Help - Search - Members - Calendar
Full Version: cetatean roman dar lucrez in strainatate, de unde cumpar mas
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Roxana59108
Sunt cetatean roman dar lucrez in strainatate, de unde cumpar masina mai ieftin?
Daca o iau de-acolo platesc taxe vamale aici, desi nu am de gand sa ma intorc curand? in ce conditii?
Daca o iau de aici va trebui sa platesc ceva daca o inregistrez acolo, sau cum e?
Cine ma lumineaza si pe mine?? blink.gif
James Kilowatt
Pai depinde ce vrei sa faci cu ea. Daca o inscrii in strainatate, nu platesti taxe vamale.
Daca vrei sa o aduci in Ro, platesti niste taxe, insa in anumite situatii poti recupera TVA-ul din tara unde ai luat-o.
Roxana59108
QUOTE(MR28673)
Pai depinde ce vrei sa faci cu ea. Daca o inscrii in strainatate, nu platesti taxe vamale.
Daca vrei sa o aduci in Ro, platesti niste taxe, insa in anumite situatii poti recupera TVA-ul din tara unde ai luat-o.


O pot inscrie in strainatate daca am inca domiciliu stabil in Romania? sau imi vor face o mutatie pe buletin acolo? (inca sunt in tara; am contract pe cel putin 6 luni in Franta)

Daca ma voi intoarce in tara cum se pot recupera taxele?

Multumesc!
James Kilowatt
Daca ai carte de sejour franceza (si probabil vei avea, ramanand acolo mai mult de 3 luni va trebui sa una long sejour - probabil iti vor face un an), atunci o vei putea inmatricula acolo fara probleme. Eu am avut carte de sejour de student si nu am avut probleme la inmatriculare.
Mai mult te vor freca cei de la asigurari, s-ar putea sa te sicaneze, sa nu-ti recunoasca permisul, sa te considere incepatoare si sa-ti ceara niste preturi oribile, etc. Incearca o asigurare incheiata pe internet, de obicei au preturi mai bune.
Dintre societatile clasice, cu sedii si asa mai departe, MAIF sunt cat de cat mai amabili. Eu am reusit sa-i conving sa nu ma considere incepator.
N-ar fi rau sa ai niste dovezi ca ai platit si ceva asigurari in Ro, ca sa ii convigi ca ai experienta efectiva in condus.
Daca vei avea carte de sejour de student, poti merge fara pb cu permisul romanesc. Daca vei avea profesionala, atunci teoretic trebuie ca intr-un an sa schimbi permisul.

Cu venitul in Ro, e mai complicat. Cel mai simplu de recuparat TVA e sa cumperi masina de la un garaj, insa nu stiu nici daca mai merita si nici procedura. Teoretic o poti face si singura, insa trebuie sa aduci nu stiu ce dovezi ca ai exportat masina.
Roxana59108
QUOTE(MR28673)
Daca ai carte de sejour franceza (si probabil vei avea, ramanand acolo mai mult de 3 luni va trebui sa una long sejour - probabil iti vor face un an), atunci o vei putea inmatricula acolo fara probleme.


Intr-adevar, voi avea visa long-sejour etudiant ...

Multumesc foarte mult pentru sfaturi!

(din pacate sunt f. incepatoare, am permis dar neavand masina nu prea mai stiu sa conduc bine, cred ca voi mai lua niste lectii acolo...)
James Kilowatt
Nu m-am referit la viza, ci la carte de sejour.... visa o obtii din Romania, de la ambasada, iar carte de sejour va trebui sa o iei de la prefectura in Franta. In principiu iti trebuie justificative pentru stagiu, resurse, asigurare sociala si domiciliu pentru asta si pentru studenti, se reinnoieste in fiecare an. Pe carte de sejour scrie adresa unde locuiesti si vei putea inmatricula masina. Ca sa ai carte de sejour, iti trebuie visa din Romania... e absurd, insa asta e.

Cu lectiile, din cate am inteles sunt foarte scumpe. Exista francezi tineri care fac credit ca sa plateasca scoala de soferi....

Cu asigurarile, arunca o privire pe net.... inainte sa cumperi masina.
Roxana59108
Da, asa e, am auzit si eu care sunt procedurile cu visa si titre de sejour...

Multumesc inca o data.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.