Help - Search - Members - Calendar
Full Version: recuperare VAT si tva-ul din Romania ?!?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
mircea9
Buna ziua!

Am folosit functia cautare,dar nu am gasit un raspuns care sa ma edifice pe deplin in aceasta problema.

As dori sa-mi cumpar o masina din Germania pe firma de la un autohaus(ex:8990 euro -fara tva-ul lor 7750 euro).
In ce mod pot sa-mi recuperez tva-ul din Germania (este posibil?)si in cit timp?

Folosind un calculator de taxe vamale (romanesti) pentru masina aleasa am :valoare catalog 7359 euro
valoare vamuita 7359 euro
comision vamal 36 euro
accize 4.5% 332 euro
tva 1468 euro
Se poate recupera tva-ul de 1468 euro in timp(nu vreau sa fac cerere de recuperare!) daca masina este inscrisa pe societate?

Este posibila recuperarea celor doua tipuri de tva(german si cel romanesc)? Recuperarea unuia nu il anuleaza pe celalalt?
Adica sa coste "vama" doar 332+36 euro?
Si intr-un final pretul masinii 7750+332+36=8118 euro?
Multumesc!
madalina
Pentru recuperarea TVA_ului nemtesc exista suficiente informatii.

Logic ar fi sa poti recupera si TVA_ul romanesc (de fapt deducere, deoarece rambursarea e complicata rau in Romania)!
mircea9
Cu scuzele de rigoare dar prima fraza era SPECIAL pt. Madalina .

"Pentru recuperarea TVA_ului nemtesc exista suficiente informatii"

UNDE gasesc acele suficiente informatii ??

Repet am folosit functia cautare: "recuperare tva"-6 pagini dar nimic "suficient" : :evil:
Poate sa nu fi folosit cuvintele cheie necesare ?!?

1.Ultimul topic deschis cu aceasta pb. pe data de 02.10.2005 de catre George 32898 raspunsuri 0 ,"sentinta" data:

"nush, dak etc nu exista in limba romana. Acum ti-am corectat mesajul, data viitoare il sterg conform regulamentului. Aici se inchide, se continua discutia pe unul din subiectele deja deschise pe aceasta tema"

2.Topic deschis de Levent 50285 pe data de 03.07.2005 1 raspuns in_"suficient" ca sa zic asa .

Madalina poate ai vreun interes ca acest topic sa se sfirseasca ,eu n-am de unde sa stiu.Personal am nevoie de Toate informatiile posibile si nu de suficiente informatii .Ai cheia de cautare necesara ,zii .....n-ai ,lasa oamenii de buna credinta ,sa spuna ce stiu si nu mai bloca informatiile .
DORU
Mircea, VAT-ul ti-l recuperezi in Germania, in baza documentului din RO care atesta inmatricularea. Deci dupa vreo 2 sapt minim, cand termini actele aici. Trebuie sa gasesti pe cineva sa mearga acolo pt o alta masina, altfel te costa si drumul dus-intors si se mai reduce valoarea recuperata. Cat despre modul in care ai calculat accize+comision vamal+vama, eu stiu ca exista un tabel cu valori in fct de an masina / cilindree / tip combustibil.
Watcher
Referitor la 'recuperarea tva ului romanesc' :
situatia cu TVAul romanesc pt o masina adusa din Germania este aceeasi ca si cu TVAul romanesc platit pentru foile de hartie pentru copiator cumparate din RO:

La produsele cumparate de firma se inregistreaza TVA DEDUCTIBIL iar cand firma vinde ce vinde ea (deci realizeaza incasari) se inregistreaza TCA COLECTAT. La stat trebuie platit TVA Colectat-TVA Deductibil. In mod normal, daca firma lucreaza pe profit (incaseaza mai mult decat cheltuie), nu ai nimic de recuperat ca TVA. il 'recuperezi' prin aceea ca se scade din ce ai de platit wink.gif
madalina
QUOTE(mircea9)
Madalina poate ai vreun interes ca acest topic sa se sfirseasca ,eu n-am de unde sa stiu.Personal am nevoie de Toate informatiile posibile si nu de suficiente informatii .Ai cheia de cautare necesara ,zii .....n-ai ,lasa oamenii de buna credinta ,sa spuna ce stiu si nu mai bloca informatiile .


Inainte de a ataca, gandeste! E absolut aberant sa crezi ca eu am vreun interes sa nu-ti recuperezi tu TVA-ul!

Am descoperit si de ce nu mai exista informatiile, desi era un topic foarte bine documentat pe aceasta tema, dintr-o greseala de administrare s-au sters 4-5 pagini de subiecte din Financiar. Din acest motiv lipsesc foarte multe subiecte extrem de utile.

Catre admini: se mai poate face ceva sa se recupereze datele?[color=red][/color]
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.