Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Dom' politist trage pe dreapta Dacia 1410?
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Probleme Sociale
sorin37756
Am observat ca reprezentantii politiei rutiere opresc Daciile 1410, cam fara motiv. Sunt considerate depasite?
O Dacie bine intretinuta poate fi mai buna decat o masina straina, pt ca la aceasta din urma piesele sunt scumpe, iar servicul este de asemenea scump si poate necorespunzator.
Daca dau Dacia din 1994, intretinuta doar cu piese noi montate la un service la care baietii lucreaza cu ochii inchisi pe Dacia, si imi iau un Clio din 2001, nu stiu daca o sa-l pot intretine lafel de bine.
In primul rand service-ul e MULT mai scump si nu-mi inspira aceeasi incredere.
Masina este mult mai complexa, deci potentialele defectiuni sunt MULT mai numeroase decat la Dacie.
In concluzie, de Dacia mea ma pot ocupa in detaliu si pot garanta pentru starea ei, daca am anumite dubii pot mai usor sa inlocuiesc o piesa fara sa ma "rupa" manopera.
Nu stiu daca la una straina mai pot controla puzderia de piese, sisteme etc, ABS, computer...
Ce sa mai spun de montarea bujiilor, consumabilelor etc
In plus la Dacia clasica poti monta mai lesne a doua instalatie -GPL, mult mai putin nociv pt mediu.
Cata vreme nu exista o lege care sa incrimineze automobilul Dacia - pe care il respect pentru raportul simplitate/utilitate, vina pt calitatea mai slaba a unor piese fiind doar a romanului nostru - DOM' politist nu are dreptul sa-i hartuiasca pe proprietarii acestei marci de masina.
mihai58026
smile.gif)))))))))))))))))))))
HalbaSus
lasa-ma sa ghicesc... ai dacia 1410 ? biggrin.gif Eu pana acum eram ferm convins ca politistii hartuiesc Opelurile Vectra albe si VW Sharanurile verzi... eu cred ca polistii hartuiesc toate masinile poate mai putin pe cele cu numere gen WST, WMS, DPP, DPT, GUV, etc... o solutie ar fi sa-ti cumperi un BMW negru cu numere WST, o leganta neagra cu numere WMx, sau o supernova alba cu numere DPP, DPT sau SEN...
gabi4
QUOTE(sorin37756)
O Dacie bine intretinuta poate fi mai buna decat o masina straina, pt ca la aceasta din urma piesele sunt scumpe, iar servicul este de asemenea scump si poate necorespunzator.


o masina straina se strica mult mai rar decat o dacie.
si nu stiu daca cumulezi costurile la dacie si costurile la o masina straina iesi mai bine
Sa inteleg ca daca te duci la nu stiu ce "meserias" inseamna ca la dacie e service-ul beton si la o masina straina unde service-ul e profesionist si cu aparatura electronica de diagnosticare e necorespunzator? blink.gif
gabi4
halba sus de la ce vine WST si WMS? blink.gif
florin55503
sunt masini ale spp-ului sau au fost numere care au apartinut acestora. masini pe care soferii angajatilor nu ar trebui sa le ia acasa, dar le alearga in disperare noaptea cu benzina de la stat. si oricum bmw-urile consuma putin rau biggrin.gif
catalin51707
apropo hai sa facem un topic separat despre nr de masini ce parere aveti?
eu personal am o curiozitate cine are DPP, DPT si GUV ( pt ca nu sunt numere de guvern)?
V l a d
se muta la offtopic
daniel40451
cred ca gresesti cu o astfel de gandire .ptr ca la o masina straina nu ai asa de mult de reparat nu vb de cele facute la turci , unguri ci de cele facute in germania .pe cvand tu faci n reparatii la dacie eu facut o data dupa 5 ani de posesie la opelul meu .apropo un coleg a bagat bani in dacie in 2 ani cat am bagat eu in 5.
asa ca nu te lua dupa vb aia dacia masina ieftina si buna ca nu este asa .
Daca ai poibilitatea cumparati un auto made in germany si o sa uiti veche ta dacie.
HalbaSus
Majoritatea supernovelor albe cu numere DEP, DPP, DPT, SEN sunt masinile parlamentului, deobicei au si permis de parcare afisat in geam. Ca exista si exceptii asta e alta treaba...

Lengazele cu numere W.. apartin guvernului (ex: WMF = ministerul finantelor, MS = ministerul sanatatii, and so on... nu e o regula sa fie prescurtarea exacta dar deobicei asa e... dar oricum incep cu W).
Seriile 3 negre cu numere WST sunt ale SPP-ului (majoritatea nu toate).

GUV sunt relativ putine, uneori prefecturile au numere GUV

Astea le stiu eu... Acum cu siguranta ca o parte din aceste masini nu sunt "ceea ce par" pt ca multi au alergat dupa aceste numere... ca sa nu mai zic de faptul ca numerele cu W.. sunt in general ALEATORII... spre exemplu maica-mea are numar aleatoriu WXA... cred ca asta e si ideea acestor numere... sa para aleatorii...
Andrei38283
QUOTE(daniel40451)
cred ca gresesti cu o astfel de gandire .ptr ca la o masina straina nu ai asa de mult de reparat nu vb de cele facute la turci , unguri ci de cele facute in germania .


Alea facute la turci sau la unguri ce au?? Nu sunt bune??
daniel40451
Alea facute la turci sau la unguri ce au?? Nu sunt bune??


daca te uiti pe forum si vezi ce probleme se discuta vis-a vis de aceste masini atunci iti vei da seama ca nu vorbesc prostii.
Adrian52125
Nu cred ca au ceva cu Dacia 1410 sau cu masinile vechi .Eu am Lada 1200 si nu m-a oprit niciodata "Militia" din motivul asta.Sunt dacii 1300 din '70 si nu le opreste nimeni.Depinde si de starea masinii.Ca daca e una din 1910 dar in stare buna si una din 2004 dar vai de ea cred ca pe cea din 2004 o opreste.Pina la urma si Politia are in dotare Dacii 1410 asa ca nu vad de ce le- ar oprii.Cit despre treaba cu "sunt depasite" hai sa fim seriosi Berlina 1310,1410 s-a fabricat pina in 2004 si sunt sute de mii de exemplare in tara asta asa ca iarasi nu cred.Poate ai avut tu ghinion.
Cipicanu`
Cel mai bine e sa ai un S negru cu WPR la numar...nu te opreste nici...

Am mai vazut si serii 3 in coloane oficiale cu Y in fata la numar...
HalbaSus
S-urile sunt destul de rare (sunt mai mult masini de protocol, ex: pt presedinte, prim ministru, etc... ) iar cele care sunt sunt deobicei 4-matic... daca esti in S negru cu numar WPR si nu ai si niste blitz-uri sau un girofar... e suspect... si poti risca sa fii oprit de politie...
SPP-ul si alte servicii de genul asta au si numere cu Y si X in fata dar majoritatea sunt cu W (probabil li s-au terminat combinatiile)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.