Help - Search - Members - Calendar
Full Version: PT. CEI CARORA LE PLACE ROCK-UL
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Muzica
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
cosmin45741
am deschis acest topic pt a schimba impresii, pareri si sugestii cu privire la muzica rock....

sincer, ce pot sa spun despre mine e ca, spre rusinea mea, pana acum ceva vreme, credeam ca tot ce reprezinta curentul rock s-a oprit undeva la nivelul anilor 90... dar, de cateva luni, am descoperit o groaza de trupe noi, cel putin pentru mine, care canta fabulos de bine...bineinteles, ma refer la coldplay, reamonn, travis, radiohead, portishead, samd....

un alt motiv al deschiderii acestui topic este si acela de a "capata" sugestii din partea fanilor curentului, cu privire la muzica actuala, cu care eu ma simt depasit (neupdatat in fine blush.gif)...

asa ca go ahead!!!
CRG
mda, si eu ma simt cam moshulica privind la noile trupe aparute. ma cam lasa rece, nu pot sa inteleg de ce au succes..

pot sa zic ca din "avangarda" existenta imi place nickelback si straind.

in rest, tot d-alea vechi imi invioreaza urechile, gen iron maiden, guns sau metallica. :punk:
pana30005
O alta trupa pe care incerc sa o inteleg- SYSTEM OF A DOWN.Toti o ridica in slavi-eu incerc sa o inteleg.Poate mi-a trecut timpul
In schimb LACUNA COIL-super sunet,super conceptie,super voci.Si surpeiza:sunt din ITALIA.Eu care credeam ca italienii nu pot face rock
James Kilowatt
Eu am descoperit ca prefer trupe necunoscute.... mi se par mai ... pure, cele ajunse deja celebre au o tenta de comercial. Era candva pe MTV noaptea o emisiune de rock care dadea doar trupe tinere si necunoscute care sunau bestial....

Ca stil imi place rockul alternativ.

Dintre trupele cunoscute, imi place Korn, Nightwish, Metallica, Green Day, Offspring, RATM, Deftones, Limp Bizkit, chiar si tampitul de marylin manson...... o parte datorita amintirilor din liceu, altele fiind descoperite mai tarziu. Le-am trecut cam la intamplare, fiind stiluri si epoci diferite.

Pe Queen de exemplu nici nu-i consider rockeri, ci clasici smile.gif
Luka
Parerea mea e ca exista cel putin 2 tipuri de rock in ordine cronologica, si anume rockul vechi (inainte de 1990) si rockul mai nou (dupa '90). Evident, se adauga si rockul foarte nou.
Personal, am ascultat numai rock de dupa 1990 (cu exceptia Nirvana care a aparut prin '87). Eu pe acesta il consider pe gustul meu, cel dinainte ma lasa rece, mi se pare teatral smile.gif
Dintre trupele actuale, pot sa enumar Green Day (punk-rock), Korn, Offspring (punk-rock), Deftones, Rage Against.. (nu mai exista, din pacate), No Doubt (si ei s-au despartit), Blink 182, Clawfinger. Astia ar fi un fel de clasici. La ei se adauga o gramada de trupe noi (Sum 41 de exemplu) cu care am cam pierdut contactul, probabil ca varsta blush.gif Mai sunt si brit-poperi, un fel de rock, gen Keane, Travis, Myslovitz(excelenta trupa poloneza)
Dintre cele romanesti, pot spune Coma,Emil (ska), Zob (punk), Crize, Implant pt Refuz, Omul cu Sobolani.
James Kilowatt
Mai traieste, Clawfinger?! Credeam ca e pinned down de mult biggrin.gif
Luka
Ha ha....au concert la Bucuresti in noiembrie band.gif
Florin58305
QUOTE(Luka)
Ha ha....au concert la Bucuresti in noiembrie band.gif


Te rog sa dai mai multe detalii. Nu sint din Bucuresti. Probabil ca sunt ceva afise cu concertul.
Luka
'Clawfinger va canta la Sala Polivalenta
19 septembrie 2005



