Help - Search - Members - Calendar
Full Version: C4
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Citroen > C4
Simona59689
Am intrat pe forum pentru a cauta cateva informatii despre C4 1.4 16V . Am citit ce s a discutat despre masina, sunt detinatoarea unui C4 1.4, nivel de dotare X la care s au adaugat AC , Radio Cd si proiectoare. Sunt foarte multumita de masina, singura problema este ca mi a lasat impresia ca este foarte lenesa. Am deja 4000 km. facuti si prin Bucuresti si prin alte localitati , iar masina are abia 2 saptamani. Viteza maxima la care am dus o a fost de 150 . Mi se pare ca pentru cei 90 CP pe care ii are este cam lenesa , as dori cateva pareri despre acest lucru.
G e o r g e
DA este lenesa !
cristyyy
este lenesa pentru ca este grea, chiar daca are 90CP

chiar, cate kg are C4?
G e o r g e
Masa autovehicul: 1182 kg
sursa :
http://www.citroen.ro/model.php/10
Paul46623
Unei greutati la gol de 1182 kg ii corespunde o greutate medie de rulare (cu toate consumabilele, un pasager si ceva bagaj usor) de cca 1,3 tone. Intr-adevar 90 cp sunt un pic cam putini (mai ales ca motorul e pe benzina). Singurul sfat pe care-l am (si pe care l-am mai vazut oferit in situatii similare) ar fi mentinerea motorului la turatii mai ridicate (cca 3000).
Moca61990
e klar ca ai probleme de conducere, e masina stricata(dar nu cred) sau esti o mare mincinoasa....
am un C4 coupe de 1.4 si vreau sa zica ca prinde lejer 180 de km.....cel mai mult am mers cu ea cu 200 , bineinteles ca nu era viteza reala(decalajul bagat de constructor intre viteza reala si afisajul kilometrajului).....dar cel putin 190 tot aveam.....asa ca nu stiu ce masina ai condus, crede-ma
G e o r g e
viteza maxima declarata 182km/h smile.gif
MEKANIX67361
Stie cineva de unde se dezactiveaza semnalul sonor ( chiar este deranjant)care avertizeaza lipsa centurilor de siguranta!!! wallbash.gif
Moca61990
din pacate numai in service poti face treaba asta.....o sa-ti umble la computerul de bord blush.gif
sdd68594
Bai Moca de unde le scoti ma "traitiar" tie.
Poate in cea mai mare vale posibila sa fi luat tu 200 ca altfel ii revolutionezi pe astia de la citroen. La 180km/h viteza reala e de 177km/h, stiu asta pt ca tocmai ce m-a luat radarul pe autostrada acum ceva timp. Asa ca las-o mai moale cu viteze de 200km.
el_ovy
cu 1.6i 16v 110CP... prinzi 200km/h... stiu de la un prieten... dak el m-a mintit... mint si io smile.gif
Moca61990
190 km la ora cu C4 coupe.........am 182 in carte.........e masina de showroom si ii dau cat vreau si unde vreau......bag numai omv power in ea........va astept la un drive test......poate va convingeti :argue: .......bafta!
romb
masina prietenei mele e un C3 1.4i la 75 de cai si pastrand proportiile cu cu C4 de 90 cai mai greu am putea spune ca sunt cam la acelasi nivel dinamic.

secretul daca vrei sa obtii o acceleratie decenta e sa tii masina numai peste 3k rpm pt ca pana la aceasta valoare masina efectiv nu se misca de pe loc (cuplul este extrem de mic).

viteza maxima atinsa de mine la drive test-ul cu C4 1.6 HDI 92 cp a fost de 175 km/h si mai putea , asa ca un 1.4 90 cp va trece lejer de 150.
daniel70218
foarte lenesa ! si un pic si cam instabila! :bandit:
romb
C4 instabila ? serios ? in comparatie cu ce ?

tu ce conduci ?
V l a d
mai exista un subiect C4 chiar ceva mai jos in aria citroen, va rog continuati acolo. Se inchide. Daniel completeaza masina in semnatura te rog.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.