Help - Search - Members - Calendar
Full Version: PT. CEI CARORA LE PLACE ROCK-UL
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Muzica
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
pmhoria
Mda.. eu tre sa recunosc ca nu am auzit de ei decat de pe .. masini.ro .. blush.gif
Nu dati cu pietre dar efectiv nu "ne-am intalnit" pe calea undelor.
Am vazut ca Stefan Adrian a mai pus o piesa cred pe alt topic de muzica.
buuunnn... si ascult o piesa dar nu m-a impresionat deloc. Nu stiu de ce.
Poate din cauza vocii solistului .. nu mi-am dat seama. Drept urmare m-am pus si am mai cautat piese
de ale lor pe youtube... si tre sa recunosc ca pe partea instrumentala sunt f buni. Im plac la nebunie, dar am in continuare problema cu vocea.. nu stiu dar parca o voce mai grava un pic mergea de minune stilului lor, nu vi se pare la fel?
Ma rog, am mai ascultat cateva piase si parca incepe sa mearga treaba... smile.gif
pmhoria
Am uitat .. sad.gif .. probleme cu memoria .. de .. varsta .. biggrin.gif
Va plac astia ???
Baby Blues
Mda Amorphis fac parte din discografia mea si pot recunoaste ca am ascultat ceva dar din pacate nu stiun unde sa-i incadrez: speed metal, trash, death. Ma ametesc cu atatea stiluri. Muzica psihedelica, etc. Ultimele doua albume parca sunt altfel fata de ce ascultam mai demult. Oricum au contat in metal.
Acum sa revernim la Muse: Si eu ii cunoscusc de relativ putin timp pe scara istoriei mele muzicale biggrin.gif Dar vreau sa spun ca m-au impresionat si pe mine tot prin parte instrumentala. Adevarat ca partea de muzica electronica, care include si chitara parca o regasesc in stilul celor de la Depeche Mode cu "I feel you" . Probabil se cere in ziua de azi muzica mai electrizanta si sintetizata iar vocile masculine cat mai "dulci" ca sa nu folosesc un termen mai tare.
Uitati o melodie frumoasa:


In melodia asta parca vocea este mai adecvata. biggrin.gif

Iata-i si pe meseriasi (vocea lui Dave Gahan parca este altfel):
FAR EASTERN
Tom Petty - It's good to be King

Foarte greu de gasit....
pmhoria
Hai sa va mai trezesc un pic ..

Baby Blues
Din pacate nu am ascultat pana acum melodia pe care ai postat-o FAR EASTERN, dar este foarte buna.
Mai jos am postat o melodie care dupa parerea mea este cea mai buna melodie metal romaneasca. Aceasta nu etse numai parerea mea ci a mai multor fani rock. Cu aceasta melodie spargeam geamurile de la ferestre in adolescenta prin intermediul "Mayak-ului". Finalul este demential iar virtuozitatea pe solo poate face de rusine orice formatie occidentala sau americana oricand:



Alta melodie cu care am spart geamuri in tinerete biggrin.gif :



LE: PMHORIA : Am postat cam mandoi dar le-ai facut bine intrarea romanilor-preferata mea de la AC/DC:


Sper c-ati inteles de ce biggrin.gif SCuze fetelor! blush.gif
pmhoria
Na ca am postat in acelasi timp... Legat de Celelalte Cuvinte.. cand am cumparat caseta cu albumul asta si l-am pus in casetofon sa-l ascult, ai mei parinti au zis ca baiatul lor a innebunit... ma rog .. erau alte vremuri atunci cand ascultam piesele aste pe casete.
Baby Blues
QUOTE (pmhoria @ Jun 16 2009, 04:58 PM) *
Na ca am postat in acelasi timp... Legat de Celelalte Cuvinte.. cand am cumparat caseta cu albumul asta si l-am pus in casetofon sa-l ascult, ai mei parinti au zis ca baiatul lor a innebunit... ma rog .. erau alte vremuri atunci cand ascultam piesele aste pe casete.

