Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Taxe import masina non-ue conform noilor legi ?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Alex35520
As dori sa aflu care sunt taxele care trebuie platite conform noilor reglementari pentru o masina noua de provenienta non-ue si daca ar exista vreo posibilitate prin care s-ar putea reduce acestea.

Sa discutam pe un exemplu: sa zicem ca as vrea sa-mi cumpar un Chevrolet Kalos, care nu se fabrica decat in Coreea. Cat m-ar costa sa-o import ?

Va multumesc anticipat pentru raspuns,

Alex
Cipicanu`
Platesti taxa vamala de 30 % si acciza in functie de motor...Eu as zice sa o iei din tara...in leasing.
Alex35520
Salut Cipicanu',

Sa inteleg ca taxa vamala este de 30% din pretul la care a fost cumparata, in cazul unei masini de provenienta non-ue + accize + TVA ? Si legea a fost adoptata pentru ce ? Pentru a proteja si incuraja productia interna si pentru a se pune bine cu prietenii europeni prin apropierea de legislatia comunitara ? Heh... f***in' incredible ! smile.gif

Mai am o intrebare: normele de poluare trebuie sa fie minim euro 3 sau euro4 ca sa poate fi inmatriculata ?

Multumesc pentru raspunsuri.
madalina
Iei masina in leasing si platetesti 6% taxe. Masina trebuie sa fie minim euro 3.
Alex35520
QUOTE(madalina)
Iei masina in leasing si platetesti 6% taxe. Masina trebuie sa fie minim euro 3.


Poti sa fii mai explicita Madalina ? Leasingul presupune cumva anularea unei parti din taxe pentru vanzator in cazul asta si prin urmare si eu ca si cumparator voi beneficia de un pret mult mai bun ? Sau despre ce este vorba ?

Multumesc,

Alex
madalina
In momentul in care achizitionezi masina in leasing, platesti texe vamale la valoarea reziduala a masinii. Valoarea reziduala este de 20%. Asa ca platesti: 30%X20%XCIP=6%xCIp (6% din pretul CIP al masinii taxe vamale).
Alex35520
Multumesc mult pentru lamurire.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.