Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masina noua - intrebari
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
radu57886
Mi-am luat un Citroen C3 1.4 hdi. Vine in cca 2 saptamani.
Masina e luata de la ATS cu banii jos.
Am doua intrebari:
1. La ce firma e de preferat sa fac CASCO complet?
2. Unde gasesc explicat ca pentru prosti tot ce trebuie sa fac ca sa inscriu masina?
Merci anticipat.
madalina
Cauta informatii pe net, cere preturi, citeste cu atentie contractele si alege firma de CASCO! Din experienta mea recomand Allianz cu care nu am avut niciodata probleme la recuperarea banilor, fie ca a fost vorba de decontare directa sau nu. Intreaba la serviceul unde iti vei duce masina cu ce societati au decontare directa. Scapi de o alergatura.

2. Faci RCA si CASCO (optional) iei masina, mergi cu factura (parca si declaratia vamala) la RAR pentru securizarea cartii de identitate a masinii. Mergi la un ghiseu, ti se da o factura, o platesti la casierie, te intorci si iei cartea masinii.

Apoi mergi la taxe si impozite locale unde treci masina pe rol si platesti impozitul.

LA CEC platesti taxele de talon si numere.

Cu toate actele te duci la Udristei, alegi numerele daca vrei preferentiale si apoi te inarmezi cu rabdare si stai oa coada sa depui actele. In 2 saptamani ai talonul si numerele. Succes!

Mai multe informatii pe site-ul Politiei.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.