Help - Search - Members - Calendar
Full Version: VW Bora Noua VS Skoda Octavia Tour Noua
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Cristian58749
Ce masina NOUA imi recomandati sa-mi cumpar:
Bora 1.9 TDI 90 CP - e vorba de oferta existenta la volkswagen sau
Skoda Octavia Tour 1.9 TDI 90 CP
tinand cont de factul ca ambele costa aprox 13.000 euro CIP.
Care sunt problemele cele mai frecvente care apar la aceste masini?
Puteti sa-mi recomandati altceva mai bun la banii acesti?
V l a d
se muta la versus
Davidinho
Nu inteleg de ce ti-ai ales tu tocmai 2 masini ff vechi. La banii astia daca te documentezi mai bine chiar de pe forum o sa ai surprize f placute. Nu Bora si Octavia Tour
florin55503
sunt aceiasi masina dar cu design diferit. vezi si tu care iti placemai mult. mie unul mi se pare mai frumoasa octavia
Aer Curat
Nu as lua nici una dintre cele doua, ca si alegere de masina noua. La 13k euro cip poti alege o masina mai noua si implicit mai buna.
Eventual mai suplimenteaza suma cu cateva mii de euro (putine) si vei avea mai multe posibile optiuni.
gabi4
bora la fel ca si golful are garda la sol f mica
eu as merge pe octavia
DORU
Si eu zic ca Octavia merita mai mult din cele doua...dar incearca si noua oferta Nissan Primera la 12.900 euro CIP. E doar o alternativa...
Andrei55037
Dintre cele doua as alege Octavia. Unul dintre motive ar fii ca existe mult mai multe service-uri la care poti apela. Probleme majore nu exista la nici unul dintre aceste modele. Din cate stiu eu de prin service-uri ar fii ceva probleme cu articulatiile puntii fata datorate in special greutatii mari a motorului 1.9 tdi coroborata cu starea proasta a drumurilor de la noi.
Cristian58749
M-am orientat spre aceste doua masini deoarece mi se par masini fiabile si acesta este un lucru care conteaza pentru mine. Nu ma intereseaza neaparat performantele masinii..desi evident si acestea conteaza si le iau in calcul. Doresc in primul rand sa merg cat mai rar in service si sa am o masina pe care sa ma pot baza indiferent de conditiile de drum. Si iau in considerare ca drumuri bune nu avem si nici nu vom avea in urmatorii 10 ani. Ambele ca aspect par 'brutale' dar celelalte, mai dragute, parca nu-mi dau impresia de rezistenta. Bani mai multi nu am si, si asa coarda este destul de intinsa....intelegeti ce vreau sa spun. As vrea totusi o masina nemtzeasca iar Opel si Ford mi se par masini mai fragile decat cele din grupul VW ( VW, Skoda, Audi....) Gresesc cumva?
Nu exclud nici varianta unui A4 SH dar parca mie frica sa nu dau cumva peste una care a fost deja forjata.
Astept opinii si sugestii in continuare.
Merci.
CRG
Ia-ti Bora cat mai ai timp, dar nu stiu ce dealer sa-ti recomand, cred ca stii povestea porche...

de la anu' nu se mai fabrica.. mie mi s-a parut cu super finisaje la interior, mai "domneasca" decat o O1.

In rest, oferta pare super apropiata ca si competitivitate. nu cred ca sunt diferente la fiabilitate, service-ul s-ar putea sa fie mai scump la bora.. suspensiile si trenul de rulare sunt la fel de ancestrale, dar daca nu esti vreun Michel Prost in devenire, nu cred ca sunt pb.

