Help - Search - Members - Calendar
Full Version: masina cu numere straine
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
albert59094
Salut!

Am urmatorele nelamuriri:
as primi o masina de la fratele meu din strainatate, neinmatriculabila.
Masina poate sa ramane pe numele fratelui, asigurarea si VT-ul se face tot in stainatate. Stiu ca n-am voie s-o tin mai mult de 90 zile in tara fara intrerupere, dar si asta se rezolva.
Acum intrebarea?
Cum pot sa trec prin frontiera ca masina, masina nefiind pe numele meu?
Este nevoie de vreun comodat/procura sau ceva de acest gen? Eventual unde trebuie intocmit acest act - in Ro sau in strainatate? Mai mentionez ca si fratele meu este cetatean roman.
Skywalker
QUOTE(albert59094)
Salut!

Am urmatorele nelamuriri:
as primi o masina de la fratele meu din strainatate, neinmatriculabila.
Masina poate sa ramane pe numele fratelui, asigurarea si VT-ul se face tot in stainatate. Stiu ca n-am voie s-o tin mai mult de 90 zile in tara fara intrerupere, dar si asta se rezolva.
Acum intrebarea?
Cum pot sa trec prin frontiera ca masina, masina nefiind pe numele meu?
Este nevoie de vreun comodat/procura sau ceva de acest gen? Eventual unde trebuie intocmit acest act - in Ro sau in strainatate? Mai mentionez ca si fratele meu este cetatean roman.


Foarte simplu: o mica spaga in vama, o inputernicire prin care fratetu' isi da acordul ca tu sa te dai cu masina respectiva, carte verde pe 120 zile, verificare tehnica valabila.

Sau ti-o aduce fratetu' masina in RO si pleaca vara ea inapoi si-ti face inputernicire la notariat aici in RO.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.