Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Intrebari despre Octavia 2 elegance 1.6 mpi
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
COSMIN1
Salutare!
De circa 3 saptamini sunt fericitul posesor al unei Octavia 2,1.6 Mpi,Elegance.Am pus pe ea la optionale:
-senzori parcare spate
-maxi-dot
-alarma
-airbag-uri full
-esp
-jante 16 sirius
-faruri xenon
-mp3 player
-pachet drumuri grele
Va rog ceva pareri daca merita ce am pus pe ea(precizez ca merg max 15.000 km pe an).As avea si ceva intrebari:
-ce lichid pt spalat parbriz recomandati?
-ce presiune trebuie sa am in pneuri?
-ce benzina imi recomandati?(folosesc de la mol 95 fara plumb)
-de ce sa tin cont in rodaj?(primii 1500 km scrie in carte)
-revizia se face la 15.000 de km?
-dupa rodaj se mai reduce consumul?
Pe ansamblu sunt super multumit de masina,imi pare foarte robusta.
Multumesc pt eventualele raspunsuri!
G e o r g e
sa le luam pe rand :
1. lichid de parbriz, intr-adevar o MARE problema blink.gif, ce iti permite buzunarul , vezi ca se gaseste la 5 l in selgros si e foarte bun , daca nu poti pune omv, shell , mol ... la 15k litru !
2.scrie pe unul din montatii usilor fata , sub yala de inchidere. vezi ca presiunea difera daca mergi cu masina goala sau cu ea inc arcata, scrie tot acolo, e un mic tabel wink.gif use it !
3.in nici un caz de 95 ! mol 98 e foarte buna
4. in primii 1500km, NU MERGE CONSTANT !!! MUSAI . evita mersul constant, nu depasii 4000rpm ( se excepta cazurile de forta majora ) , nu brusca masina , nu pune frane puternice ...
5. daca iti spune sa o faci la 15 000 , fa-o la 10 000 !
6. da .
DORU
Imi permit cateva precizari in plus, respectiv rectificari:

