria asta.
Vlad6
In sectiune de tuning a site-ului exista o astfel de firma.
http://tuning.masini.ro/de fapt sunt doua dar una este specializata doar in Audio upgrade
Andrei Suzuki
Subscriu la ce a zis Forbes.Daca iei boxe Sony faci cea mai mare prostie.
La fel cu Blaupunkt,Alpine si Pioneer.
Vlad6
Eu am o pereche sony xplode care erau ok ( mai bune decat cele stock) dar acum nu prea mai fac fata sad.gif .
Andrei Suzuki
Si eu am avut Xplode pe o Nova.La vremea aia mi se pareau cele mai tari.Asta pana am inceput si eu sa ma documentez..sa vad...sa AUD...
Vlad60979
Ma mir sa vad atatia nemultumiti. Eu am avut Xplode pe masina cativa ani si am folosit si generatii diferite. Le-am exploatat in conditii destul de vitrege insa nu am avut niciodata probleme cu ele. Sigur erau originale?
Oricum, se poate orienta la JBL, Infinity, Bose, Harman-Kardon, daca doreste quality. Desi si aici am intalnit foarte des probleme.
In general se fac greseli, nu se respecta impedanta, nu se coreleaza curentii de iesire cu ce poate difuzorul, puterea si gama de frecventa. Apoi se arde tweterul (care este cel mai sensibil si cedeaza primul) nu ai inalte si spui ca sunt de kko. Trebuiesc facute temele sarguincios. "Ma duc sa imi iau boxe" nu este cel mai bun calcul....
Luka
Pai dupa cum spuneam si mai sus, nu am plecat de nebun sa iau boxe smile.gif , ci am vb cu oameni specializati (de la firme specializate), iar raspunsul lor m-a dezamagit, din pacate.
Mai exact, nu ei m-au dezamagit, ci masina blush.gif
Si dupa cum am spus, ma intereseaza firme care fac numai lucruri in domeniu. Mi se pare mai ok o firma care numai asta face si are un nume in domeniu, decat una care face zece mii de alte chestii. Si asta si in alte domenii e de urmarit.
Vlad60979
Vad ca te-au bagat toti in ceata.
1) trebuie ca diametrul taiat in usa sa corespunda cu cel al difuzorului pe care doresti sa il inlocuiesti.
2) Este foarte important ca atunci cand cumperi difizoare pentru usi sa cunosti adancimea. Distanta de la buza cercului unde este sau va fi amplasat difuzorul pana la tabla exterioara a usii-(tine cont de faptul ca difuzorul poate fi amplasat deasupra taieturii sau in dedesubtul ei).
3) Puterea este foarte importanta in alegerea difuzorului. Cu cat mai mare cu atat mai bine. Asta nu inseamna ca nu iti trebuie pentru ca nu il dai tare. Asta inseamna ca va suporta sarcina mult mai usor si ca raspunsul lui va fi de sute de ori mai bun si mai calitativ.
Nu uita ca impedanta sa fie aceeasi cu iesirea prevazuta de constructor.
Deoarece esti conditionat de adancime trebuie sa cauti difuzoare cu magnet cat mai mare (diametru) si mai gros posibil. In acest fel cursa de lucru a membranei este mai mare si implicit prezenta Bass-ului.
Este unul dintre cele mai simple sfaturi pentru cei neexperimentati: ia-l cu magnetul cat mai mare !
Dearece esti conditionat de adancime trebuie sa fii atent sa mergi pana la o anumita dimensiune care sa lase intre magnetul difuzorului montat si fata usii cel putin 5-7 mm. Nu stiu cum este pa Laguna ta insa in spatele difuzorului trebuie sa existe o folie mai groasa lipita de fata usii (pe interior binenteles). Daca nu exista, cauta ca inainte sa montezi difuzorul sa cumperi si sa lipesti (prenadez-ul este ok) o folie de pluta. Arata ca o foaie de hartie A4, este facuta din pluta ( da, acelasi material cu dopul de la sampanie) si are o grosime de 3-4 mm. Daca ai norocul si gasesti -poate te indruma careva de pe aici) lipeste folia respectiva pe interiorul fetei usii ( nu pe tabla pe care montezi difuzorul ci pe cea opusa adica pe fata usii) in dreptul locului unde va fi amplasat difuzorul. Apoi monteaza difuzorul.
A! Cel mai important! Prin usa se scurge apa de ploaie!
Difuzorul trebuie sa aibe o protectie de plastic care acopera difuzorul.
probabil ca cele din usi au cedat datorita infiltrarii de apa.
Ar fi bine sa cauti difuzoare care sunt destinate acestei munci.
daca nu gasesti trebuie sa gasesti o metoda sa e ocrotesti.
In alte cazuri masina are din fabricatie acea protectie (plastic in general) si va trebui sa dai jos conul respectiv si sa te duci cu el la cumparat difuzoare ca sa fi sigur ca se vor potrivi.
Nu uita ca folia care acopera toate gaurile usii trebuie lipita la loc extrem de constiincios . Altfel te vei trezi cu apa in habitaclu.
Eu prefer JBL .
Succes
Luka
Mersi frumos de sfaturi, un adevarat indreptar de montat boxe.
Faza e ca eu nu vreau sa montez singur boxele (probabil ca as face numai prostii) si nici nu vreau sa cheltuiesc exagerat cu asta. In consecinta, mi-ar fi mult mai usor sa apelez la profesionisti in asa ceva. Am apelat la ei si mi-au spus ce am povestit mai sus, si anume ca masina e cumva construita incat nu prea merita sa schimbi. Bineinteles ca se poate schimba in bine sunetul, insa necesita o investitie prea mare fata de ce bani am eu disponibili. Poate mai tarziu...
Dar te rog sa detaliezi un pic partea cu acea bucata de pluta. N-am inteles foarte bine unde anume se lipeste.
Vlad60979
Nu este deloc o investitie prea mare. Probabil ca le este greu sa faca sau nu isi iau responsabilitatea pentru asa o lucrare. Daca ai dat fata interioara a usii jos (tapiseria) si ai o poza facuta imi pot face o idee.
Dupa ce ai desfacut tapiseria usii constati ca portiera este constituita din doua bucati de tabla:
una pe interior , pe care se monteaza si difuzorul tau si o alta pe exterior denumita si fata de usa care reprezinta pentru tine portiera masinii.
Pluta o vei lipi in interiorul fetei de usi (adica tabla exterioara de care este prins si manerul cu care deschizi masina din afara). Pluta trebuie lipita vis-a-vis de gaura in care va intra difuzorul. Este un izolant fonic, electric, termic si mecanic. Fii sigur ca totusi ai lasat spatiu intre difuzor (ori carcasa acestuia) si pluta. Desi nu pare, caroseria "lucreaza' in timpul mersului iar prezenta unor zgomote ciudate este ultimul lucru de care ai nevoie.
Sunt aproape convins ca acolo exista o carcasa de plastic in care este gazduit difuzorul. Intre carcasa de plastic si tabla de care este prins ar trebui sa existe o garnitura de cauciuc. Ai grija sa nu o distrugi. Aceasta protejeaza difuzorul de apa si opreste infiltrarea apei in habitaclu prin gura difuzorului. Daca s-a plastifiat si a imbatranit in timp, curata suprafetele si foloseste la montare cauciuc siliconic.