Clawfinger, Alternosfera, Luna Amara si Timpuri Noi vor participa la prima editie a Festivalului Rock Your Mind, care va avea loc pe 25 noiembrie, la Sala Polivalenta din Bucuresti. Vor veni in fata publicului cinci trupe din strainatate si patru autohtone. Pentru 70 de lei noi (700.000 de lei vechi), atat cat va costa biletul, vor putea fi urmarite in concert trupele Clawfinger din Suedia, Subscribe din Ungaria, Cheesy din Olanda, , Alternosfera din Moldova, Point Black din Macedonia, si Altar, Implant pentru Refuz, Luna Amara si Timpuri Noi - din Romania. Festivalul Rock Your Mind este programat sa inceapa pe 25 noiembrie, la ora 19,00 si sa dureze pana a doua zi dimineata, la ora 4,00. incepand de la jumatatea lunii septembrie, vor fi disponibile 7.000 de bilete '

http://www.musicxpress.ro/noutate/367/claw...la-polivalenta/
Impulse
Ce albume rock ati mai cumparat?
Ma intereseaza rock alternativ, rock progresiv si heavy metal.
Imi place Phoenix , Celelalte Cuvinte, Queen, Pink Floyd, Judas Priest, Black Sabath, Def Leppard, The Doors, Iron Maiden, Queensryche, Deep Purple, Genesis, Asia, Rush, Kiss, Led Zeppelin, Jethro Tull, Rammstein, AC/DC (era sa ii uit!) and so on.
Sunt foarte interesat de asemenea in muzica contemporana gen new age (dar nu toate galagiile ci ceva gen Jesse Cook, Ottmar Liebert sau Fat Slim) sau combinatii gen muzica africana cu ritmuri moderne (Geoffrey Oryema for ex. ).
Am gasit la cineva de asemenea un album de muzica rap dar fara vocal ci doar instrumental, ritmul este de-a dreptul exceptional dar nici el nu stie cine sunt. Ma straduiesc totusi sa aflu.

Deci care ati cumparat recent ceva va rog impartasiti-mi si mie impresiile, ce trupe noi ati mai descoperit si ce albume ati cumparat sau intentionati sa cumparati.

Sunt deschis la trupe noi dar nu imi place trash & Co.

Thanks
James Kilowatt
Banuiesc ca asculti zilnic in masina Rammstein - America ! smile.gif
Si mie imi place smile.gif In germana nici nu cred ca se poate canta alt fel de muzica wink.gif
Luka
Pai e o limba mult prea urata pt ceva mai melodios:)
guerilla
mie imi place Urma. e o formatie romaneasca. canta in engleza. suna bine. incercati
Luka
Am mai descoperit de curand Pistol cu capse, trupa romaneasca de ska. Suna neslefuit momentan, dar au cateva piese chiar bune.
TDiFan
Mie imi plac Alphaville, Scorpions, Billy Idol, Metallica, Modern Talking, Bad Boys Blue astia mai vechi, din tineretile mele.
cosmin45741
QUOTE(MR28673)
Banuiesc ca asculti zilnic in masina Rammstein - America ! smile.gif
Si mie imi place smile.gif In germana nici nu cred ca se poate canta alt fel de muzica wink.gif


QUOTE(Luka)
Pai e o limba mult prea urata pt ceva mai melodios:)


Vorbiti prostii...Ia ascultati Barcarolle (Offenbach) si vedeti ce melodios suna, fie si in germana
Baby Blues
adevarat remmstein suna beton in masina dar incercati un STEVIE RAY VAUGHN. CEL MAI TARE!
Impulse
merci de raspunsuri. ma duc sa caut pe cei care nu ii am. Sper sa imi placa.
Ceva afro modern nu stie nimeni?

Thanks.
Baby Blues
Daca mai vreti muzica pt masina incercati JOHN LEE HOOKER!
MotorHead
De vreo luna ascult in masina numai Motorhead (Ace Of Spades, Hellraiser etc.), merge bine la viteza biggrin.gif
Cezar81667
deja facute CD-urile pentru condus (masina..mai la toamna, cand s-o coace via ):
Yngwie Malmsteen, Helloween, Sonata Arctica, Dire Straits band.gif
Stevie Ray Vaughn, if I'm not mistaken...does'n play the BLUES? :angel: (sau te refereai la Steve Vai) arigato.gif
booneK9
Pentru drum intins: Dire Straits, Bonnie Tyler, Simon&Garfunkel, Joan Baez, de-astea soft.
Pentru condus nervos: LedZepp, DeepPurple, DefLeppard.

Functie de dispozitie, mai merge un Gary Moore, ceva muzica irlandeza (stiu, nu e chiar rock, dar suna bine in masina), ceva Creedance Clearwater Revival, Jefferson Airplane, Cranberries, Dylan, RedHotChilliPeppers, Rolling Stones ... , hai ca lista e lunga rau...iar in masina n-am decat vreo 50 de discuri...
Baby Blues
QUOTE(booneK9)
Functie de dispozitie, mai merge un Gary Moore.................

