Help - Search - Members - Calendar
Full Version: PT. CEI CARORA LE PLACE ROCK-UL
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Muzica
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Baby Blues
Sa nu uitam de ce-am venit. Mi-am adus aminte iar de Theatre of Tragedy:



si

Baby Blues
Si pentru ca acum cateva luni am picat de acord ca insii de mai jos sunt meseriasi iar parerea mea este ca la ora actuala concertul in cauza cam da flit la toti rock-erii acgtuali hai sa mai pun vreo trei- patru piese :




Daca as fi rock-er as dori sa am spectatorii astia biggrin.gif

Aici suntem exact pe langa Depeche Mode.

Nu stiu daca pe partea de solistica mai gasim multi din noul val la ora asta care sa cante mai bine ca si ei.




Progidy parca suna la fel (intr-un fel biggrin.gif)

adrian_r5
Ronnie James Dio passed away at 7:45am 16th May
pmhoria
De cateva zile ascul aproape non stop ZZ Top. am primit un concert "Live in Texas" si de fiecare data cand il ascult raman uimit ce pot face cei 2 barbosi la chitari. Desi au numai 2 din care una e bass-ul, sunetul se aude ca si cum ar fi cel putin 2 electrice (lead guitar si una de ritm). Is fantastici....

Mostre:



si inca una

Baby Blues
S-a pus La Grange in sectiunea blues impreuna cu John Lee Hooker- Boogie Chillen si Slim Harpo- Shake your hips.
Adica:



si



Cat despre cantat este adevarat ce spui mataluta , a reusit sa faca o imbinare intre ritm si solo dar nu este ceva de speriat. Cam asa se face la modul de ti se pare ca-s chiar trei chitari si chiar este de neimitat:




Am pus melodia asta ca sa sune mai rockish whistling.gif


Aici alta mostra:

Oana
QUOTE (Baby Blues @ May 9 2010, 07:47 PM) *
Si pentru ca acum cateva luni am picat de acord ca insii de mai jos sunt meseriasi

ultimul lor single

parca revin la stilul de pe black holes and revelations, ceea ce nu poate decat sa ma bucure.

LE am editat postul pentru ca azi a fost lansat si videoclipul, care nu e cine stie ce tinand cont ca piesa e soundtrack in twilight eclipse...
Baby Blues
Putin spus meseriasi. Frumoasa piesa , cam lacrimogena dar merge. Instrumentatia deosebita ca de obicei. Mie imi place in mos deosebit pianul de la urma.
solmar
Aerosmith, concert fain!
Baby Blues
Am ratat anul acesta toate concertele mari incepand cu Eric Clapton si terminand cu Aerosmith pe motiv de gravide respectiv bebe mai nou.
Am inteles ca in perioada 25- 27 iunie vor concerta urmatorii: 25 Iunie- Manowar, VOLBEAT, 26 Iunie- Metallica, Slayer, Megadeth, ANTHRAX, Heaven And Hell, 27 Iunie, Rammstein, Alice in Chains, Stone Sour, Mastodon. wallbash.gif wacko.gif

Si pentru asta postam un Megadeth:



si Anthrax:

getodac
QUOTE (Baby Blues @ Jun 20 2010, 09:13 AM) *
Am inteles ca in perioada 25- 27 iunie vor concerta urmatorii: 25 Iunie- Manowar, VOLBEAT, 26 Iunie- Metallica, Slayer, Megadeth, ANTHRAX, Heaven And Hell, 27 Iunie, Rammstein, Alice in Chains, Stone Sour, Mastodon. wallbash.gif wacko.gif


Si 15 august Iron Maiden la Cluj band.gif
Baby Blues
QUOTE (getodac @ Jun 20 2010, 11:20 AM) *
QUOTE (Baby Blues @ Jun 20 2010, 09:13 AM) *
Am inteles ca in perioada 25- 27 iunie vor concerta urmatorii: 25 Iunie- Manowar, VOLBEAT, 26 Iunie- Metallica, Slayer, Megadeth, ANTHRAX, Heaven And Hell, 27 Iunie, Rammstein, Alice in Chains, Stone Sour, Mastodon. wallbash.gif wacko.gif


Si 15 august Iron Maiden la Cluj band.gif

wallbash.gif wallbash.gif wallbash.gif wallbash.gif wallbash.gif wallbash.gif wallbash.gif wallbash.gif wallbash.gif
drabisan
Nu te supara prea tare! Important e ca, in sfirsit, am intrat si noi pe listele turneelor. Ocazii or sa mai fie si dupa ce trec colicii si intra lucrurile in normal!

