Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Stergatoare de parbriz
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
sergiutruta
Salut,

desi poate parea banala intrebarea mea :angel:
ce stergatoare de parbrizi folositi si/sau imi recomandati?
Deci sa stearga bine, sa nu scartaie, si sa degreseze blush.gif
Aaaa...si de unde le pot cumpara in bucuresti?
tommy59961
eu am champion si-s multumit de ele
Gabriel.T.
eu am bosch si sunt super multumit.le-am luat din cash & carry,nu spun care sa nu fac reclama gratuita, dar se gasesc in toate.pret 85 ron/set.
sergiutruta
de bosch am auzit ca nu-s foarte moi si mai scartaie...la fel am auzit ca nu sterg foarte bine. Sa fi fost proaste alea care le-a folosit tipu care mi-a spus :angel:
Andrei Suzuki
Ce bine ca ai deschis tu topicu asta Sergiu. biggrin.gif
Am vazut o reclama la niste stergatoare f misto...Stiti cum au masinile mai "suparate" (gen Seria 5,E classe) stergatoarele alea f moi...care se indoaie cand le ridici...sper ca intelegeti ce vreau sa spun.Unde gasesc si eu asa ceva si cam cat costa?
florin55503
eu am unele de la sachs. au un an si au inceput sa nu mai stearga prea bine. dar si-au facut datoria din plin. le-am luat de la o benzinarie mol. oricum la o anumita perioada trebuie schimbate
BandiT
eu am Rally , luate din metro...destul de bune
Andrei55037
QUOTE(Andrei Suzuki)
Ce bine ca ai deschis tu topicu asta Sergiu. biggrin.gif
Am vazut o reclama la niste stergatoare f misto...Stiti cum au masinile mai "suparate" (gen Seria 5,E classe) stergatoarele alea f moi...care se indoaie cand le ridici...sper ca intelegeti ce vreau sa spun.Unde gasesc si eu asa ceva si cam cat costa?

Se gasesc si la OMV sau la Ausburg, nu le poti folosii daca masina nu a fost dotata din fabrica cu acest tip de lame pt ca au niste prinderi speciale care nu pot fi adaptate la bratele clasice.
Andrei Suzuki
Offf...iar nu gasesc nimic pt masina mea. :evil:
Maine cred ca dau o fuga pana la Augsburg,poate gasesc ceva.Va spun daca gasesc ceva interesant.
Luka
Eu am Valeo, sunt cele pe care le avea masina si la iesire din fabrica deoarece sunt asimetrice. Sunt bunicele, dar ma enerveaza cateodata, nu din cauza lor, ci din cauza sistemului pentru ca nu permite stergerea geamului asa cum as vrea eu. ma rog, e complicat de explicat.
Ca sistem imi place cel de la Peugeot 307 (cred), cu stergatoare care pleaca din mijlocul geamului spre exteriror. Mi se pare mai practic.
Gabriel.T.
"de bosch am auzit ca nu-s foarte moi si mai scartaie...la fel am auzit ca nu sterg foarte bine. Sa fi fost proaste alea care le-a folosit tipu care mi-a spus "


mai mult ca sigur.eu folosesc bosch si la masina mea si la masina de serviciu.sunt moi,sterg uniform,nu raman "dare".au o chestie metalica ,nu stiu cum se numeste,eu ii zic "eleron" care ajuta lamela la viteza mare sa se lipeasca de parbriz.sunt multumit si de pret si de "performante".
adi45619
Am observat ca la viteze mari(>120) stergatoarele sunt cam 'nesigure' din cauza curentilor de aer. Alea f moi si subtiri au problema asta?
T u d o r
Fratilor, sa va spun de ce Loganul e mai ieftin decat alte masini... biggrin.gif
Am stergatoarele stock, nu stiu de la ce firma sunt, dar nici nu conteaza. Ideea e ca dupa ceva timp s-au intarit lamelele de cauciuc, au inceput sa stearga "in raspar" si sa faca un zgomot care m-a disperat. Eu, care eram pasionat de mersul pe ploaie, sunt terminat psihic dupa 1/2 ora de ploaie... :evil:
Trebuie sa le schimb pana nu ma schimba ele pe mine... blush.gif
f1anatic
si mie imi trebuie stergatoare/...pentru ca astea stock nu mai sterg bine. Un stergator decent este 10 dolari - Bosch sau AC Delco. Dar mai intii am sa le inlocuiesc intre ele.
Mi-ar fi placut ca rabla mea sa aiba stergator pe spate ca si modelele japoneze...
cristyyy
si eu am tot bosch. le am de cca 6 luni
sterg super bine, nu lasa nici o urma, dar ce e drept mai scartaie daca parbrizul e mai uscat