Domle'! Daca ascult Gary Moore la un drum Baia Mare -Bucuresti o sa fac un accident. O sa adorm biggrin.gif biggrin.gif
Mai bine Night Wish sau Stevie Ray Vaughn si John Lee Hooker band.gif band.gif
booneK9
Ca de-aia zic in functie de dispozitie.
Ca uneori imi tuna sa dau deep purple tare de nu-mi mai aud nici telefonul...
A K U
Ia incercati voi un Cannibal Corpse, "Butchered at birth", sa vedeti cum sariti prin plafon (nerecomandabil celor slabi de inima) :stretcher:
T u d o r
Cannibal Corpse nu sunt tocmai rock... biggrin.gif Eu m-am oprit cu evolutia (sau involutia, in functie de preferinte) la Slayer, Annihilator, Sepultura, Kreator, etc. Asta se intampla la sfarsitul anilor '80, respectiv inceputul anilor '90. smile.gif

De atunci, am inceput sa cobor spre muzica anilor '70, prin Purple, Zeppelin, si am schimbat cumva si stilurile, mai aproape acum de blues.

Imi plac foarte mult Gary Moore, Eric Clapton, John Lee Hooker, Dire Straits, Vaya con Dios, Creedence, Pink Floyd, nu-mi mai vin acum in minte... blush.gif

In rest, ascult cu mare placere o paleta foarte larga de muzica, de la clasica (trebuiesa ai o stare anume pentru asta) pana la Metallica (prima iubire :angel: ) Cum spunea si TDIFan, suntem atasati de muzica ce ne-a incantat copilaria si adolescenta, mare parte dintre cele pe care le-a amintit el fiindu-mi si mie dragi.

Dar nu manele... cu astea nu ma voi putea impaca niciodata, desi foarte multi incearca sa ma obisnuiasca, la fiecare colt de strada, in masini, si de regula date tare de-ti vine sa-ti iei campii... :evil:
A K U
CC Catch, Modern Talking, Bad Boys Blue, a-ha, U2, muzica anilor '80 pe care o voi asculta intotdeauna cu cea mai mare placere. Apoi, multe evergreen-uri. Manele :ban: , never ever. La servici, imi pun castile pe urechi si lucrez pe Beethoven, Mozart si RHCP biggrin.gif Nu am mai ascultat de foarte mult timp Slayer, Napalm Death, Overkill etc. In schimb, in mod regulat, Cannibal Corpse (primele 3 albume) si Obituary. A, si Parazitii desigur.
Cezar81667
Off-topic cu mine - recomand ceva Latino/merengue ori soundtrack "Blues Brothers - Blues Brothers 2000" band.gif energie vie arigato.gif
Cezar81667
TUDOR...referitor la manele, spuneam si eu la fel ca tine...pana la un punct, cand :argue: in maxi-taxi, au inceput sa se auda versuri de genul "Doamne mantuieste-ma", "iisus ne iubeste"...etc!
Te rog sa ma crezi, ca am cerut Adi de vito :bash:
T u d o r
Adi de Vito rocks!!! band.gif :punk: :punk: :punk:
Baby Blues
Ascultati Blue brothers- sound-track-ul. Corect. Energie vie!!!!!!!!!!!!!!!
Baby Blues
De asemenea pt masina recomand calduros "Zdob si Zdub".
Mandula
Pe langa multi clasici consacrati enumerati de voi mai sus, as mentiona de asemenea niste trupe excelente, dar in mod injust underrated: Tiamat (concert in Bucuresti pe 23.09.2006), Moonspell, Therion, Savatage, Lake of Tears, The Gathering, Dream Theater, Amorphis. Oricum, ascult o multitudine de genuri, fiecare are varfurile sale. Ei, nu chiar fiecare... :evil:

Referitor la ce "merge" in masina, e o chestiune profund subiectiva si legata esentialmente de dispozitia de moment. Azi, de pilda, mi se parea ca "Piece of mind" e best rock album ever. Maine o sa am parerea asta despre "Arise", "The dark side of the moon" sau "Nevermind".

Si la mine, o data cu varsta, directia a fost inspre anii '70, nu inspre muzica actuala, ca sa zic asa. Si e atata muzica buna acolo, incat prefer sa o aprofundez pe aia, decat sa ii descifrez pe System of a dawn sau pe Linkin' park. Nu ca nu ar fi buni (nu pot aprecia intrucat am ascultat extrem de putin)... dar ii prefer pe aia din generatia teatrala, cum se zicea mai sus.
admin
QUOTE(Mandula)
Pe langa multi clasici consacrati enumerati de voi mai sus, as mentiona de asemenea niste trupe excelente, dar in mod injust underrated: Tiamat (concert in Bucuresti pe 23.09.2006), Moonspell, Therion, Savatage, Lake of Tears, The Gathering, Dream Theater, Amorphis. Oricum, ascult o multitudine de genuri, fiecare are varfurile sale. Ei, nu chiar fiecare... :evil:

Referitor la ce "merge" in masina, e o chestiune profund subiectiva si legata esentialmente de dispozitia de moment. Azi, de pilda, mi se parea ca "Piece of mind" e best rock album ever. Maine o sa am parerea asta despre "Arise", "The dark side of the moon" sau "Nevermind".

