Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Skoda TDI vs. SDI
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
George52889
As vrea sa stiu diferentele intre cele doua tipuri de motoare. Puncte slabe, puncte forte, fiabilitate, preturi. Merita SDI daca nu vreau un motor puternic? E mai slab ca 1.2 HTP? HTP vs. SDI?

Merci
stefan_ieu
Pai diferentele sunt clare :
pro tdi - dinamica motorului
pro sdi - o fiabilitate teoretica mai mare (desi tdi-urile sunt recunoscute ca fiind fiabile) si pret mai mic.

Comparatia SDI vs HTP e greu de facut (ca de altfel orice comparatie benzina/motorina). SDI-ul e mai vioi la 2000 de ture iar HTP-ul intre 3000 si 4000 de ture. Conform specificatiilor SDI-ul ar fi mai lenes (19s fata de 16s pentru 0-100km/h) dar nu cred ca e asa o mare diferenta in realitate.

Daca se merita SDI - depinde pentru ce folosesti masina, daca mergi mult in oras, etc . Daca vrei impresii despre SDI uite aici de la un posesor foarte incantat de el.
George52889
Merci pentru raspuns.
Am vazut si topicul de pe vwforum.

Ideea e ca eu ma hotarasem la 1.2htp pentru ca nu am nevoie de motor puternic. Si ma gandeam daca merita sa schimb la 1.9sdi, pentru ca e diesel iar la pret e cam tot pe-acolo...

Probabil un test drive va fi hotarator...
stefan_ieu
SDI-ul e mai scump cu ~2000E decat HTP-ul. Daca ar fi la acelasi pret ti-as recomanda fara sa clipesc sa iei diesel.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.