oricum sunt foarte multumit de ele.
eddie
Pe Zafira nu a fost cazul de schimbare,pe Renault,stergatoarele Valeo nu au rezistat decat o iarna,am luat Bosch Twin din Metro si pentru ca sunt de 2 masuri,am luat 2 seturi(unele mari si unele mici) si mai am o pereche de rezerva...Pana acum sterg foarte bine,sa vedem la primavara cum se mai prezinta...
cristyyy
am vrut sa imi iau si eu de la metro stegatoare bosch da am renuntat. am gasit acolo numai falsuri
pana la urma am mers la o reprezentanta bosch din oras
diferenta de pret nu a fost foarte mare
T u d o r
QUOTE(cristyyy)
am vrut sa imi iau si eu de la metro stegatoare bosch da am renuntat. am gasit acolo numai falsuri


Falsuri in metro? blink.gif Esti sigur? Pentru ca vroiam sa-mi iau si eu stergatoare de acolo. blush.gif Dar de unde sa-mi iau in afara de reprezentanta? (in orasul meu nu stiu sa fie Bosch reprezentanta)
eddie
La Metro,stergatoarele nu sunt falsuri,sunt originale Bosch.Dar probabil reprezentanta Bosch vede numai falsuri produsele cumparate de la altii.Metro oricum aduce multe produse direct,nu prin reprezentante,ceea ce nu prea le convine acestora,dar asta e.....De aceea,va mai dau ca exemplu: am cumparat produse de firma de renume din Metro la care reprezentanta respectiva nu asigura garantia,aceasta fiind numai la Metro.
T u d o r
Nu am nici cea mai mica consideratie pentru metro, dar nici mie nu prea-mi vine sa cred ca aduc falsuri.
Deci Bosch sunt bune? Sunt altele mai bune? blush.gif
eddie
Bosch sunt bune,dar cu siguranta sunt si altele mai bune,doar trebuie sa cauti si sa platesti ceva mai mult....
T u d o r
OK, merci de informatii. biggrin.gif
Gabriel.T.
"FALSURI LA METRO" ?
lucrez la concurenta,Selgros,dar NU fratilor nu au cum sa fie falsuri la Metro cum nu sunt nici la Selgros.reclama negativa costa si este ieftina, nu isi permite nimeni sa aduca marfa "falsa" .
daca spun ca sunt bosch,apai' bosch sunt.
cristyyy
deci la metro cand am cautat am gasit bosch in niste cutii de plastic banale, made in china

la reprezentata am gasit stergatoarele in cutie de carton, nu mai tin minte in ce tara erau facute

asta ma dus cu gandul ca la metro erau falsuri.

normal nu ar fi trebuit sa fie ambalate la fel?
Gabriel.T.
atunci este posibil sa ai dreptate?
eu le-am luat de la mine,una de 50 cm cu "eleron" si una de 40 cm,ambalate amandoua in cutie de carton (rosu) cu plastic,imprimat cu sigla BOSCH si pe spate scria negru pe alb" Made in Germany" in plus erau trecute toate modelel de masini pentru care se potriveau.
pretul de achizitie.....parca 90 ron,nu mai tin minte exact.
cristyyy
pe mine m-au ajuns 30RON pentru DSN si 100RON pentru laguna la care am luat 3, si pentru luneta sparta.

nu am vrut sa fac reclama sau antireclama, dar pur si simplu nu am avut incredere vazand diferenta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.