Si la mine, o data cu varsta, directia a fost inspre anii '70, nu inspre muzica actuala, ca sa zic asa. Si e atata muzica buna acolo, incat prefer sa o aprofundez pe aia, decat sa ii descifrez pe System of a dawn sau pe Linkin' park. Nu ca nu ar fi buni (nu pot aprecia intrucat am ascultat extrem de putin)... dar ii prefer pe aia din generatia teatrala, cum se zicea mai sus.



Tiamat (concert in Bucuresti pe 23.09.2006), Moonspell, Therion, Savatage, Lake of Tears, The Gathering, Dream Theater, Amorphis..astea da:)..credeam ca sunt numai roakeri lesinati pe topicul asta:) Nu ca ar fi ceva rau sa fi lesinat, da exista rock clasic, trupe vechi super misto, rock putin mai suparat..genul asta de mai sus si lista poate continua...si exista si vome, gen Canibal Corpse, eu cu aia sperii vecinii manelisti cand se exagereaza cu muzica lor de cacao. Am la combina 2 boxe de 130 w..de se aud la un kilometru:)
Mandula
Chiar saptamana asta urmeaza sa imi achizitionez un amplificator... ca nu se mai putea, lupta dintre Guta si Rob Halford era cam inegala :bandit:
Xalanx
A fost concert Lacrimosa in Bucuresti de curand. Pentru cei care au mai mult timp ca mine...
Alte trupe: Estatic Fear (the very best of gothic), The Sins Of Thy Beloved, Tristania, Muse, Haggard, Leaves Eyes, Nine Inch Nails, Penumbra, Persephone, Silicone Knights, Stereophonics, Type O Negative.

Si multi multi altii...

Acum spre exemplu ascult Muse, ultimul album - Black Holes And Revelations.
Baby Blues
QUOTE(admin)
genul asta de mai sus si lista poate continua...si exista si vome, gen Canibal Corpse, eu cu aia sperii vecinii manelisti cand se exagereaza cu muzica lor de cacao. Am la combina 2 boxe de 130 w..de se aud la un kilometru:)

Eu la mine in bloc stau bine . Adica.......Sunt oameni cu bun simt si nu prea asculta muzica tare, asa ca nu imi dau boxele la maxim.
Dar sa-l sustinem pe "Admin" cu niste Watti.
Mandula
Ce ar fi sa dam fiecare un top5 best rock albums ever ? Asa mai vede lumea ce ascultam fiecare, si raspundem problemei puse in topic un pic mai organizat.

Incep eu (desi e incredibil de greu):

1. Fly to the rainbow - Scorpions
2. Clouds - Tiamat
3. Streets - Savatage
4. ...and justice for all - Metallica
5. Wish you were here - Pink Floyd


Am plans, dar l-am dat... mai am in minte vreo 10-12 albume mari de tot (Irreligious, Piece of mind, Headstones, Operation mindcrime, Theli, Painkiller, Arise, Awake, etc etc, care intra sigur in top5 in alta zi, la alta stare de spirit (sau de sprit, cum vreti sa o luati beer.gif ).
ozz86651
Mai adaug si eu Iron Maiden, Therion, Rhapsody, Dimmu Borgir, My dying bride, Opeth, Doors, Marillion, Rammestein, Wintersun. Ca sa fie reprezentati din mai multe genuri. De unele m-am mai plictisit, altele le ascult cu placere (de IM si MDB nu ma plictisesc desi ascult de peste 10 ani).
System of the down mie imi place destul intre cele noi, e o formatie inovatoare si cu instrumentisti si vocalisti buni. De asemenea multe piese sint foarte bune... e drept ca nu toate sint mainstream. Place si Muse.
air_wolf
cui ii place manowar
Oana
QUOTE(cosmin45741)
dar, de cateva luni, am descoperit o groaza de trupe noi, cel putin pentru mine, care canta fabulos de bine...bineinteles, ma refer la coldplay, reamonn, travis, radiohead, portishead, samd....

