Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Bec pe bord !!!
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Florin Ristei
Salut...ziceam pe "consumuri benzina" ce am patit ieri. Mergeam pe autostrada, si deodata nu mai tragea masina... si s-a aprins beculetzul ala de exhaust. Mi-a spus pe moment ca ar fi gunoi in benzina. Am fost cu ea la OPEL ... a zis ca se poate sa fi fost asta (dupa ce am accelerat-o in gol de 2 ori...am mers fara probleme) dar urmatoarea data s-ar putea sa trebuiasca sa schimb bobina de inductie. Pareri?
catalin51707
Ai depasit turatia maxim admisa....si eu am patit o aseara cand veneam de la brasov.....exista in calculatorul masinii un soft care nu iti permite sa depasesti turatia maxima cu scopul de a nu distruge motorul.....sau benzina cu impuritati sau apa.....nu este nimic f. grav...mai ales daca ti s a stins...mi e mi l au resetat din calculator in service...
Florin Ristei
NU am depasit turatia maxima cu siguranta. La dus am mers cu 180 km/h, cam cu 5000 turatii ... si nici o problema....La intors ... becul s-a aprins intr-a patra...si aveam maxim 3500 turatii. Asa ca nu cred smile.gif
malin34426
Problema a aparut din sistemul antipoluare. Benzina de slaba calitate dusa la sarcini mari scoate din plaja valorile sondei lambda. Nu are nimic deocamdata . eroarea inmagazinata se va referi la sonda lamba . valva egr sau pompa de aer suplimentar. reseteaz-o si mergi mai departe.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.