Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cum imi recomandati sa procedez cu reparatiile pe asigurare?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
Eugen39913
Am avut ghinionul de a lasa masina parcata si dupa 5 minute sa o gasesc lovita de un autocar care a dat vreo 10 metri in spate si nu a vazut-o. Norocul meu a fost ca nu e lovita rau, s-a spart masca fata si s-a indoit foarte putin capota, dar in rest e ok. Acum, intrebarea mea e: Cum sa procedez cu reparatiile? Cel care mi-a lovit-o are asigurare la Asirom. Am inteles ca trebuie sa merg la societatea de asigurari si acolo dupa ce constat si ei daunele, ma vor pune sa o aleg unde vreau sa o repar. Ce sa aleg: un service oarecare sau reprezentanta Ford? Si cum se procedeaza cu cheltuielile? Politistul mi-a spus ca eu o sa merg cu masina la reprezentanta, unde mi-o vor repara si va plati societatea de asigurari. Eu am o baniuala ca va trebui sa platesc eu inainte si apoi imi vor da banii. Daca a trecut cineva prin toate astea, il rog frumos sa imi spuna cum se porcedeaza si cum e mai bine sa o repar, si cat mai repede. Multumesc.
madalina
primul pas - obligatoriu - mergi la ASIROM pentru constatare. Dupa ce ei fac constatarea si iti dau piesele de reparat si/sau de inlocuit, ii intrebi daca au decontare directa cu serviceul Ford cel mai apropiat de tine.

Daca au decontare directa, le spui ca acolo faci reparatiile, duci masina in service, se face comanda de piese, in 3 saptamani te programeaza cu masina (daca nu au piesele in stoc), la sfarsit, tu iei masina, serviceul Ford si ASIROM_ul isi rezolva ei problemele.

Daca nu au decontare directa, e un pic mai complicat.

Daca masina e in garantie, trebuie sa mergi la service reprezentanta, deoarece te poti trezi mai tarziu ca nu ti se acorda garantie datorita acestei reparatii.

Daca masina nu este in garantie, poti alege un service despre care stii sigur lucruri bune, ce are decontare directa cu ASIROM-ul sau serviceul reprezentanta. In acest caz, la final, ti se face factura. Tu platesti, mergi cu factura la ASIROM si iti recuperezi banii, insa trebuie sa nu se depaseasca baremele lor maxime pentru operatiune (de exemplu daca ei considera ca vopsirea capotei costa maxim 500 rON, iar pe tine te-au taxat cu 600RON, tu vei plati la service 600RON, dar ASIROM iti va plati numai 500RON).

Nu alege un service la intamplare, deoarece masina va trebui sa stea ceva timp in service, nu vei putea sta cu ea non-stop, iar baietii pot inlocui piese, pot pleca la plimbare cu ea etc
Gabriel.T.
corect,madalina are deptrate.mergi mai intai la asirom si vezi daca au incheiat protocol cu Ford.daca nu, e simplu,iti repari masina si asirom-ul iti deconteaza cheltuielile conform facturilor.fara factura cheltuiala e 0.problema este ca tu platatesti innainte si recuperezi banii de la asirom dupa 30 zile.oricum multa bafta.
Eugen39913
Acum sa va povestesc si cum a decurs totul: Masina e reparata, si asta in mai putin de o saptamana, nu am platit nici un ban din buzunar, s-a descurcat Asirom-ul cu service-ul. Inainte de a intra la service, am facut poze la masina, la kilometraj, sa vad daca umbla cu ea etc... Cand am venit seara dupa ea, erau parcursi doar 200 metri, adica exact cat a fost nevoie sa o duca prin curtea service-ului, de la standul de tinichigerie pana la cel de vopsitorie, apoi la spalatorie...etc. Pe scurt, nu am ce sa reprosez, s-au purtat extraordinar, nu m-au reprogramat, ci m-au rezolvat imediat si fara sa trebuiasca sa dau vreun ban la cei care s-au ocupat de masina. Oare toate astea sa aiba legatura cu faptul ca au sunat inainte cei de la Asirom si i-au anuntat ca lucrez la Tribunal?
sandman
sincer mi se pare cam mult 200 km... asa mare e service-ul lor de ti-a plimbat masina atat?!?! oricum, daca esti multumit, e f bine.
Eugen39913
am spus in mesaj ca 200 metri , nu 200 km.
sorin63997
La ce reprezentanta ai dus masina de s-au purtat asa frumos? La noi in tara? Nu-mi vine a crede...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.