pot sa spun ca daca asculti trupele enumerate mai sus nu esti nici pe departe in urma...mai sunt multe altele care canta acest gen (un fel de rock comercial...din cate am auzit genul a fost catalogat ca fiind "muzica americana" si nu stiu de ce pentru ca nu toti sunt americani...explicatia a fost aceea ca primele trupe care au abordat acest gen au fost americane)
as mai enumera aici keane, eskobar, hoobastank, james, maroon 5, frameless, blink 182, james blunt si multi altii...
pe unele dintre ele le-am descoperit cautand coloana sonora a unor reclame (alt subiect ce ar putea fi dezbatut), iar pe altele de pe mtv2...post care difuzeaza foarte multe trupe necunoscute...una dintre aparitiile de succes este the automatic - monster...
Bogdan54824
E interesant cu evoluția stilului preferat. Eu am început cu clasici: Black Sabbath, Judas Priest, Deep Purple. După care m-am "înrăit" ajungând până la Sepultura și Death, dar m-am întors brusc la The Doors, iar de aici încolo am început să ascult orice în ordine aleatoare. Totuși în ultima vreme ascult în disperare Therion, Rammstein și mai nou Evanescene.
În mașină, un efect secundar al acestui stil de muzică, foarte benefic de altfel, este că nu se apropie nici un cerșetor sau spălător de parbriz, și pot să fumez liniștit cu geamul deschis. Ar fi o condiție totuși: volumul ceva mai sus. :punk:
Dintre formațiile românești am fost foarte plăcut impresionat de Omul cu Șobolani, pe care i-am văzut în concert în Vamă.
Impulse
QUOTE(> T u d o r <)
Adi de Vito rocks!!! band.gif :punk: :punk: :punk:

Dude, are serious? blink.gif


Spre rusinea mea, de unii pe care i-ati enumerat nici nu am auzit. Dar voi incerca sa gasesc ceva albume sa-mi fac si eu o idee.
Totusi, pentru ca in general nu tot ceea ce au anumite trupe sunt si foarte reusite, aveti ceva sugestii de albume?
thanks! band.gif
Xalanx
[quote="Impulse"][quote=> T u d o r <]aveti ceva sugestii de albume?
thanks! band.gif[/quote]

Estatic Fear - A Sombre Dance
Muse - Black Holes And Revelations
Slipknot - The Subliminal Verses

din 3 zone diferite.
Xalanx
QUOTE(> T u d o r <)
Cannibal Corpse nu sunt tocmai rock... biggrin.gif


Cannibal Corpse sunt rock, death metal mai exact. Stilurile se ramifica destul de mult in zona "dura" a metalului.
Sunet interesant in zona asta au: Impetigo (not for the faint of heart - these are insane!), Dismember, Deicide, Suffocation si altii.

L.E.: my bad, Impetigo nu canta death metal, ci grindcore - o forma extrema.
Oana
sunt de acord cu ideea ca ceea ce ascultam la volan depinde foarte mult de starea pe care o avem in momentul respectiv...
v-as sugerat sa incercati sa conduceti ascultand scooter - ramp!(the logical song)...dar asta dupa ce vedeti videoclipul...
http://www.youtube.com/watch?v=AbZwuLkZy0o
Xalanx
QUOTE(oana87995)
dar asta dupa ce vedeti videoclipul...


...tot in timp ce conducem? biggrin.gif:D:D j/k

Eu am o tona de muzica pentru masina, incepand de la chill-out gen Solitudes, cu sunete din natura si pana la Slipknot sa zicem. Ce anume decide muzica? O multime de factori.
A K U
Muzica pe sintetizator, vocea pe sintetizator :puke: Asta da muzica! :bash:
Oana
QUOTE(Adi56550)
Muzica pe sintetizator, vocea pe sintetizator :puke: Asta da muzica! :bash:

daca te referi la scooter, asa e...
era doar o sugestie de melodie pe care ati putea sa o ascultati la volan, chiar daca nu va place trupa...tot ce pot sa va spun e ca are ceva in ea care va face sa apasati pedala de acceleratie... :angel:
A K U
QUOTE(oana87995)
QUOTE(Adi56550)
Muzica pe sintetizator, vocea pe sintetizator :puke: Asta da muzica! :bash:

daca te referi la scooter, asa e...
era doar o sugestie de melodie pe care ati putea sa o ascultati la volan, chiar daca nu va place trupa...tot ce pot sa va spun e ca are ceva in ea care va face sa apasati pedala de acceleratie... :angel:


Ei, hai, ca m-a cam luat valu'...Uite, de exemplu, imi place mult Prodigy, despre care nu poti sa spui ca au nu stiu ce linie melodica si voce. Da' imi place pentru ca...nici eu nu prea stiu de ce. A, pentru ca suna bine? biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.