Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masina in leasing?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Rai
De mult ma tot intreb cum e cu leasingul in Ro,poate ma ajuta cineva sau chiar mai multi membrii sa vad cat coasta o masina.Deci cine vrea poate sa scrie.
As vrea sa stiu cat coasta masina in leasing total cat e rata pe luna,asigurarea anuala,impozitul pe an si desigur pe cate luni e facut leasingul.Poate sa fie si Logan si Japoneze de toate nu conteaza sunt curios ce iese pe luna sau pe an adica cheltuieli.Si desigur daca cineva are interes pot sa scriu cum e in Germania.
cata52820
Salut!
Am facut acum un leasing pt. un vw polo attractive 1.9 tdi 100cp+ optionale pe care nu are rost sa le dezvolt la tema data.
Pret CIP in Romania (fara taxe, TVA, asigurare)=12267EUR
Optionale=900EUR
Total CIP=13377EUR
Discount6%(promotie SIAB)
Pret vanzare=12377EUR pret CIP
Avans20%=2475.4EUR=prima plata
Taxa de management1.5%=185.66EUR
Taxa servicii logistica=150EUR
Prima plata+taxa de management+taxa sv.log.+TVA=3345.16EU
Perioada de leasing=60 luni(5ani)
Asigurare obligatorie(Casco)=43.32EUR/luna
Rata lunara: prima rata=267.67EUR; ultima rata=279.16EUR- Ratele includ dobanda si asigurarea obligatorie si variaza foarte putin de la luna la luna intre prima si ultima valoare
Total plati(iclusiv prima plata, taxa manag., taxa sv. logistica, val. reziduala, asigurare pe 60 luni, TVA)= 19730.27EUR
Concluzia: o masina care costa initial12377 EUR fara taxe ajunge cu leasing si taxe si asigurare in 5 ani19730EUR. (Retine discount-ul acordat cu ocazia Salonului Auto Bucuresti de 6% si un discount la asigurare de la 5.0la 4.2% pe an si o reducere a dobanzii in aceasta perioada de la9.75%la 7.5%.
Tinem legatura daca vrei preturi dupa aceasta perioada de discount-uri deoarece eu o sa tot merg la dealer sa-l stresez pana imi vine masina (in jur de 15 decembrie 2005)si pot lua oricand oferte de pret(dealer vw , audi).
In aceasta perioada au fost oferte si la alti dealeri pe care le poti gasi usor pe net . Depinde ce masina te intereseaza si ce firma de leasing alegi. Diferentele la leasing nu sunt extraordinar de mari si nici la firmele de asigurari(care de regula merg mana in mana cu dealerii sau importatorii). Oricum din ce am studiat eu preturi la masina pe care am ales-o eu cred ca era mai scumpa daca o cumparam in Germania biggrin.gif
Pe curand!
Rai
Multumesc mult asa imi fac si eu o impresie de ce caruta de bani se da in Ro.Dar mai am o intrebare leasing in Germania e cam asa dar la sfarsit masina trebuie data inapoi sau platesti restul,la tine cred ca e definitiv a ta.Nu stiu daca era mai ieftin daca cumparai din Germania sunt taxe si altele,pretul initial e cam aproape accelasi dobanzile sunt acum de la 1,9 la 0,04% pa 4 ani la VW evident.
cata52820
Notiunea de leasing e aceeasi in toata lumea si bineinteles si in Romania. In general este darea spre folosinta a unui bun pe o perioada determinata cu plata lunara a unei sume(un fel de chirie), un avans initial si o valoare reziduala la sfarsit in cazul in care doresti ca bunul sa-ti ramana tie. Stiu ca exista mai multe tipuri de leasing: financiar, operational, extern...(astea le stiu eu).
In general in Romania leasingul este mai avantajos din cateva motive(din punctul meu de vedere):
- poti sa scazi niste cheltuieli pe firma(se reduce astfel profitul firmei si implicit impozitul pe profit) respectiv asigurarea si dobanda lunara
-poti sa deduci TVA care se recupereaza
-dobanzile sunt mai mici decat la un credit pentru dezvoltare
-avansul la leasing mai mic decat avansul pentru un credit auto(cred ca nu e valabil pentru toate marcile de masini)
Cred ca informatiile sunt corecte, nu sunt economist, am rezumat mai sus ce am inteles eu despre leasing din ceea ce m-am documentat cu ocazia cumpararii masinii :romania:
Ro_land
Salutare !
Ma intereseaza daca pot sa ies din tara cu masina daca am leasing pe persoana fizica. Daca da, in ce conditii. Stiu ca este nevoie de acceptul firmei de leasing pentru asa ceva, dar nu stiu daca este acelasi lucru si pentru persoanele fizice ca si la cele juridice.
Cipicanu`
Gabor, e acelasi lucru si pt persoanele fizice si pt cele juridice. Tu trebuie doar sa le trimiti lor copia dupa pasaportul tau si dupa cartea verde a masinii care o faci tu unde te indruma firma de leasing (ex: Motoractive te obliga la Allianz). In maxim jumatate de zi ai acceptul!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.