Scoate carcasa afara si du-te la magazin cu ea. Trebuie ca difuzorul tau sa incapa in ea.
Andrei Suzuki
Vlad,cred ca te inseli.Nu e vorba de bucata de pluta.E vorba de pal,sau si mai bine (si ceea ce e recomandat) de MDF.E foarte important acest aspect. Eu o sa ma duc prin Decembrie (cand le vin materiale) la Tottal si o sa imi fac toata placa din spate din MDF.Patronul mi-a zis ca daca EU (care nu am urechea formata ca ei) nu simt nici o diferenta,adica daca sunetul nu se schimba in bine,e din partea casei toata operatiunea.
Deci...e foarte important MDF.
Vlad60979
Andrei,
cred ca nu ai citit bine problema lui Luka.
Luka a scris
"
Si acum o intrebare de necunoscator absolut pentru care imi cer scuze anticipat.....sistemul postat de mine mai sus are 2 difuzoare sau unul singur? Habar n-am Eu as vrea sa pun in ambele usi din spate, dar.....chiar nu ma pricep la chestiile astea."


In al doilea rand nu ai citit bine postarile mele.
Luka are o problema cu difuzoarele din usile spate. Sau poate am inteles eu gresit.
Da, pentru a construi o incinta acustica in spate (masini hatchback, hayon, etc.) se foloseste cu succes pal-ul.

In interiorul usii nu se poate lipi palul, pentru ca nu are nici este maleabil nici indicat pentru aceasta operatiune. Materialul de care vorbesc se comporta identic cu o coala de hartie. Poate fi facut sul, bagat in interiorul usii, dat cu prenadez pe o fata si lipit in partea opusa fundului difuzorului.
asa si este facut : in coli.

Aici vorbim de difuzoarele prezente in portierele din spate! IN PORTIERE!!
Luka
Andrei, lamuriri...ce e MDF?
Fara polemici violente, va rog :wave:
Vlad60979
Luka, acum, lamureste-ma si pe mine ca deja sunt confuz: nu de portiere este vorba?
Andrei Suzuki
Mda...o fi cum zici tu.Nu stiu...eu nu am mai auzit pana acum sa se foloseasca pluta.In usi,daca se cere,se baga dynamat,se folosesc spray-uri cu material bituminos,etc... asta pt a crea o incinta cat mai buna difuzorului in interiorul usii si pt a elimina,cat se poate,vibratiile.
IN sfarsit...cat traiesti inveti.
Luka
E vorba de portierele din spate, intr-adevar.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.