1. lichid de parbriz - cere la AVIA MOTORS sticla miracol de 1 l concentrat de la ARAL...e cea mai buna si costa undeva in jur de 300.000
2.scrie pe usita de la rezervorul de benzina.
3.n-am nimic cu Mol95, insa Mol98 e foarte buna !
4. rodajul l-ai putea face pe autostrada sau drumuri nationale, nu depasi 3500 RPM si nu accelera puternic. Evita mersul in oras in aglomeratie!
5. "daca iti spune sa o faci la 15 000 , fa-o la 10 000 ! " a zis George.
Si bine a zis daca ai de gand s-o folosesti prin drumuri prafuite,oras,etc
In caz ca te vei purta "civilizat cu ea", poti merge atunci cand iti va indica computerul de bord.
6. cu siguranta da, va scadea la ~10l/100km in oras din ceea ce stiu despre motorul tau (1.6 SR, an aparitie 1997).
costel48606
Incearca sa nu o alergi inutil mai ales prin oras.Parerea mea ca daca tii cont de sagetile alea rosii de pe kilometraj vei fi multumit de consum, mai ales ca e o problema in oras(semafoare,pietoni etc.)
Radu33501
Salutari.
In primul rand vreau sa te felicit pentru alegere. Se poate spune ca si eu am avut acceasi problema ca si tine . Momentan eu am Octavia 2 2.0 TdI.
1. In primul rand sa iti faci CASCO.
2. Eu am cumparat de fiecare data lichid de spalat parbrizul care sa nu fie concentrat. In general am pus Elf la 5 litri care sa gaseste in hipermarketuri. Nu iti recomand niciodata sa cyumperi prostiile care se dau la oferta. Elf costa in jur de 30 lei.
3. Presiune in general trebuie sa fie de 2.5, dar vezi ca scrie pe capacul de la rezervor.
4. Eu am alimentat numai de la OMV Super Disel sau acum OMP Alpine. Merita diferenta de bani. In cei 35.000 de kilometri nu am avut nici o problema.
5. In primii 5000 de kilometri eu iti recomand urmatoarele, cu toate ca cei de la reprezentatna nu mi-au sugerat acest lucru. Eu recomand mersul constant,(eu am mers sa ii fac rodajul 7500 de km) in afara Bucurestiului. Nu depasii 3000 si incearca sa nu o accelerezi brusc, si sa faci depasiri in forta, chiar daca te arde buza.
6. La mine (TDI) nu am vazut nici o modificare a consumului (5.5 mixt).
7. SERVICE-ul . Avand in vedere ca te aflii in Timisoara, iti RECOMAND IN CEL MAI SERIOS MOD POSIBIL sa nu iti faci revizia in Romania. Incearca sa ti-o faci in afara. Eu mi-am luat teapa la prima revizie pe care am facut-o in Romania (6700 cu reducere , daca nu ma insel cu tot cu filtre si lichid de spalat parbriz de iarna, nu mai mentionez ca am facut-o vara), si in Franta 5800 fara reduceri cu ulei la alegere + masina de schimb, datorita faptului ca nu au terminat-o la ora la care trebuia).
8. Asa am zis si eu la inceput , ulterior avand urmatoarele probleme
- eu am impresia ca exista niste impefectiuni pe la cutia de viteze (6) dar nu bag mana in foc, parca agata cand intra in viteza.
- geamurile din fata imi scartie de te doare capul, in Franta la revizie mecanicii de acolo au incercat sa mi-o rezolve, nu au reusit dar mi-au recomandat sa imi schimb macaralele cand ajung in romania, culmea a fost ca in monentul in care am ajuns la Porshe si "porcii" mi-au zis ca " Domne' stiti dumneavaostra ca astea nu sunt acoperite de garantie, ca masina a mers bine la inceput, ca de ce nu am venit in pruimii 10.000 de km , si eu i-am zis normal ca eu am facut 15000 de kilometri in 2 luni si nu aveam cum, si ca ma costa vre-o 500 pentru curatat, bineinteles si cu raspunsul - nu sunteti primul care vine cu aceasta problema ", si eu i-am zis nu'i nimic merg la un servici auto profesional - oricare nu se afla in romania.
- volanul cred ca a inceput sa vibreze un pic.
- MP3 - playerul cu magazia de CD este cam prost, in sensun in care se blocheaza la manevre si nu citeste bine mp3.
- consuma cam mult ulei - la inceput le-am zis astora de la Porsche si mi-au zis nu are cum dome sa va consume asa de mult, este normal sa consume 1 litru la 7000 de kilometri deoarece este in rodaj, si ca dupa prima revizie nu o sa mai am alte probleme. Asta am crezut-o si la 5000 de kilometru dupa revizie ma uitam prin Franta dupa ulei de motor ca de eu cand am plecat nu ma gandeam ca pe langa bagaje imi trebuie si damigeana cu ulei pentru motor. In fine mi-a consumat vre-o 2 litru si ceva pana la a doua revizie cea ce mi se pare cam mult pentru o asa masina, rapsunsul celor de la Porsche fiind " dome este o masina care are Turbo deci este normal".
- stergatorul de pe luneta nu este bine etansat
- AC nu face fata la 4 oameni in masina - parbrizul se abureste si geamurile din spate.
- cotiera nu este climatizata asa cum spun ei
- alarma standard nu este buna
Radu56364
[quote="Radu33501"]Salutari.
revizie pe care am facut-o in Romania (6700 cu reducere , daca nu ma insel cu tot cu filtre si lichid de spalat parbriz de iarna, nu mai mentionez ca am facut-o vara), si in Franta 5800 fara reduceri cu ulei la alegere + masina de schimb, datorita faptului ca nu au terminat-o la ora la care trebuia).

ce insemna 6700? mii lei?
adica 670 roni?
ncristi
QUOTE
- geamurile din fata imi scartie de te doare capul


Geamurile scartaie si cand este masina noua. Eu am vazut (auzit smile.gif ) treaba asta la o masina expusa de la fostul distribuitor din ploiesti mobel auto...masina era nou nouta. De vina cred ca sunt chederele de la usi.

Cei mai nasol este ca nu vad remediul...sad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.