Si da, vineri, simbata si duminica multi dintre noi vor avea ocazia sa-si satisfaca frustrarile din copilarie/adolescenta! Da, in doua zile voi vedea si Megadeth si Slayer! Pffff.
Cu faptul ca nu am vazut Rammstein pina acum - ma impac - am fost un pic prea lenes sa ma sui in avion sa vad vreun concert dedicat. Dar uite ca vine muntele la mine...

Cu Metallica - eu am piticul meu cu ei - trebuiau sa se lase de muzica dupa Master. Ok - ma bucur ca ii vad (oricum e in pret) - dar mi-e groaza sa-i aud lalaind de pe ultimile "creatii".

Oricum, impresiile le voi impartasi de vineri noaptea incolo. (vineri ma duc nu neaparat pentru trupe cit sa ma pun bine cu vreun baiat de la paza sa pot veni simbata si duminica impreuna cu a mea camera foto)
Baby Blues
Asa ! Sa iei camera sa vada si ochii nostri care a fost treaba . Promit ca fac si eu poze cu ala micu' biggrin.gif
solmar
Apropos de camere. De buna credinta, mai ales ca scria si pe bilete, am renuntat sa iau aparatul foto/camera. Am stat la 10 metri de scena... iar in jurul meu erau pe putin 10 aparate foto, din care unul destul de voluminos, plus 2 sau 3 camere. M-am ofticat ca puteam macar sa iau N95-ul care are performante mai bune decat iphone in ce priveste camera foto... prea tarziu.

Controlul a fost relativ sumar, la poarta erau mai concentrati sa nu ai apa/suc. Asa ca sugestia mea e sa iei niste doze de lichide pe care le lasi la intrare si probabil ca nu te vor mai cauta de camera.
solmar
Da un search pe yuotube la videogator. A inregistrat omu aproape tot concertul si se vede si bine pe deasupra.
Baby Blues
QUOTE (solmar @ Jun 21 2010, 03:49 PM) *
Da un search pe yuotube la videogator. A inregistrat omu aproape tot concertul si se vede si bine pe deasupra.


Am vazut cateva melodii. Foarte frumos concertul. M-a impresionat vitalitatea lui Steven Tyler la varsta lui . De invidiat! Ma gandesc ca la varsta aia probabil noi o sa ne taraim in baston . biggrin.gif
drabisan
BB, ca sa nu suferi prea tare: impresii dupa 2 zile.
Prima: fete urite, muzica de umplutura. OK Manowar si-a respectat blazonul. Tobarul e acelasi care a asurzit sute de mii de urechi in 30 de ani! Prea misto! Pacat ca nu au renuntat sa fie ei trupa de inchidere, nu stiu inca de ce, dar pacat!
Simbata: muzica, in sfirsit muzica! Sunetul infinit mai bun decit vineri, parca era alta locatie! Megadeth....o da Musatain se respecta! Punct! Slayer...O DAAAA! 4 grasi pe care ii ascult de mai bine de 25 de ani! Am avut momente in care imi parea a fi playback. Pur si simplu suna prea bine! Nu, nu era playback, pur si simplu stiu la perfectie ce cinta! Metallica: buna treaba, alta scena, sonorizare perfecta, DAR: sint doua Metallica. Azi am ales sa stau un pic mai in spate - se auzea perfect si era mai aproape de bere si de bude. Am nimerit in spatele a 3 pizdete foarte interesante. Nu pizdetele sint topicul, dar sint parte integranta a analizei. Primele 2 melodii: pizdetele in aer. Eu fier. Habar nu aveam melodiile si erau cu sunete prea lucrate pentru gustul meu. Parca nu era rock. Whatever, chestie de gust. Dupa a doua melodie zice Hetfield: some old stuff for you. Si incep grelele. Eeeee, de aici au fost citeva bucati grele. Nu mai tin minte ce si mi-e lene sa caut playlistul, dar bucatile lor de trash, alea bune! Aici eu eram in aer si pizdetele erau lemn. Partile de ele-aer/eu-lemn si vice-versa s-au tot repetat. La One a fost unanimitate - noi, aia batrini eram in aer, pizdetele la fel! Apoi a urmat Master...si doar noi, batrinii am ramas in aer. Dupa care au inceptul menale (aka balade) si n-am mai rezistat, nu aveam nevoie sa-mi ard neuronu cu dansurile din buric made by metallica.

