Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Faruri Xenon
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
Ghita A.
Ma ajuta cineva cu un sfat? Merita sa pun pe un Mondeo faruri xenon, si daca da de unde se pot gasi si cam cat ma costa toata afacerea?
O zi buna tuturor,
Mircea62351
Iti trebuie: faruri xenon, becuri xenon, module comanda (se monteaza pe faruri), cablaj faruri, senzori pozitie bascula stinga fata si bara stabilizatoare spate, si comutator lumini nou. Nu-ti mai spun cite mii de euro ajung astea. Mult noroc!
robert
Nu e adevarat.Se gasesc kit-uri xenon cu tot ce spui incepand de la 900 RON.E plin internetul de anunturi.Nu-ti trebuie "faruri xenon" ci doar becurile si instalatia.
Exemplu anunt pe un anumit site(nu e reclama ca nu dau date de contact):

Kitul este Plug&Play - adica nu se fac modificari la instalatia electrica a masinii - toate legaturile se fac din mufe.

Kitul contine:
2 balasturi (ridicatoare de tensiune - startere)
2 becuri Xenon
cabluri si mufe

Kit Single-Xenon - 280 Euro
Kit Bi-Xenon - 350 Euro

Becuri:
6000k – alb
6500k – alb-albastrui
8400k – albastru

Garantie 1 an. Factura

Livrarea se face prin curier rapid
Pretul nu include taxa de transport.
madalina
Si sstemul de spalare al farurilor? Si reglarea lor? Astfel de "kituri" sunt tocmai bune de orbit alti soferi si, Doamne fereste, de cauzat accidente!

Inainte de a face o modificare, ganditi-va si cum ii afectati pe ceilalti!

Eu m-am saturat de cati nesdimtiti intatalnesc noaptea, cu faruri ce bat absolut aiurea, cu becuri ce nu functioneaza, becuri gabene/albastre/rosii/verzi in loc de becuri normale, masini ce depasesc cu mult limitele admise la puterea becurilor ...
robert
Sistem de reglare al farurilor au inclus.De spalare...nu vad cu ce-i deranjeaza pe altii ca n-are.Poate pe proprietar.Farurile de care vorbesti verzi, albastre,rosii si altele nu sunt xenon, ci doar becuri colorate.Iar nu deranjeaza pentru ca se pierde din intensitatea luminii.Doar reglajul lor defectuos este o problema.
madalina
Eu am intalnit multe astyfel de instalatii "xenon" super prost reglate ce provoaca mari probleme celorlalti soferi!
Ghita A.
Pana aici toate bune, pareri pro si contra. Inca o intrebare: in cazul in care le schimb trebuie cumva ca sticla farului (sau plastic, ce o fi) sa fie ceva de genul clar-optic, adica sa nu aibe dungi, dungulitze, nervuri sau cum le zice, care se gasesc pe un far normal? Afecteaza asta calitatea luminii?

Apropo de reglaje proaste a becurilor, cum se pot regla, de fapt unde se regleaza farurile calumea, sa nu ai probleme nici tu nici ceilalti din trafic?
florin55503
nu trebuie sa fie neaparat clara. la masinile mai vechi dotate cu xenon bmw seria 5 calibra etc eticla farului nu era clara
sorin63997
Am un prieten care si-a montat asa ceva pe masina, el spune ca sunt niste chinezarii infecte, care doar lumineaza puternic si deranjeaza pe ceilalti participanti la trafic. Eu personal nu le-am vazut, dar omu deja cauta sa le vanda, de ce oare?
robert
Depinde ce a a montat.Firmele de tunning au in oferta kit-uri xenon,si nu cred ca sunt chinezarii.
raul-27
Eu stiu ca daca vrei faruri cu xenon tre' sa le iei de cind comanzi masina.Am inteles ca instalatia "adevarata" se pune doar in fabrica;reglajul lor se face cu niste microswitch-uri montate pe suspensii,se regleaza automat in functie de incarcarea masinii.Instalatia de spalare faruri e un "must" la xenon.
Si ca fapt divers un far cu xenon pentru mondeo de ex. este in jur de 1000 de euro (fugiti si faceti-va casco biggrin.gif ) asa ca faimoasele kit-uri la preturi de 300-500 euro nu stiu cit gaz (xenon) au in ele.
Parerea mea.
robert
Tot ce e original e foarte scump, dar nu neaparat justificat.Cumpara un casetofon original de Passat de ex, cum am eu, si o sa-ti ceara aia minim 500 euro, bani cu care sa fim seriosi iei ceva mult mai bun.La xenon sistemul de reglaj automat pentru balans e in mecanismul din spatele farurilor, nu pe suspensii, ca n-au nici o treaba. Io zic, pentru cine vrea neaparat asa ceva, ca merita sa pui si un kit de pe piata, daca-l cumperi de la o firma serioasa, cu montaj specializat si garantie.De ce nu?Daca vrei doar "sa se vada" ca ai xenon, atunci poti sa apelezi la becuri colorate, daca vrei o lumina mai performanta, atunci e altceva.
Ghita A.
http://www.speedydelivery.co.uk/car-led-ne...ght-bulbs.shtml

Astea sunt doar becurile "xenon"? ce se intampla daca pui becurile astea in loc de halogenele masinii? (poate ca-i tampita intrebarea, dar nu am nici o idee, si sunt curios)

PS si mai sunt si f ieftine...
augustin64159
am auzit pe cineva care monteaza <adapteaza> xenon si cu 350 sau 400 nu mai retin exact
robert
Ghita, astea sunt doar becuri "xenon" look like,adica unele care seamana ca si culoare cand sunt aprinse, dar n-au nici o treaba.La pretul asta...iti dai seama.Am avut odata pe o masina asemenea porcarii, si le-am dat jos dupa primul drum in afara orasului noaptea, ca luminau ca dracu,mai exact foarte prost, desi orbeau in fata.Nu recomand nimanui asa ceva, chiar daca sunt Philips sau altceva.Becurile cu sticla colorata fac mai mult rau vizibilitatii.Becurile cu xenon nu au sticla colorata, ci asa lumineaza gazul din interior cand sunt aprinse, deci in stare incandescenta.Si vin automat cu un sistem special de balans, plus altele.D-aia si costa 300E minim plus montaj,fata de 7-10 euro cat sunt astea cu sticla colorata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.