Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ceara? De care? Si de unde?
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
CRG
Am renuntat la gandul de a polisha complet masina, avand in vedere ca nu am zgarieturi profunde, in afara de cele provocate la spalatorie cand usuca masina cu "pielea de caprioara".

In schimb am citit pe forumul masinii mele ca ceruirea nu ataca in nici un fel lacul.

Si-acum vin cu intrebarea: de care ceara sa folosesc? si cu ce sa o intind/lustruiesc? Am vazut pe piata o gramada de firme producatoare, dar nici una cunoscuta mie pana acum.

Si ce fel de burete sa folosesc? Sau mai bine carpa de bumbac.. Din cate inteleg, e destul de periculos pentru un amator sa foloseasca ceva electric pentru ceruire/polishare, riscand arderea lacului..

Multumesc anticipat :cheers:
tyty
cea mai buna este CARNAUBA si este din gama CONCEPT, o intinzi cu o carpa si o stergi cu o carpa uscata si moale de bumbac,rezultatul este o masina stralucitoare
CRG
ai mai incercat si altceva, de vreme ce zici ca asta-i cea mai buna?

Share, pls
tyty
gasesti si pe la benzinarii alte feluri de ceara dar asta mi-sa parut mai buna
tyty
acum da-i cu ce vrei,nu stiu sigur ca cea folosita de mine e cea mai buna dar mie asa mi-sa parut
tyty
CRG
Sorry, Tyty, nu am gasit produsul asta pe net (Concept).
Dupa mai multe cautari, am gasit site-urile mai multe produse de top (cred eu) cum ar fi 3M, turtlewax, meguiars. Singura marca (pana acum) reprezentata destul de bine in Ro este turtlewax. Ma cam deranjeaza faptul ca produsele comercializate aici difera de cele care se vand afara (a se vedea site-ul local si cel international).

In lipsa unor alte sfaturi, o sa optez pentru Turtlewax metallic car wax (cu toate ca as fi vrut un detailer, ceara fiind poate prea dura pentru o masina noua). info aici:

http://www.turtlewax.ro/ceara.html?stareMe...amp;principal=3

in continuare astept sfaturile voastre :angel:
tyty
http://www.conceptchemicals.com/
de produsele concept am aflat de la un prieten ,care e si unul dintre cei mai buni vopsitori din bucuresti,si el numai de astea foloseste,
au un magazin undeva pe langa piata timpuri noi,toate produsele sunt profesionale,incepand de la lavete pana la masini de polisat,
singurul lor defect este ca vand numai cantitati mari,ex un polis au numai la litru,ceara la 5 litri
CRG
Suna super bine ce am vazut pe site-ul lor, pare de uz profesional. Anyway, tocmai vin de la un distribuitor Turtlewax (metropolex) de unde am cumparat acea metallic paint wax (solida, nu lichida). M-a costat 153 RON, suspect de putin.... blink.gif . Ce-i drept are doar 250 grame.

Tyty, pe viitor, poate ne adunam mai multi pentru un group buy.. ce ziceti?

Later edit: sunt un bou, nu 153 RON, ci 15,3 RON (de-aia spuneam ca e si suspect de putin).
Andrei Suzuki
Si ceara asta o dai tu pe masina sau te duci undeva?
Vreau si eu...cand va mai luati.
CRG
Andrei, chiar acum plec sa o iau din Pantelimon 312. Si de dat o dau singur (nu contine abrazivi, deci nu risc sa fac prostii). Sincer, cel mai bine tot eu cred ca as da-o. Nu mai zic de satisfactia lucrului facut de mana ta.. biggrin.gif
mihai58026
cum vei intinde ceara pe masina?!?!?!


scuz edaca pare tampita intrebarea dar chiar cunt curios si nu am facut aceasta operatiune niciodata pana acum..
o vei intinde cu o bormasina sau polidisc cu chestie de aia cu carpa moale in cap?!?
! sau manual?
CRG
cu manuella sau palmela, depinde ce gasesc mai la indemana... biggrin.gif
cred ca am zis si mai sus ca un flex din ala e periculos pentru neavizati, care risca sa arda lacul..

nu e prima oara cand fac asta. Pun ceara pe carpa (inca mai caut laveta, daca nu, maieuri vechi (spalate blink.gif ) si intind, astept sa se usuce si sa se faca alb si apoi lustruiesc (tot cu carpa moale) pana pot sa-mi fac freza in portiera blush.gif .
Andrei Suzuki
Nu-mi iei si mie? Si ne intalnim maine/poimaine sa iti dau banii. :angel:
Daca se poate...daca nu,nu.
CRG
mey Andrei, speedy deja a cumparat. Daca vrei, facem altceva: fie ne vedem maine si share-uim cutia mea lustruindu-ne frumoasele (250 grame solid, cred ca ajunge), fie dam comanda (tre sa vedem daca mai are pe stoc). it's up to you. eu maine sunt pus pe lustruit blush.gif
Andrei Suzuki
Atunci...fa-o pe a ta maine,si daca iti place si o sa iti mai iei,imi dai de veste si mie si ne combinam. Spor la treaba maine. biggrin.gif
mihai58026
aaaaaa....

ar fi prea mult sa te intreb daca ai putea posta foto cu before/after?!?!

e drept ca masina mea are nevoie de o revopsire completa... si abia apoi d eceruit, dar, macar sa stiu ce si cum..
CRG
a mea e destul de noua, nu cred ca ai vedea diferenta. Dar atasez o poza facuta sambata, dupa ceruire:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.