OK, repet, eu am o problema personala cu Metallica: sint doua trupe - una pre Master si restul. One e ruptura (sau liantul) intre cele doua. E o melodie aproape perfecta si imi place in mod special, dar a fost ruptura trupei! Din momentul ala, pentru mine, au aparut doua Metallice. Una imi ramine in inima, cealalta nu.

Urmeaza miine Anthema, Alice in Chanis si all mighty Rammstein! A se citi - multa bere, multe drumuri la buda si o gamada de muzica buna!

Ca organizare: multe locuri de unde se poate lua bere, putine locuri unde se poate elibera berea! Sunetul a crescut dpdv calitate din zi in zi. Sper ca miine sa fie cel putin la fel ca azi - cind a fost de mega-exceptie (inca ma dor timpanele!)
Baby Blues
Sa fii iubit! Spor la treaba si sa povestesti cum se decurca Rammstein. biggrin.gif Daca Mannowar, Megadeth si Slayer inca canta bine, nu ma mir. Daca Metallica inca canta bine , ne-a demonstrat la Nimes dar din pacate tot cu vechiturile. Ultimul album Rammstein e dezamagitor de slab dar sa speram spre binele tau ca n-o sa bage nimic dupa el. Si nu ne-ai spus continuarea : te-ai ales cu ceva dupa concert? whistling.gif
pmhoria
Multzam de cronica thumbsup.gif
Sa ne zici daca vor canta azi asta .. dupa mine una din cele mai faine ale lor.


Legat de ce ai zis de Metallica, dpmdv ruptura s-a produs dupa Black album. Ala e ultimul bun. Restul....
Baby Blues
Probabil inca se reface! E prea dimineata biggrin.gif thumbsup.gif whistling.gif Daca s-a ales si cu ceva dupa, probabil acum face cafele thumbsup.gif
drabisan
Am terminat cu cafelele smile.gif
Berea era destul de ieftina, foarte facil de procurat, asa ca nu mi-a fost deloc sete!

De ales nu m-am ales cu altceva decit un zimbet mare de placere la gindul ca am auzit live Reign in Blood sau South of Heaven!
Si One-ul lu Metallica a fost rar, nu mai zic de Master Of si de Seek and Destroy.

Dar in seara asta urmeaza....vai ce urmeaza!!!
Baby Blues
QUOTE (drabisan @ Jun 27 2010, 12:26 PM) *
...
Dar in seara asta urmeaza....vai ce urmeaza!!!

Si... nimic? Asteptam !
drabisan
Eeeee, as fi vrut sa scriu de aseara, dar am ajuns ultra-tirziu acasa sad.gif
Ratb-ul a decis sa traga jaluzeaua si de la 23:10 nu a mai venit nimic. Iar sansele sa gasesti bani pe jos erau muuult mai mari decit cele de a gasi un taxi.

Dar sa revenim...Daca simbata Metallica a facut show, aseara era nevoie de un cuvint nou care sa poata descrie ce a fost.
Nemtii s-au respectat si ne-au respectat pentru aproximativ 1 ora si 45 de minute. Practic fara pauza - incintare pura!
Scena, luminile si focul cuceresc si o persoana care nu are habar cine sint si ce cinta! Vorbeam cu jandarmii dupa ce s-a incheiat (pentru ca am mai zabovit cu ei la o bere - ca tot era gratis) si ne intrebau cine sint nemtii astia de au facut demonstratia de forta smile.gif
Ce mi-a facut Rammstei aseara - sint surd si mai am voce cit sa pot sa imi salut colegii azi la job.
Si sper sa ii tina Dumnezeu cu forta pe nemti inca cel putin 5 ani ca sa poata fi-mea sa ii vada si ea. Pentru ca asta va fi cadoul de 7 ani - bilete la un Rammstein!