si pana la urma, gaina (si nu oul) a aparut mai intai... blink.gif blush.gif

dar totusi, nu te-ai lamurit dupa un drive test?
M A R I U S
Daca nu vrei sa ''vizitezi'' prea des service-ul du-te fuguta si ia o Corolla; la 14000CIP iti iei ori 1.6 benzina 110cai ori 1.4diesel 90cai ambele motorizari superioare celor date de tine pe Bora si Octavia
G e o r g e
sunt de acord cu marius wink.gif
Victor54823
motorul de 90 cai e destul de puternic,adica face fata pe corolla ??
Aer Curat
Corect, si eu sustin varianta cu Toyota. Un singur amendament insa, ar trebui sa nu te deranjeze spatiul ceva mai mic (daca consideram Corolla hatch). Altfel o optiune f. buna. Sensibil mai buna decat Bora sau O1
G e o r g e
pai este cam la limita, dar daca nu vrei performante dinamice si te multumesti sa ai o masina fiabila cu consum mic , atunci motorul este foarte bun.
Aer Curat
Asa exista Corolla 2,0d4d 116cp si 280Nm cuplu, echiparea sol, dar are un mare dezavantaj : pretul este de aprox. 18,8k euro cu toate taxele. Acum, au fost unele oferte la salon, s-ar putea sa mai fie, daca mai au pe stoc, cu oreducere de aprox. 800euro ddp. deci ar iesii pe la aprox. 18k euro masina.
Plus ca daca o iei pe firma mai deduci si tva-ul.
Cea mai buna varianta : Corolla 2.0 d4d 116cp echiparea sol - 18,8k euro pret de lista, ddp
Varianta de compromis : Corolla 1,4 d4d 90cp echiparea terra - 16,7k euro pret de lista, ddp
James Kilowatt
Motorul diesel de 90 CP nu rupe asfaltul, insa se misca decent pentru cineva care nu vrea sa faca raliu. In plus, este unul din cele mai silentioase diesele disponibile. Nu stiu daca e de vina motorul sau antifonarea, insa e foarte corolla D4D 90CP e foarte silentioasa. Fa un drive-test si te vei convinge.
CRG
pai omu a zis ca e la limita cu banii... 1-2000 de iepuroi in plus de unde-i scoate?
zefir34016
sustin recomandarea lui marius/george/aer:
corolla all the way! (si nu te crampona doar pe motorizare diesel)

(iar daca ai sa intri in showroom la dealerul local, precis ai sa dai cu ochii de un yaris, de un avensis... )

atata doar ca cristian îi clujean, iar ardelenii, mai conservatori din fire, vad numa' vag... skoda... wink.gif
M A R I U S
Da, ideal ar fi pe Corolla motorul 2.0 d4d dar e cam mare pretul...poate daca exista si varianta Terra cu motorrul asta era alta treaba( sincer, nu inteleg de ce nu exista); de altfel nu exista nici varianta Sol cu 1.4.In schimb la benzina 1.4 exista ambele variante......cum draqu a gandit Toyota politica asta de marketing?????
AlexTM
Ati deviat de la subiect. Octavia vs. Bora
Pai, in primul rind, Bora e mai mica. Du-te dom'le si ia-ti Octavia aia odata.
1.6 benzina sau 1.9 tdi, oricare sint alegeri foarte bune biggrin.gif biggrin.gif
T u d o r
Ca finisaje Bora e peste Octavia 1. Am mers cu amandoua masinile si impresia mea e ca si ca amortizare sunt ceva diferente. Subiectiv as inclina spre Bora, mi s-a parut mai fina pe denivelari si mai silentioasa. Dpdv al motorizarii, nimic de spus, au acelasi fiabil motor, dar cam zgomotos.

Per total, mie mi-a placut mai mult Bora. Si cred ca si la o eventuala revanzare ai iesi mai castigat.
Aer Curat
QUOTE(Marius43076)
Da, ideal ar fi pe Corolla motorul 2.0 d4d dar e cam mare pretul...poate daca exista si varianta Terra cu motorrul asta era alta treaba( sincer, nu inteleg de ce nu exista); de altfel nu exista nici varianta Sol cu 1.4.In schimb la benzina 1.4 exista ambele variante......cum draqu a gandit Toyota politica asta de marketing?????


Asta nu cred sa fie gandita de Toyota, ci doar de dealer-ul grec care aduce Toyota si pe piata din Ro.
M A R I U S
Da' noi nu suntem in stare sa fim importatori de masini Toyota?Trebuie sa vina grecoteii astia smecheri sa faca legea in tara la noi???
G e o r g e
de la greci vine si subaru :-/ depozit central in grecia . sa fie mai ieftin sa le tina acolo ?
M A R I U S
Eu chiar nu inteleg faza asta cu Grecia,pe bune....anu asta am fost in concediu in GR si pe drum cred ca am intalnit zeci de trailere cu masini in cea mai mare parte japoneze( toate mergeau spre BG,RO).De ex Toyota se fabrica in Turcia si Anglia....pai din Anglia nu e mai ieftin sa le aduca direct in RO, ce dracu cauta in GR???
Aer Curat
Ideea nu este ca ar fi mai ieftin sa le tina in Grecia, decat prin zona libera pe la noi. Cel putin in ceea ce priveste Toyota ideea este ca : chiar asa zisul importator Toyota, nu este altceva decat un dealer grec, care aduce masini si in Ro. De altfel daca ne uitam pe site-ul Toyota europe vom vedea ca Romania nu este mentionata la tarile in care exista o reprezentanta oficiala (sau macar acreditata de ei).
Iar necazul principal este ca sunt foarte putin flexibili cei de la Toyota Ro., pusi pe a lua cat mai mult posibil de la orice tranzactie, insuficienta dezvoltarii retelei nationale de service. Promovarea mai putin corespunzatoare si preturile de lista pentru unele modele, cel putin, prea mari.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.