Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Seat Ibiza vs Peugeot 206
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Cosmin42899
La aceleasi dotari sunt cam la acelasi pret (un sensibil avantaj pentru peugeot) . In principiu ma intereseaza diesel , dar nici benzina nu e rau . Acum intrebarea :
Care masina este mai fiabila si mai buna (ca si conceptie) , calitatea materialelor , calitatea interiorului , probleme cunoscute ale modelelor ?
Si inca ceva , ma orientasem catre motorul 1,2 l 64 CP de la IBIZA , insa are doar 3 cilindri, si e cam zgomotos , parca nu pare a "motor adevarat" pentru mine !

Mii de multumiri
catalin51707
"si e cam zgomotos " - asta este si frumusetea..... biggrin.gif
Mihai34891
Am fost si eu acum cateva luni in situatia ta (aveam pe lista si C3, Fabia, Punto si Yaris). Dupa indelungi studii (inclusiv drive-teste) am pastrat "in finala" Ibiza si 206.
Am luat Ibiza de 1,4 si consider ca am facut o alegere buna. La momentul respectiv 206 era cu 1000 EUR DDP mai ieftin decat Ibiza 1,4, la aceleasi dotari.
Cosmin42899
Cat consuma motorul de 1,4 benzina ? l-am luat in calcul , dar masina e pentru firma , si o sa umble mult. De aceea consumul e un factor important
Aer Curat
Am inteles de la un prieten care a fost pe la Eurial, ca la 206 ar fi o reducere de vreo 1000 euro.
Daca consumul este un criteriu f important, de ce nu se opteaza pt o motorizare diesel ?
BandiT
206 diesel...
parerea mea
mihai-480
Ia in considerare ca 206 schimba modelul la primavara, nu stiu daca merita sa-ti cumperi o masina noua care sa fie model vechi in 4-5 luni.
florin55503
pe de alta parte daca ai fac acelasi modificari ca la noul "307" adica niste detalii estetice in rest nimic aceiasi masina ,atunci nu ai facut mare afacere. daca te-ai hotarat dpe 206 si obtii o reducere substantiala atunci trebuie sa te gandesti serios
ncristi
QUOTE
pe de alta parte daca ai fac acelasi modificari ca la noul "307" adica niste detalii estetice


La 307 ,in afara de modificarile nereusite la exterior, s-au mai facut cateva interventii reusite de data asta si la suspensie ( in special spate ) precum si la unele motoare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.