Nu prea credeam cind citeam ca turneul este atit de bun incit ei nu au nevoie decit sa-si faca numarul si duc publicul este in extaz. Ete ca nu se laudau! Au pus pe scena o masinarie perfecta! Pur si simplu perfecta! Probabil numai nemtii ar fi putut sa ridice stacheta la nivelul asta! Nu cred ca gresesc daca spun ca in rock nu se apropie nimeni de nivelul spectacolului creat de ei!

Si de incheiere: cind am terminat de ascultat prima oara tot albumil "Liebe is..." m-am gindit la cum ar suna in concert. Suna absolut senzational!
La final Till ne-a spus celor de acolo "Multumesc"; noi trebuie sa le spunem DANKE!
ncristi
Nu mai am voce. Tot festivalul a fost foarte bun (un singur regret - Paradise Lost s-a auzit infect in prima seara) toti au fost la inaltime dar rammstein aseara pur si simplu a rupt tot.

Sunt demetiali live...sunt un veteran al concertelor dar asa ceva nu am mai vazut. Nemtzii aia sunt nebuni si piromani....piromani nebuni...smile.gif

http://www.youtube.com/watch?v=-F0Y3VsGWHs...feature=related
Baby Blues
Ma ofticati! thumbsup.gif MA bucur ca v-ati simtit bine! am vazut filmarile de la melodii. Super atmosfera. Inca se mai canta muzica, inca se mai face muzica.
Lucian107416
N-am fost la concert, dar mi-au placut Volbeat


si



Altele pe masura ce mai descopar pentru ca-mi place trupa.
Baby Blues
Revansa pentru Zdob si Zdub din topicul "Balamuc"



Observati atmosfera de la sfarsit.




Una din cele mai bune trupe rock romanesti dupa parerea mea(se considera a fi si ei romani, nu?). Niciodata nu pot asculta Zdob si Zdub decat la casti sau cu boxele date la maxim.
bogcot76
Ascultati ROCK!!!

http://www.220.ro/funny/Interviu-Cu-Un-Mol...ert/eV55VXpEru/
pmhoria
Ati auzit de Sungha Jung? L-ati vazut ce face baiatul asta cu o chitara?

Mostre:

Nirvana - Smells like teen spirit - 2300000 de vizualizari


Mission Impossible - 8300000 vizualizari


Canon rock - 2100000 vizualizari
Baby Blues
Exceptional! Face si ritm si solo. Super tare ! Mi-aduce aminte de... Stevie Ray Vaughn ! biggrin.gif
Oana
am descoperit zilele astea niste baieti care suna tare fain. ei exista ca si band de mai multi ani, dar acum sunt in plina ascensiune. lumea spune ca au inceput chiar sa le faca o concurenta serioasa celor de la muse in ceea ce priveste show-rile live... am sa caut si eu un concert sa vad care e treaba.



Baby Blues
Suna binisor. La boxele laptop-ului nu ma pronunt 100% dar in curand dam drumul pe Bose dupa ce descarcam un album! biggrin.gif

LE: Mi-am adus aminte de o melodie pe care o ascult pe repeat in masina:

James Kilowatt
Inca sunt bunisori mosuletii astia:

http://www.youtube.com/watch?v=AJ0sW7KOFhU
vio
sambata OZZY . abia astept sa il vad , imi e indiferent cum o sa cante biggrin.gif .
pmhoria
QUOTE (vio @ Sep 27 2010, 05:14 PM) *
sambata OZZY . abia astept sa il vad , imi e indiferent cum o sa cante biggrin.gif .

Se pare ca lui nu i-a fost indiferent si chiar a/au cantat bine.
Cristi2
OH!
Nu stiam ca am avut colegi de concert de pe aici la BIG 4.
Si ca sa lamurim, Slayer e tata lor. PUNCT
Desi am trecut de mult la alte sonoritati, de ei nu m-am putut desparti. Am asteptat peste 20 de ani sa-i vad si a meritat.
In ceea ce priveste Metallica, ea a murit dupa Justice. (La Metallica am stat si eu in spate si am mancat niste Thuringen, asezonati cu ceva beri)

Revenind, hai sa va propun 2 trupe. Una parca a fost si la cocertul din vinerea sonisfereasca.