Pai tot la casetofon le ascultam si eu dar aveam un Mayak adus de prin kraina de tatal meu, cu boxele cat capul meu de mari , care pt. vremea aceea se auzea bestial. de fapt Mayak-ul il mai am si acum. Boxele le-am distrus , punandu-le in studentie pe Dacia mea rosie 1310 tlx biggrin.gif, de care eram foarte mandru. Un cas Blaupunkt si cele doua oale pe spate faceau furori. biggrin.gif
pmhoria
Eu imi aduc aminte ca eram mai multi baieti pe la bloc si prin 95 o primit unul un casetofon portabil mai smecher un pic si toata ziua asculatam la el Manowar, Metallica, Maiden si AC/DC ... era demential ... in fiecare seara ceream bani de la ai mei pt baterii (ca toti din trupa evident). Culmea e ca-mi dadeau .. biggrin.gif
9er
Cred si eu ca spargeai geamurile, cand a intrat muzica la clipul Cuvintelor aveam laptopul dat foarte tare si bassul m-a lovit direct in piept. Nu stiu ce tehnica aveau pe vremea aia la dispozitie, dar suna foarte...curat, nealterat de efecte de studio.

Pe de alta parte Cargo are un sunet cu tenta mai comerciala, o piesa de genul asta mi se pare facuta special pentru a incendia atmosfera la concerte, desi suna excelent si pe disc. Si cand te gandesti ca pe vremea aia nu erau termopane....saracii vecini....
Baby Blues
Uitati aici pe baietii de la Grimus- Dupa parerea mea la ora asta unt cam singurii prin Romania care fac muzica si nu galagie: Voce foarte frumoasa, instrumentatie beton- din pacate cam prea multe influente Muse. Poate cu timpul vor scapa de aceasta influenta care in fond nu este rea. Propbabil vor urma aceiasi cale dar vor fi mai inovatori. I-am vazut in concert , cantand live si chiar suna beton.



si inca una:



Eu zic ca-s foarte buni si le urez succes de acum inainte pe o piata romaneasca care din pacate s-a "tiganit" , "turcit" , '' grecit'', "sarbit", s.a.m.d, nemaifacand loc si unor formatii care poate ar fi avut sanse sa ajunga departe chiar si in Europa. I-as fi trimis pe baietii astia la Eurovision. :

9er
CITAT(stefan_adrian @ Jun 17 2009, 12:21 AM) *
I-as fi trimis pe baietii astia la Eurovision. :


...unde ar fi ocupat cu brio ultimul loc, luand puncte doar de la Moldova, in virtutea....inertiei. Serios vorbind, n-ar avea vreo sansa, n-ar trece nici macar de finala locala si nu din cauza ca nu suna bine. Doar ca publicul amator de asa ceva e foarte restrans.
Baby Blues
QUOTE (9er @ Jun 17 2009, 01:31 AM) *
QUOTE (stefan_adrian @ Jun 17 2009, 12:21 AM) *
I-as fi trimis pe baietii astia la Eurovision. :


...unde ar fi ocupat cu brio ultimul loc, luand puncte doar de la Moldova, in virtutea....inertiei. Serios vorbind, n-ar avea vreo sansa, n-ar trece nici macar de finala locala si nu din cauza ca nu suna bine. Doar ca publicul amator de asa ceva e foarte restrans.

Totusi melodiile lor sunt destul de comeciale (in sensul bun) si tehnice in acelasi timp cu o muzicalitate foarte buna. Plus ca aceste melodii se preteaza foarte bine pentru "cantarile " live.
Tine minte ca acum un an sau doi au castigat niste rockeri de prin nord cu o melodie destul de "rea" dar parca nu atat de buna. Bine aici a tinut si de alianta tarilor nordice si baltice. biggrin.gif
pmhoria
Eurovision 2006



dar Romania nu e Finlanda ... whistling.gif
Baby Blues
Pai si ti se pare Horia ca e vreo melodie deosebita? Pe mine nu ma incanta prea mult. Uite ce -mi place:



si

si

Mai jos este ceea ce consider eu a fi un spectacol adevarat care nu face compromisuri vis-a-vis de calitatea muzicii:



Ambele formatii au multe melodii foarte bune. Recomand concertul Within Temptation: The Silent Force Tour
pmhoria
Nu pot sa zic ca-mi place in mod deosebit. Oricum eu cred ca o formatie Rock nu era nevoie de Eurovision pt ca sa fie remarcata ...
Baby Blues
QUOTE (pmhoria @ Jun 17 2009, 02:53 PM) *
Nu pot sa zic ca-mi place in mod deosebit. Oricum eu cred ca o formatie Rock nu era nevoie de Eurovision pt ca sa fie remarcata ...

