Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce parere aveti???
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Audi
Ovidiu59924
Audi A4 model 2003,motor de 1.9 tdi,quattro,110 mii de km sua un Passat tot 2003,1.9 tdi binenteles tot 4x4.98 mii de km.
As dori sa stiu ceva detali si performantele acestor masini.
Masinile sunt recent aduse in tara si in stare foarte buna.
Am uitat sa va mai spun ca cele 2 masini sunt cu toate dotarile posibile.
blink.gif (ar fi folositoare raspunsurile voastre MULTUMESC! )
HalbaSus
Audi ! Clar... de ce ?
- cutia de viteze de pe audi A4 este sublima... degeaba au aceleasi motoare cutia de pe audi da masinii un comportament mult mai dinamic.
- quattro este bazat pe un diferential torsen, adica sistemul de tractiune integrala este mecanic, mult mai fiabil si mult mai eficient decat 4-motion-ul care pe langa faptul ca este un sistem de distributie electronic (practic trag doar rotile din fata si in cazul in care calculatorul "simte" ca pierzi aderenta pe rotile din fata transfera putere si la cele din spate) are si o fiabilitate mult criticata.
- finisajele interioare sunt superioare in audi
- sa mai continui ? din toate punctele de vedere A4 este mai bun decat passat-ul... diferenta enorma de pret dintre cele 2 masini (atunci cand sunt noi) este justificata nu doar de imaginea de marca mai buna a audi-ului.

Singurul plus al passatului este spatiul interior mai generos...
DORU
Vreau si trebuie sa fac o rectificare in ceea ce a scris halbasus si anume ca sistemul 4x4 de la VW si Skoda (caci este acelasi), desi electronic, are raport 95% fata si 5% spate si nu fata 100%. Apoi, nu ai nevoie de 4x4 permanent toata vara pe asfalt, nu? In schimb consumi mai putin cu acest 4-Motion decat cu cel permanent Torsen.
Acum, ca am expus parerea mea, votez pt Audi nu pt ca sunt incoerent, ci pt ca design-ul Passat-ului nu-mi place defel.
Valentin50014
Vreau sa fac o precizare: Quattro = 4-Motion. Quattro reprezinta marca sub care si-a inregistrat Audi varianta sa AWD, iar 4-Motion reprezinta acelasi lucru in gradina VW. Ceea ce spuneti voi acolo se refera la Haldex vs. Torsen, care este alta mancare de peste. Torsen se monteaza pe motoare longitudinale iar Haldex pe cele transversale. Ambele sunt excelente si sunt in world top...
Deh... 25 de ani de quattro...

P.S. Evident Audi blush.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.