Lucian107416
QUOTE (Cristi2 @ Oct 13 2010, 05:30 PM) *
Si ca sa lamurim, Slayer e tata lor. PUNCT
In ceea ce priveste Metallica, ea a murit dupa Justice. (La Metallica am stat si eu in spate si am mancat niste Thuringen, asezonati cu ceva beri)

biggrin.gif Pentru tine. Eu n-am reusit sa-i inteleg niciodata, desi am fost "rocker".
QUOTE (Cristi2 @ Oct 13 2010, 05:30 PM) *
In ceea ce priveste Metallica, ea a murit dupa Justice. (La Metallica am stat si eu in spate si am mancat niste Thuringen, asezonati cu ceva beri)

Aici suntem aproape de acord. La mine ar mai fi piesele astea dupa Justice:



Si Garage Inc, care a devenit unul dintre favoritele mele. Dar asta e de cover-uri, asa ca nu se considera.
Chiar in seara asta discutam cu sotia de muzica, adolescenta etc si imi aminteam ce impact puternic a avut "And Justice for All" asupra mea. Cred ca o jumatate de an nu am reusit sa ascult altceva. Ca-n bancul cu Iosif Sava (Dumnezeu sa-l odihneasca): "Maestre, si cand nu asculti muzica ce faci?? Raspuns: Derulez! "
Baby Blues
Cel putin Orphaned land chiar mi-au placut cum canta. Deja mi-am descarcat cateva albume si am ramas placut impresionat de muzica. Foarte tare! Rercomand o muzica deosebita.
Baby Blues
Nu m-am putut abtine:


adrian_r5
Variatiuni pe aceeasi tema ...




Baby Blues
Mi-am adus aminte de alti baieti care-mi plac foarte mult:



si



sau



si varful icebargului:

Baby Blues
Cam asa arata rock -ul in acceptiunea mea biggrin.gif



si




Astea-s dupa albumul 2010 care chiar suna binisor tare avand in vedere ca e facut parca la misto:









Si aici meseria ramane:

Baby Blues
Cred ca topicul trebuia inceput cu astea:





Cristi2
Eu am alte propuneri de inceput



T u d o r
"Deci"... in acceptiunea mea, cand spui Helloween trebuie sa incepi cu





O voce senzationala a muzicii rock iar aceasta piesa o pune in valoare si e pusa in valoare de ea. As zice ca exceptandu-l pe marele Coverdale si alti monstri sacri ai muzicii, Michael Kiske sta alaturi de Geoff Tate (Queensryche) si Bruce Dickinson in topul meu personal al vocalistilor rock. Din pacate Helloween n-a reusit sa ajunga acolo unde merita din pricina multor probleme de adaptare ale membrilor trupei. Veniri si plecari au dus in final la destramarea formatiei. Din fericire in urma lor au ramas cateva albume foarte bune, cu varful "Keeper of the seven keys".
Cristi2
Helloween, o trupa faina dar care (pentru mine) a pacatuit cazand oarecum inspre comercial.


o piesa de pe primul album, parca mai 'barbateasca.

Si ar fi corect sa amintim de Maiden, care 'si-au pus clar amprenta' pe muzica celor de la Helloween.




PS.
pmhoria
Ceva inedit pt mine .. Born to be Wild cantat de .. devil.gif



Eu marturisesc ca desi am ureche muzicala .... am probleme in a identifica acordurile originale din piesa unsure.gif
getodac
O trupa underground din Constanta care mie imi place foarte mult, mai ales ca intodeauna la concertele lor ma simt ca la 20 de ani thumbsup.gif



Si inca o melodie care imi place foarte mult thumbsup.gif



ncristi
Mereu mi-a placut metalul grecesc. Roting Christ si Septic Flesh sunt trupele mele preferate (unele din ele) .

Acum o trupa geniala nerecunoscuta la adevarata valoare - Transcending Bizarre?

http://www.youtube.com/watch?v=P_BvpzxP7Oc&NR=1

http://www.youtube.com/watch?v=J7ut3mr6VVs&NR=1

http://www.youtube.com/watch?v=P_BvpzxP7Oc...feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=9ZYItWEnwpc...feature=related
Baby Blues
Nu stiu daca am mai postat dar este o formatie care-mi place foarte mult:





si melodie deosebita:

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.