Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Airbag
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
admin
De ce airbag-ul din dreapta are optiune de dezactivare?
G e o r g e
pentru a putea fixa in siguranta un scaun de copil
Cipicanu`
Poate iti iei nevasta in dreapta...si vrei sa te scapi de ea...dezactivandu-i airbag-ul..smile.gif))

Era o gluma.
Virgil47474
si pt femei gravide
admin
Parca nu era voie sa pui scaunul copilului pe locul din fata..sau e voie?
G e o r g e
scaunul copilului se monteaza in fata cu spatele la sensul de deplasare , si se dezactizeaza MUSAI airbagul. totusi cel mai sigur loc pentru un copil este bancheta din spate smile.gif

nota: nu toate masinile au posibilitatea de montare a unui scaun de copil pe locul pasagerului din dreapta ! consulta specificatiile tehnice ale automobilului smile.gif
CipponeG
Si daca nu ma insel, nu toate au optiune de dezactivare a airbag-ului drapta!!
cristyyy
din cate am vazut eu, toate masinile care au airbag pt pasagerul din dreapta, au si optiunea de a-l dezactiva
ionut35955
Cum se dezactiveaza airbagul din dreapta???
f1anatic
La noi la Subaru este (dez)activat in functzie de persoana care sta pe scaun...daca trece sau nu de o anumita greutate.

George are dreptate. In general, trebuie sa fii adult ca sa te ajute air-bag-ul. Este conceput pt persoane mai mari de 10 ani (ca inaltzime, greutate)...Oricum el este eliberat cu mare fortza...si stiu eu...itzi poate trage una in moaca de itzi turteste nasul si e mai grav asa decit fara. De aici si ideea de dual-stage air bags... air-bag-urtile fiind activate cu una din 2 viteze in functzie de severitatea impactului.
Luka
QUOTE(ionut35955)
Cum se dezactiveaza airbagul din dreapta???

La mine exista un buton de dezactivare, buton ce e situat undeva in dreapta bordului, cumva langa usa.
Iar in ceea ce priveste locul copilului, mi se pare ca difera in functie de varsta. Insa nu mai stiu exact care erau aceste varste blush.gif
malin34426
Airbag-ul din dreapata se dezactiv. din mai multe motive:
1- copil pe scaun ajutator, varianta inventata de americani dar foarte periculoasa pentru sofer care va fi distrat la fiecare miscare a copilului,
2- pasager pentru care functionarea airbag este periculoasa, batrani si persoane carora fumul rezultat din arderea azotitului de sodiu le poate provoca insuiciente cardiace sau respiratorii.
3- persoane cu "gabarit marit" sau persoane a caror pozitie in scaun ii apropie de airbag sub limita de 25cmm (limita de sig = airb. se deschide cu 350km /h si daca il prinzi cu fata in momentul deschiderii te omoara)
4 asezarea de obiecte in bratele pasagerului care pot fi impinse de airbag in "mutra "sa, sifonind-o.
modul de dezactivare poate fi : burton de optiune sau senzor in sezutul scaunului care are ca limita de separare pasager sau scaun copil valoarea de 30 kg.
Intrebari...
madalina
QUOTE(cristyyy)
din cate am vazut eu, toate masinile care au airbag pt pasagerul din dreapta, au si optiunea de a-l dezactiva


Am 4 masini cu airpag pasager, nici-una nu are optiunea de dezactivare a airbagului pasagerului...
malin34426
Este o optiune aparuta, chiar impusa in CEE incepand cu 2000. Nu toti sau conformat imediat. In SUA este impusa in fabricatie din 98 si se manifesta in special prin senzorul din scaun.
f1anatic
QUOTE(malin34426)
Airbag-ul din dreapata se dezactiv. din mai multe motive:
1- copil pe scaun ajutator, varianta inventata de americani dar foarte periculoasa pentru sofer care va fi distrat la fiecare miscare a copilului,
2- pasager pentru care functionarea airbag este periculoasa, batrani si persoane carora fumul rezultat din arderea azotitului de sodiu le poate provoca insuiciente cardiace sau respiratorii.
3- persoane cu "gabarit marit" sau persoane a caror pozitie in scaun ii apropie de airbag sub limita de 25cmm (limita de sig = airb. se deschide cu 350km /h si daca il prinzi cu fata in momentul deschiderii te omoara)
4 asezarea de obiecte in bratele pasagerului care pot fi impinse de airbag in "mutra "sa, sifonind-o.
modul de dezactivare poate fi : burton de optiune sau senzor in sezutul scaunului care are ca limita de separare pasager sau scaun copil valoarea de 30 kg.
Intrebari...


Nu intrebari ci adaugari.

5) Din motive economice. Daca esti singur la volan si ai accident...s-ar declansa toate air-bag-urile...indiferent de cit de minor este impactul. Vrei sa repari masina...trebuie reparate si air-bag-urile si alea COSTA NENOROCIRE. Deci este mai economic sa repari numai pe cel la sofer daca este numai soferul in fatza.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.