Ai dreptate: eu doar am vrut sa spun ca baietii aia ne-ar fi reprezentat mai bine. Daca stau sa ma gandesc parca Iris n-au trecut pe la Eurovision, nu? biggrin.gif
9er
Din categoria "de spart geamuri":



Baby Blues
Asta este domle , parca mi-am adus aminte de adolescenta. biggrin.gif Pantera rulez biggrin.gif La fel ca si cei de mai jos cu care de asemenea spargeam geamuri :




si



9er
Sunt de acord cu Sepultura, dar totusi cred ca Beneath the Remains si Arise reprezinta perioada lor cea mai buna, varful de forma, vorbind de albume.
Baby Blues
Si sa nu uitam de ce suntem aici:



sau



Melodia mea preferata luni de zile:



si



Mai tineti minte prin liceu?

Baby Blues
Distractie A innebunit lupul biggrin.gif :


si



aici mai merge :


Dar aici ce ziceti? Va asteptati?


9er
Amintiri din copilarie:


















9er













9er
Alta trupa care imi placea mult:









vio
buei aveti drepturi de copyright de postati linkurile aici ? 36182451.gif 36182451.gif
9er
Aoleu, trebe? teehee.gif
Baby Blues
band.gif 9er- Da-i bice! Nu te opri!
9er
No, daca tot m-ai starnit....iar amintiri din copilarie (as baga tot albumul aici, l-am ascultat cap-coada de nenumarate ori, bassul e demential):



Si pentru ca tot m-ai starnit mi-am tras cateva albume Kreator in laptop sa-mi improspatez memoria si am dat o tura la frate-miu de unde am luat discografiile Overkill si Bolt Thrower, doar asa......sa vad cu ce s-au mai ocupat baietii intre timp laugh.gif .

Uite o alta trupa de care ma voi interesa dupa ce le termin pe astea de ascultat:







Si ca sa nu zici ca sunt axat doar pe "duritati":







"Live in the UK" mi s-a parut un album live excelent.








Noapte buna, mai rockuim si maine!

9er
Supertare:


Baby Blues
9er: da-i bice inainte band.gif


Nu vreau sa m ai intervin dar... pentru cineva care si-a fi dorit sa asculte la mine in masina asa ceva :




sau




sau mai bine:

9er
Cum adica sa nu mai intervii? Ma lasi singur aici cu amintirile mele din copilarie?

Oricum, contraatac cu:









krondet
unora NU le place rockul . TRAIASCA CENZURA SI INCULTURA.

http://life.hotnews.ro/stiri-showbiz-58869...iv-satanism.htm

si, un cantecel entuziast pentru condus pe stradute inguste si aglomerate verymad.gif

http://www.youtube.com/watch?v=nZg5Rek2y6o
klm
Stii ce e mai grav? Nu faptul ca s-a anulat un concert de catre un grobian imputit umflat cu cacat comunist ci faptul ca alti cretinoizi ii dau dreptate; asta inseamna societatea romaneasca: imbecili cu putere de decizie asupra culorii hartiei igienice cu care putem sterge urmele excrementelor care le ies printre colti.
9er
Si uite asa si-a facut si el un pic de imagine si chiar la nivel national. Special pentru domnul consilier, cu dedicatie, desi nu cred ca va pricepe ceva:

Baby Blues
Astia meseriasi:





si

9er
Nu-i rau.

De astia ce zici? Mi-a placut albumul asta la vremea lui:











Asa s-a intamplat si cu Judas, mie nu prea imi rezultau, dar cand am ascultat Painkiller.....s-a mai schimbat calimera, n-ai cum sa ignori un asemenea album.









