Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mici vibratii in pedala ambreiaj Corsa
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Ovidiu41654
Salut, ce credeti despre bataile (nu foarte puternice) in pedala de ambreiaj la acceleratie la un Opel Corsa 1.2 twinport, an 2005, foarte nou? Sunt normale sau e o problema undeva?
florin55503
eu la pejo-ul de la munca simt niste batai in ambreiaj. de fapt simt vibratiile morului ca si cum as tine piciorul pe motor. e diesel iar ambreiajul e hidraulic si din cauza asta neavand cablu vibratiile motorului se transmit in ambreiaj

doar o parere
Ovidiu41654
Corsa e pe benzina... Cu ambreiajul la jumatate, daca apesi pe acceleratie, cand inca nu a cuplat ambreiajul atunci apar. Dupa ce dai drumul la ambreiaj, spre sfarsitul cursei nu mai apar.
florin55503
exact acelasi lucru e si la mine. nu cred sa fie ceva defect. ma gandesc ca asa e masina
Ovidiu41654
Salut, la tine la care masina?
florin55503
la pejo-ul de la munca. la astra nu simt nimic. nici la golf nu simteam nimic. am mers cu un 530 mai vechi si la fel se simteau vibratii in pedala. m-am interesat si la ceilalti colegi si fac la fel. de fapt am testat 2 masini.
nu stiu ce sa zic. probabil ca e normal, neavand cablu de ambreiaj sa se imta vibratiile motorului. zic si eu.
Ovidiu41654
Care e diferenta intre ambreiaj hidraulic si cel cu cablu?
G e o r g e
QUOTE(G e o r g e)
nu , ambreiajul cu cat se subtiaya cu atat tine mai sus , cel hidraulic va cupla tot timpul in acelasi loc indiferent ce cat de uzat este , deoarece cilindrul hidraulic va compensa pentru uzura discului .
Ovidiu41654
Salut , dar pe Corsa este ambreiaj hidraulic sau cu cablu? De la ce vin totusi bataile in ambreiaj?
Andrei59324
Salut!! Eu am un vectra 2.0 dti 2001. Si eu simt acele vibratii in pedala de la ambreiaj. Este prima masina diesel pe care o conduc si tot prima la care simt acele vibratii.Sunt si eu curios ,,.......este ceva tehnic??? ...sau este o caracteristica a ambreiajului hidraulic??
Costin61531
Referitor la opel este foarte normal si nu este nici cea mai mica problema este o problema de fabricatie. Cat despre peugeot nu am foarte multe detalii dar aceeasi problema o are si mercedes-ul de la clasa A pana la clasa E cu motoare diesel.
Vibratiile astea sunt rezolvate de vw,audi si ford si de asta probabil nu se simt la golf.
Ovidiu41654
Dar eu ma refer la Opel Corsa pe benzina nu la diesel...
rus63197
salut! am si eu o intrebare: cand accelerez la liber peste1500rpm cu ambreiajul apasat cand revine acceleratia cam pe la 900rpm-950rpm se simte un tremurat in motor mai ales la rece,de ce?care ar fi cauza?relantiul imi sta de regula la 750rtm .mentionez ca am un corsa an 2001 1.0 3cil.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.