Help - Search - Members - Calendar
Full Version: zafira 1.9CDTI Elegance
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Lucian55191
Salut la toata lumea.Cred ca la sfarsitul lunii Decembrie o sa mi vina masina - un Opel Zafira Elegance 1.9CDTI 74kw/100CP.
Din experienta voastra poate sa mi raspunda cineva cum e cu rodajul si alte lucruri care trebuie facute la o masina noua , asa cum este zafira ?
blush.gif
DragosV
Nu depasesti 3k de ture si 3/4 din viteza maxima, sa nu mergi subturat (sub 1800 de ture), sa nu calci acceleratia brusc si nu mai mult din 3/4 din cursa ei maxima. In primii 200 de km incearca sa nu pui frana brusca decat daca este nevoie. Cauciucurile se vor roda si vor intra in specificatii dupa aprox. 500 de km.

Noua Zafira imi place foarte mult, este gandita foarte bine. Felicitari pentru ea si s-o stapanesti fara incidente. Dupa ce vine masina tine-ne la curent si spune-ne impresiile tale.

Cred ca esti unul dintre primii din tara care va conduce noul motor de 1.9 si 100 de cai.
tommy59961
1.9CDTI nu e doar de 120 si 150cp...?
DragosV
Acuma a aparut 1.9 CDTI de 100 de cai (FIAT) care va inlocui 1.7 CDTI de 100 de cai (Isuzu). Cel de 1.9 are o plaja de cuplu maxim (1750-2500 rpm) fata de peak la 1.7 (varf la 2300 rpm). De asemenea cuplul maxim se obtine deja la 1750 de ture fata de 2300 la 1.7. E un motor mai elastic si mai rafiant.
Lucian55191
Am inteles ca motorul este acelasi doar ca este limitat electronic.
Am vb deja dupa ce iese masina din garantie sa o fac de 120cp.
Cred ca este de ajuns , si consumul de carburant este acelasi ca si la cel de 100cp.
Masina am luat-o in leasing si cred ca o sa mai dureze pana o inmatriculeaza .Culmea e ca am platit 2 inmatriculari , una la BCR si una la GTT ,dar in rest sunt foarte multumit de cum au evoluat lucrurile. Cei de la opel GTT mi au promis ca in luna ianuarie o sa intru in posesia ei.
Daca mai stie cineva cum pot sa stiu daca mi au pus esp pe ia.
Mai ales ca la m platit optional
Lucian55191
Aproximativ in felul asta va arata masina
DragosV
Pai daca ai platit ESP o sa-l ai. O sa ai un martor in bord care iti indica prezenta lui.

Daca vrei sa faci remap (cip-tuning) motorul tau ca ajunge la 130 de cai iar turbina si ambreiajul vor fi lejer in limitele de siguranta specificate de producator. Daca esti hotarat sa faci asta anunta-ma pentru ca este o singura persoana in romania care face remapare la acest motor fara sa desfaca nimic la masina (via OBD). Este si metoda pe care o recomand, pentru ca altfel trebuie desfacut calculatorul masinii si remapat pe banc si nu cred ca vrei asta. Si facand remapare via obd poti revenii oricand la vechea setare si inapoi in cateva minute.
Lucian55191
Suna interesant.
Lucian55191
Greu mai trece timpul asta.
Ce bine ar fi daca ar ajunge pana la craciun.
Are cineva vreo idee cat ar dura inmatricularea , toate actele si timpul de cand intra masina in tara si pana o sa mi dea?
Doru63038
Salut ! In primul rand, sa o stapaneshti sanatos... ffff frumoasa ...

Masina in momentul in care o sa intre pe poarta celor de la GTT este gata pentru drum... actele sunt deja facute.., numerele sunt la ei... ddoar le monteaza si gata !!! Depinde cand te suna ei... de obicei ff rpd !! poate chiar in acceashi zi !

Gtt, aici spre iesirea pe autostrada? De acolo a cumparat si iubita mea un opel astra h de 100 cp

ps Dragos imi dai si mie mess-ul tau sa te mai intreb cate ceva? smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.