...si una dintre piesele mele favorite:

Baby Blues
Sincer imi spun nu m-am impacat cu Judas Priest. In schimb Maiden parca este altceva. Este ceva subiectiv.
Uite asta da: Sper ca nu s-a mai postat:


si



Am uitat ceva de la Rammstein ce-mi place in mod deosebit:


9er
Hai ca eram prin zona. In opinia mea "Fear of the Dark" e una dintre cele mai bune piese de live. Si Manowar le au cu live-ul, atat ca muzica cat si ca spectacol.



La inceputul anilor 90 Kreator era socotita una dintre cele mai bune trupe in live, in sensul ca interpretarea live diferea foarte putin de varianta de studio, cu exceptia improvizatiilor solistice, desigur. Si, din cate stiu eu, au pastrat traditia.



Baby Blues
E muzica cu care rockul a inceput in Romania anilor 1990 si cu care am crescut. Recunosc ca ascult in continuare rock dar predomina blues-ul (70%) biggrin.gif si jazz-ul.
Probabil la varsta mea da mai bine biggrin.gif Nu stiu. Am ascultat blues si in anii '90- Canned Heat, Light'n Hopkins, Muddy Waters, John Lee Hooker, dar probabil spiritul adolescentin si zvapaiat accepta mai usor , Maiden, Metallica, Depeche Mode, Nirvana sau Manowa, Pantera sau... orice altceva ce se auzea in acei ani si ulterior.
Hai sa ascultam si ceva romanesc care zic eu ca la acea ora canta cel mai bine:



sau



si ceea ce-mi place mie :

Baby Blues
Parca ascultam si asta cand eram mic. Hai sa incingem un Csárdás! Cred... ca nu este Csárdás. Nu conteaza ... sa dansam.

marius68582
Experienta unui prieten

http://www.blogocular.ro/jurnal-rock-werch...009/2009/07/08/
Baby Blues
Am imbatranit frate! Intreaba-l pe prietenul tau de ce nu i-a placut Metallica . In rest foarte pertinent. Respect! Sunt invidios.

deci: Ca sa nu se supere 9er[size="4"][/size] pe mine sa vedem ce-mi place mie de la Judas Priest:




9er
Fara suparari pe aici, si asa suntem putini prin zona. Plus, avatarul meu e Yoda, l-ai vazut tu vreodata pe Yoda suparat?

Asa, am dat-o pe live-uri?



Personal, imi placea mai mult Max pe voce. Old school, baby (blues tongue.gif ).

Megadeth ce impresie iti facea?







A propos, poate nu-i placea Metallica pentru ca era fan Megadeth? whistling.gif
Baby Blues
E clar 9er, faptul ca rock-ul suna cel mai bine live . Exemplu cel mai mare concert rock dupa parerea mea:




Asa ceva este bincredibil :



si monstrii sacri:





Rock and blues rules band.gif :
T u d o r
AC/DC live:










Cel mai mare showman din istoria muzicii. Respect!















James Kilowatt
Eu sunt surprins de topicul asta. Am "citit" toate cele 8 pagini de pana acum si am o intrebare.

Bai nene, unde sunt rockerii tineri? Ce-am vazut p-aici e muzica "fosilelor" de ~35 (unde ma incadrez si eu:D). Ce rock asculta "dracarimea" sub 25 sau chiar sub 20? Topicul asta cam aduce a muzeu...

Apropo de fosile, metallica mi se pare ca au ajuns patetici. I-am sters de pe lista de favoriti inca de cand cu "ciocnirea" cu napster. Sa le fie rusine. Oricum probabil nu mai da nimeni doua parale pe muzica lor lesinata iar live sunt slabani rau. Si asta o spune un fost metalist care stia toate versurile de pe albume intregi. Greu de crezut ca sunt aceeasi care au scos Master of Puppets sau And Justice for All...

Astia au atitudine de rockeri... chiar daca o fi comandata biggrin.gif Pentru cine nu-i stie, sa urmareasca si mesajele "subliminale".
http://www.youtube.com/watch?v=17ESQ62ci08...feature=related

T u d o r
Yuck! sick.gif Aia e muzica?! Uite cum explici chiar tu de ce ascultam vechiturile alea. biggrin.gif
James Kilowatt
Tie poate nu-ti place sa s-au luat de Brittney Spears tongue.gif
T u d o r
S-au luat? Da' cine sunt astia de fapt? unsure.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.