Help - Search - Members - Calendar
Full Version: De ce Vectra B2 2.0DTI 16v?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Andrei59324
Salut! Sunt Andrei.......am si eu o problema si va rog sa ma ajutati daca se poate.Vreau sa-mi iau un Vectra B2 2.0DTI 16v 2001 si am auzit de la "unii" ca are probleme ,ca emasina slaba, iar de la altii ca e masina f buna......nu stiu ce sa mai cred.Acum vreau sa aud si parerea unor propietari....sau fosti proprietari.
Este mai bine de preferat o astra cu aceeasi motorizare??
DragosS
Astra G s-ar putea sa aiba performate ceva mai bune pentru ca este mai usoara.Dar Vectra B este o masina foarte confortabila si are o tinuta de drum foarte buna.Iar motorul este foarte economic.
daniel47253
cel mai sigur e sa faci tu o proba. condu una si trage concluzii. eu am condus vectra 2.0DTI si mi-a placut cum merge. nu e deloc lenesa. in plus, e foarte confortabila.
florin55503
eu am motorul asta pe astra pe care il am acum. motorul e ok, trage destul de bine, daca stii sa o calci iti permite si un condus sportiv. totusi as prefera un vectra, daca ar fi sa aleg. probleme mari la motorul asta nu am auzit sa fie. de debitmetru se plangeau destul de multi dar asta se rezolva imediat. eu am masina de cateva luni are 120.000 km acum si nu o menajez de locmai ales pe seara cand e liber prin oras, schimb numai aproape de linia rosie si masina nu mananca ulei de loc, desi auzisem ca mai au boala asta
daniel47253
cum adica schimbi aproape de linia rosie...? tu schimbi la 5000 rot pe minut...????
Andrei59324
Cum e mai bine sa-mi iau de afara sau sa caut pe la noi??.....am inteles ca astea sunt cam umblate...busite si reparate??? E adevarat ca toate motoarele 20 dti 16v de la opel au transmisia pe lant??.
florin55503
QUOTE(daniel47253)
cum adica schimbi aproape de linia rosie...? tu schimbi la 5000 rot pe minut...????


cand ma apuca nebunia da. de obicei ii dau cam pana la 4000-4500 pt ca apoi nu mai trage. imi place zgomotul motorului. am dat o data jos si filtru de aer si i-am pus un ciorap, nu e diferenta decat infima sau poate deloc dar zgomotul motorului e putin altfel

pt a obtine maximum eu calc treptat acceleratia.
cand merg linistit schimb pe l;a 2500.

mai sus vorbeam despre nebunia care ma apuca pe mine cateodata mai ales cand e placut afara, noaptea cand nu am somn.
pretorian
Andrei59324,
motoarele astea au transmisie pe lant, cum au zis majoritatea sunt confortabile pot sa confirm fiind proprietarul uneia, nu am avut probleme cu motorul pana acum, o am din martie anul trecut si sunt multumit de ea.Pe astra acelasi motor poate fi mai sprinten ca e masina mai usoara dar pierzi confortul de la vectra care e cu mult peste astra.
Nu toate sunt busite si refacute depinde de unde o iei dar de oriunde ai lua-o are km-jul dat inapoi.

Bafta beer.gif
Andrei59324
Pretorian
Merci.....crezi ca si in germania sau austria daca ma duc au km-ul dat inapoi???....asta nu ar fi o pb asa mare .Am inteles ca sunt garantate pana la 500 de mii(dti)......macar sa nimeresc una buna.
Inca o intrebare .....am auzit ca ar fi ceva pb. cu pompa de motorina si cu turbina...este adevarat???
daniel47253
folclorul e mare.

e drept, trebuie sa ai si putin noroc.
eu o am de un an jumate si nu am schimbat decat consumabile. masina merge ok. eu zic ca daca ai grija de ea, te duce mult si bine.
pretorian
salut, asa cum am spus, intr-un an si jumatate nu am intalnit probleme si am facut apoximativ 45 mii de cand am luat-o.
Problema cu km-jul este ca e dat inpoi si daca o iei din afara mai ales daca o iei de la autohaus-uri, daca o iei din tara mai dau si samsarii putin sa fie acolo.
Cel mai indicat ar fi sa ai o cunostinta (afara) care te poate ajuta sa gasesti masina la persoana fizice.
Andrei59324
Pretorian
Ce parere ai de astia de la AAAAuto??......pot sa am incredere sa-mi iau de la ei???Au si alea km-ul dat inapoi??Am auzit ca ar da ceva garantie....ai idee cam cat timp???
pretorian
Andrei59324, nu stiu cat ofera garantie cei de la AAA... dar si ei le aduc tot de la autohause-uri, deci au aceeasi hiba, diferenta este ca o pun pe tester si o aranjeaza putin daca e nevoie dupa care iti ofera garantie, dar nu cred ca e mai mare de 3 luni, de aceea si costa mai mult.

p.s. parerea mea, daca reusesti sa pleci afara sa vezi cu ochii tai ce cumperi e mai bine, abea faci si o excursie.De aici nu-ti recomand sa cumperi din targuri sau persoane necunoscute etc....parerea mea beer.gif
Costin61531
Uite eu ma ocup de masini si pot sa-ti spun ca din germania rar vin masini cu km dati inapoi ( de la turci si romani plecati pe acolo) dar in mare majoritate sun masini curate cind pleaca de acolo (cat poti sa spui de o masina peste 200.000.km dar km este real unde mai merg ei la plici e cu masinile lovite dar sa nu-mi spuna nimeni mie ca baietii nostrii nu le cunosc si cand ti-ai dat seama ai castigat la pret) deci cine le aranjeaza e tot romanu' cand ajunge in tara adica ii face km si o cosmetizeaza si eu o fac nu ai cum sa stai pe piatza daca nu o faci ii dai un polish ii lustruiesti putin motoru' un curatat de tapiserie si o scotzi ca noua cat despre km incerc sa nu le fac bordul si de aceea incerc sa aduc masini pe la 100.000.-150.000. km care sa se vanda. OK itzi recomand sa nu iei masini din olanda sau din belgia sunt mai proaste calitativ sunt mai obosite (nu sunt schimbate consumabilele la timp si merg cu ele pina cad).
In rest masina cu care merg eu momentan este un Opel Vectra 2.0 dTH 2001 cu 230.000. km reali luata din germania la 167.000.km si facuti restul numai de mine, nu am avut pana acum nici cea mai mica problema cu ea nu papa ulei ina afara de geamurile electrice care coboara cam greu si eu o consider cam puturoasa nu am gasit alte defecte majore. daca vrei ceva mai nervoasa incearca un passat 1.9 tdi, 131 cp sau un ford mondeo 2.0 tdi-116cp, fordul e beton dar consuma destul de mult.Asa la consum opel-ul in top 5.3 / 100 km extraurban , vw passat 131cp 6.5 si mondeo pe la 7 / 100 km, si se mai duce daca o calci, fata de celelalte la care nu prea observi dif dintre 120 si 160 km/h.
Avram-5
eu am o Vectra B din febr.2005 2.0 DTH masina merge f bine si f multumit desi am fost un impatimit audi- Vw dar pret, calitate, comfort e super buna si eu zic ca papa mai mult de 7.5 in oras iar vara se duce pe la 8.3 cu climatronicul on prin oras in rest ok! Am facut cu ea vreo 14 000 km dar in afara de 1 l ulei de completare in timpul asta ...nimic si credema ...o calc!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.